Dnes nás čeká tropický den s teplotami ke 40 stupňům Celsia. I když jste už jistě slyšeli rady, jak se v takovém horku chovat, pro jistotu je zde připomínáme.

Tělo se více potí a úbytek tekutin je třeba kompenzovat, pijte proto dostatek (nealkoholických a neslazených) nápojů, ideálně čistou vodu. Pijte pravidelně, nečekejte na pocit žízně. Jak je to s alkoholem? Dospělým jedno pivo denně jistě neuškodí, nicméně pro doplňování pitného režimu alkohol vhodný rozhodně není. Naopak nealkoholické pivo může nahradit nejen potřebné tekutiny, ale i pro tělo důležité minerály. Chronicky nemocní lidé, především kardiaci a lidé s respiračními chorobami, by se neměli fyzicky přetěžovat. Na zvýšenou fyzickou námahu by si měli dát pozor i netrénovaní jedinci.

Obzvlášť přes poledne se vyhýbejte pobytu na přímém slunci. Pokud vyrazíte někam k vodě, držte se raději ve stínu, mějte pokrývku hlavy a použijte také opalovací krém. Noste vzdušný oděv, ideálně světlé barvy.

Ve zvýšené míře hrozí úpal a úžeh. Ve své podstatě není důležité, co je co. Důležité je, jak se momentálně cítíte. Projevy mohou být nevolnost, pocit na zvracení, bolest hlavy, celková malátnost, únava a někdy i zvýšená teplota. V obou případech je třeba snížit teplotu postiženého – přesunem do stínu a podávat dostatečné množství tekutin – čistou vodu či minerálku (postupně).

Vedro ohrožuje především seniory nad 65 let, děti do 4 let věku, těhotné a kojící ženy či pacienty s nemocným srdcem, vysokým tlakem a nadváhou. Tyto osoby by měl někdo během dne několikrát zkontrolovat (alespoň po telefonu), a zjistit, zda jsou v pořádku.

Pokud si nebude s některými zdravotními komplikacemi vědět rady, vytočte tísňovou linku 155, kde vám naše zkušené operátorky ochotně pomůžou.