Tento text vás přehledně seznámí se správným postupem domácí léčby, pokud vy nebo vaši blízcí proděláváte onemocnění covid-19.
Originální leták „Jak stonat s koronavirem doma“ ke stažení v PDF
Zpravodaj k očkování MHMP – ke stažení v PDF
Obvyklý průběh
Příznaky covidu-19 jsou zejména zvýšená teplota až horečka (typicky 38–39 °C), kašel a potíže s dechem. Dalšími častými příznaky bývá bolest hlavy, svalů a kloubů. Mnoho nemocných není schopno rozlišovat pachy a chutě. K průběhu onemocnění často patří i celková slabost, kdy může být vysilující třeba jen chůze na WC. Mnoho nemocných během týdne zhubne i několik kilogramů. To vše bohužel k normálnímu průběhu onemocnění patří. Je třeba s tímto průběhem počítat po dobu zhruba pěti až sedmi dnů, ale může se protáhnout až na deset i více dní. Vydržte. Následující informace vám pomohou onemocnění zvládnout.
Všechny níže uvedené informace platí pro podmínky hl. m. Prahy, v ostatních krajích se mohou lišit.
Komu a jak dát vědět
- Každý jedinec, který má výše popsané příznaky nebo pozitivní test, by měl učinit následující:
- Telefonicky informujte praktického (obvodního) lékaře.
- Vyplňte „sebereportovací“ formulář. Najdete ho na stránce www.covidlab.cz. Případy s připojenými informacemi ze sebereportovacího formuláře se vyřizují přednostně.
- Dejte vědět někomu z rodiny, přátel či sousedů. Jestli máte pozitivní test nebo jste v karanténě, nesmíte minimálně 14 dní odejít z bytu a budete potřebovat, aby vám někdo došel na nákup a do lékárny.
- Osaměle žijící senioři mohou využít Linku seniorů (telefon 800 200 007) a další, požádat o donášku nákupu lze například dobrovolníky ze skautské pomoci.
- Hygienická stanice by vás měla během jednoho až dvou dnů kontaktovat sama, buďte prosím trpěliví. Velmi pomůže, pokud vyplníte sebereportovací formulář. I bez komunikace s hygienou musíte dodržovat zásady pobytu v izolaci.
Léčba
Koronavirus je viróza a není na ni žádná jiná léčba než na běžnou chřipku.
Základní pravidla léčby jsou:
- Odpočívejte. Nesnažte se příznaky „přechodit“. V žádném případě nechoďte do práce.
- Pijte dostatek tekutin – dostatek poznáte podle toho, že vaše moč je průhledná a světlá.
- Pokud vás trápí kašel, bude se vám lépe stonat v polosedě než vleže a spát lépe na boku než na zádech. Na kašel a potíže s dýcháním zpravidla pomůže také časté větrání a stažení teploty na radiátoru, případně zvlhčení vzduchu v místnosti.
- Na horečku zabírá vlažná sprcha a studené zábaly na zápěstí. Na bolest hlavy můžete zkusit studený obklad na čelo a zátylek. Na kašel pomáhá čaj s medem, v případě silného, neztišitelného kašle volejte svému praktickému lékaři.
- Nechte si z lékárny donést léky na horečku (viz níže).
- Teplotu si měřte třikrát denně. Vezměte si list papíru a zapisujte si čas, jakou teplotu jste si změřili a jaké léky jste si vzali. Pomůže vám to neztratit přehled a lékařům to může pomoct zhodnotit průběh vaší nemoci.
Horečku můžete srážet střídáním léků s paracetamolem (Paralen, Panadol) a ibuprofenem (Ibalgin, Brufen, Nurofen). Oba léky snižují i bolesti hlavy, kloubů a svalů. Přečtěte si prvně příbalový leták, zda léky můžete užívat, a nepřesáhněte maximální denní dávku. Váš lékař vám může předepsat i další léky, a to i formou e-receptu, který vám přijde jako SMS.
Může se stát, že vám praktický lékař doporučí podání tzv. monoklonálních protilátek. Pro transport do nemocnice k této terapii NELZE využít zdravotnickou záchrannou službu. Pokud potřebujete v tomto případě odvézt do zdravotnického zařízení, obraťte se prosím na rodinné příslušníky, případně vám praktický lékař může vypsat lístek na tzv. převozovou sanitku.
Kdy volat záchranku
Linku 155 určitě zavolejte v případě, že u vás nebo osoby, o kterou se staráte, pozorujete následující příznaky:
- Stav se začne horšit z hodiny na hodinu, a to zejména u osob, které se léčí se srdcem či plicním onemocněním, cukrovkou, nádorem, vysokým tlakem, poruchou imunity nebo trpí silnou obezitou.
- Dýchání se zhorší natolik, že nemocný nemůže říct celou větu v kuse bez zadýchání (na jeden nádech nenapočítá do deseti) nebo promodrává v obličeji či v okolí rtů.
