Napříč republikou oslaví zdravotnické záchranné služby Den linky 155, a to už toto pondělí se symbolickým datem 15. 5. Ve většině krajů se uskuteční akce pro veřejnost, při kterých se návštěvníci seznámí s technikou a vybavením záchranářů a připomenou si také postupy při poskytování první pomoci.

 

V Praze se Den linky 155 uskuteční už na tradičním místě před areálem Výstaviště Praha v Holešovicích, a to v pondělí 15. května od 11 do 18 hodin. Na návštěvníky čeká hned trojice speciálů Golem, Fénix a čtyřkolka Polaris. Zájemci si prohlédnou také vozy pro záchranářské a lékařské posádky nebo dispečerský pult zdravotnického operačního střediska. Zdravotničtí záchranáři budou k dispozici pro osvěžení postupů první pomoci, včetně nácviku resuscitace na figurínách.

Za loňský rok eviduje Asociace zdravotnických záchranných služeb celkový počet 1,22 milionu výjezdů. Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více jak 60 tisíc výjezdů (5 procent) oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140krát, to znamená více jak dva výjezdy za minutu.

V České republice bylo v loňském roce celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely z 318 základen.

Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze 14 zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji a v hlavním městě.

Zde jsou volající spojeni během několika sekund s dispečerkami a dispečery – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Dispečeři jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvními zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí řetězce přežití pacientů.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

  • Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.
  • Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.
  • Pokud se rozhodnete zavolat o pomoc v případě ohrožení zdraví, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.
  • Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte. Aplikace Záchranka tuto informaci operačnímu středisku předává automaticky.
  • Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.
  • Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.

Tisková zpráva ke stažení – ZDE