Pochvaly a poděkování za práci našich posádek nebo operátorů nám přicházejí pravidelně a jsme za to moc rádi. A někdy je i chování svědků události na místě tak příkladné, že si vyslouží pochvalu od našich záchranářů.

O víkendu vyrazily naše posádky – zdravotnická a lékařská – do Františkánského kláštera, kde do bezvědomí upadla žena se srdeční zástavou. Přítomní lidé, mezi nimiž byla i zdravotní sestra, okamžitě zahájili resuscitaci a zavolali na tísňovou linku 155. Zachránci pokračovali v resuscitaci, přestože se u ženy dostavoval tzv. gasping (lapavé dechy), což může při poskytování první pomoci člověku se srdeční zástavou svědky zmást. Často si myslí, že se už podařilo dýchání a krevní oběh obnovit, ale opak je pravdou.

Záchranářská posádka byla na místě za 4 minuty od přijetí tísňové výzvy a resuscitaci převzala. Po 12 minutách oživování a dvou výbojích z defibrilátoru se podařilo u paní srdeční činnost obnovit.

Několik přítomných mužů, kteří před tím ukázkově naváděli záchranáře na místo, ještě ochotně pomohlo s transportem pacientky do sanitky. „Lidé tam byli fakt skvělí,“ zhodnotil zásah jeden z našich záchranářů.

Píšeme to často, ale spolupráce s veřejností, ať už ve vyrozumění záchranné služby prostřednictvím linky 155 nebo v poskytování první pomoci do příjezdu našich posádek, je zásadním článkem v řetězci přežití pacientů. A v Praze je ochota lidí v tomto směru pomáhat druhým, i ve světovém srovnání, skutečně mimořádná. První pomoc si můžete zopakovat: První pomoc u bezvědomí/resuscitace

Děkujeme. ZZS HMP