- Nemocný má poruchy vidění, sluchu, rovnováhy, paměti nebo je mu na omdlení, případně zkolaboval.
- Pozorujete jiné neobvyklé příznaky mimo ty, které jsme výše vyjmenovali jako provázející běžný průběh onemocnění.
- Nejste si jistí nebo máte strach.
Trvající horečka, vysilující kašel, nechutenství, vysílení a celková slabost
– to vše jsou bohužel příznaky obvyklého průběhu onemocnění, které nezbývá než vydržet za pomoci léčby popsané výše.
Izolace a karanténa
- Neopouštějte své bydliště. Nechoďte do práce, do školy, pracujte z domova. Máte-li kvůli výpadku zaměstnání finanční potíže, zavolejte na sociální odbor vaší městské části.
- Domluvte si s rodinou, se sousedy nebo například s Linkou seniorů, aby vám někdo chodil na běžné nákupy a do lékárny. Využívejte donáškovou službu (například nakup.iTesco.cz, rohlik.cz, kosik.cz atd.).
- Nejezděte MHD a nepoužívejte taxislužbu.
- Nehlídejte vnoučata a nedávejte své děti hlídat prarodičům. Nechoďte na návštěvy a nenechte nikoho navštěvovat vás.
- Zůstaňte v kontaktu se svými blízkými a přáteli. Telefonujte si často. Nechte si poradit, jak zprovoznit videohovory (například WhatsApp, Skype, FaceTime, ZOOM, Teams, Webex atd.).
- Důvěřujte jen informacím z ověřených zdrojů. Pokud narazíte na internetu na informace o léčbě koronaviru, které jsou v rozporu s tímto textem, nedůvěřujte jim.
- Karanténní opatření končí nejdříve 14. den od prvního pozitivního PCR testu, z toho minimálně poslední tři dny musí být pacient/ka bez klinických příznaků; kontrolní PCR test se již neprovádí, pokud hygienická stanice či váš praktický lékař nerozhodnou jinak.
Hygienická opatření při domácí péči
- Pacient by měl být v samostatné, dobře větratelné místnosti. V kontaktu s ostatními členy domácnosti, pokud je to možné, je vhodné dodržet vzdálenost nejméně dva metry.
- Pacient by měl i doma nosit respirátor zakrývající nos i ústa. Respirátor je potřeba denně měnit. Během používání a snímání respirátoru nesahejte na přední stranu!
- Pokud je nutná péče druhé osoby, měl by to být jeden člen domácnosti, který je v dobrém zdravotním stavu a netrpí závažným chronickým onemocněním nebo poruchou imunity. Při ošetřování pacienta s nemocí covid-19 by ošetřující osoba měla mít respirátor.
- Je nutná hygiena rukou: časté mytí rukou vodou a mýdlem nejméně po dobu 20 sekund, osušení a používání dezinfekčního gelu s nejméně 60% obsahem alkoholu, používání jednorázových papírových ručníků. Členové domácnosti si vždy musí umýt/dezinfikovat ruce po kontaktu s pacientem, před přípravou stravy i po přípravě, po konzumaci jídla, po provedení úklidu. Vyvarujte se dotýkání nosu a úst rukama nebo si je potom dezinfikujte.
- Pacient má své vlastní ložní prádlo a jídelní potřeby a nesdílí je, používá papírové kapesníky, které ihned po použití vyhazuje.
- Je nutné zajistit denně úklid a dezinfekci povrchů v okolí pacienta a společně používaných prostor (kuchyně, WC, koupelna apod.), na úklid a manipulaci s prádlem používat rukavice, před použitím rukavic a po něm provést hygienu rukou.
- Veškerý odpad vzniklý při péči o pacienta (rukavice, roušky, aj.) se vyhazuje do igelitového pytle na odpadky umístěného v uzavíratelném odpadkovém koši a jednou denně se vynáší do sběrné nádoby na komunální odpad, pokud hygienická stanice nenařídí jinak.
- Členové společné domácnosti monitorují svůj zdravotní stav po dobu 14 dnů od posledního kontaktu s nemocným s příznaky covidu-19. Změnu zdravotního stavu a výskyt příznaků nemoci ihned nahlásí svému ošetřujícímu praktickému lékaři.
Testování
Na test vás může odeslat praktický lékař nebo hygienická stanice. V takovém případě vám vyplní elektronickou žádanku a test neplatíte. V ostatních případech se můžete nechat otestovat jako samoplátce. Seznam odběrových míst a další informace o testování najdete na adrese www.covid.praha.eu.
Proto prosíme, abyste se v otázce odběrů na covid-19 vždy obraceli na svého praktického lékaře.
Potřebujete více informací? Kontaktujte „koronavirovou linku“
na telefonním čísle 1221. Je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin.