Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy v pátek 5. února koordinuje převoz 25 covid pozitivních pacientů ze zatížených nemocnic v Chebu a v Sokolově. Pacienti budou transportováni do zdravotnických zařízení v Praze, ve Středočeském a v Plzeňském kraji.

Zdravotní stav většiny pacientů je středně závažný a je jim poskytována kyslíková terapie, žádný ale není napojen na umělou plicní ventilaci.

ZZS HMP pro transport vyčlenila speciální vozidlo Fénix, koordinační vůz a šest zdravotníků včetně lékařky. Zapojeni jsou také soukromí poskytovatelé přepravy pacientů neodkladné péče. Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky poskytla čtyři záchranářské a jeden lékařský vůz spolu s posádkami. Stejný počet sil a prostředků poskytly také společnosti Meditrans a Nonstopmedic.

Transport pacientů probíhá na základě rozhodnutí národního koordinátora intenzivní péče a Centrálního řídícího týmu. Kolonu záchranářských vozů doprovází pro zajištění hladkého průjezdu policisté z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy.

Všichni pacienti z Chebu budou převezeni do pražských nemocnic, konkrétně do Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice Na Homolce.

Pacienti ze Sokolova budou transportováni do nemocnic v Klatovech, v Berouně a v Plzni.

Děkujeme všem zapojeným organizacím za pomoc a spolupráci.