Automatizovaný externí defibrilátor je přístroj určený zejména k laické resuscitaci člověka se srdeční zástavou. Snadno se používá, a pokud je to potřeba, jednoduchými hlasovými instrukcemi navede zachránce k podání elektrického výboje, který může obnovit pacientovu srdeční činnost. Výboj podá přístroj po nalepení elektrod na odhalený hrudník zachraňovaného a po vyhodnocení, zda je výboj skutečně potřeba.

AED jsou rozmístěny na veřejně přístupných místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou sportoviště, úřady, kancelářské budovy nebo nákupní centra, a na záchranné službě o nich máme přehled. Volající na linku 155 v případě zástavy oběhu na blízký AED vždy upozorníme nebo zalarmujeme správu objektu.

Použití přístroje co nejdříve po náhlé zástavě oběhu výrazně zvyšuje šanci na záchranu pacienta. Ale pozor, důležitá věc – zásadní je při resuscitaci nepřestat stlačovat zachraňovanému hrudník podle instrukcí operátora na tísňové lince. Proto se musí pro AED vždy vypravit někdo další. Se stlačováním pokračujeme i při přípravě AED, dokud nás přístroj nevyzve k přerušení před podáním výboje.

Díky spolupráci se Aplikací Záchranka máme mapu s umístěním AED nově dostupnou, tak se podívejte, kde všude po Praze tyto užitečné přístroje najdete.