Měl to být první větší rodinný výlet, na kterém plánoval mladý pár s malou Olivií a jejich ještě nenarozeným miminkem oslavit první výročí svatby. Dáša chtěla manželovi Matúšovi ukázat všechna místa, která si v Praze oblíbila. Toto přání se ale nikdy nesplnilo.

Rodina, cestující vloni do české metropole ze Slovenska, stihla ještě navštívit Matúšovu tetu a poslat příbuzným vtipnou poznámku o stavu dálnice u Humpolce. Později ale přišel ten nejhorší telefonát, který si dovedete představit. Příbuzným policisté oznámili, že manželé havarovali. Nehodu přežila jako jediná Olivie. Nebyl jí ani rok a rázem se stala sirotkem.
Na místě tehdy zasahovala i posádka našich leteckých záchranářů. Rodičům už bohužel pomoci nemohli. Malou pacientku, která naštěstí žádná vážnější zranění neutrpěla, transportovali záchranáři do nemocnice na detailnější vyšetření.

V tomto místě většina příběhů, se kterými se setkáváme, z pohledu záchranky končí. Ale tentokrát je to jinak.
V letošním roce jsme navázali spolupráci s Nadačním fondem pomoci, který na dárcovské platformě Znesnáze21 umožňuje zakládat dárcovské sbírky. První sbírka, jejímž patronem se pražská záchranka stala, je právě pro Olivii. Starají se o ni teta s babičkou a bude se jim hodit každá koruna při zajišťování Oliviina snad už jen radostného dětství a vůbec vstupu do života.
„Když nám před dvěma lety zemřel nečekaně náš otec a teď nejmladší sestra, rozhodla se naše maminka ve svých 61 letech vzdát se vlastního bydlení na východním Slovensku a přestěhovala se 365 kilometrů za mnou a Olivkou do Nitry. Všechny tři žijeme v podnájmu v bytě. Olivka je naše sluníčko a já věřím, že na ni její rodiče dávají tam seshora pozor. Už jenom proto je mou největší snahou zabezpečit malé Olivce vlastní střechu nad hlavou a stálý domov, kde bude vyrůstat a kam se bude moct vždy vracet,“ říká Oliviina teta Jaroslava.

Dnes se celá rodina setkala s ředitelem záchranky Petrem Kolouchem a také s lékařem Davidem Doubkem, který vloni v létě přímo na místě nehody zasahoval. Sbírku zahájili všichni společně. I když oba naši doktoři už v záchranářské uniformě zažili ledacos, oběma se jim dneska leskly oči.

„S pacienty strávíme jako záchranáři většinou jen desítky minut, během kterých je naším hlavním úkolem poskytnout jim kvalitní péči a zachránit jejich život a zdraví. Neznamená to ale, že by nám byly jejich další osudy lhostejné. Jsme rádi, že v případě Olivie můžeme pomoci i jiným způsobem a těšíme se na další spolupráci s Nadačním fondem pomoci,“ shodli se oba zdravotníci.
Pokud chcete Olivii také podpořit, můžete to udělat prostřednictvím sbírky na tomto odkazu: https://znesnaze21.cz/sbirka/uz-jen-radostne-detstvi-pro-olivku

Foto: Jan Tichý