Máme za sebou nejrozsáhlejší taktické cvičení složek integrovaného systému na území hlavního města – Anděl 2019.

Po teroristickém útoku na obchodní centrum, kde v danou dobu byla tisícovka “návštěvníků” zůstalo na místě 109 „zraněných“ a šest „mrtvých“. Po zneškodnění útočníků policií a prohlášení zóny za bezpečnou začala práce pro nás. Do té doby jsme byli připraveni na vyčkávacím stanovišti ihned vyrazit. Pacienty, kteří měli věrně namaskované různé druhy zranění – od tržných ran, po průstřely či zlomeniny, jsme museli roztřídit, ošetřit, zajistit a transportovat do zdravotnického zařízení, v tomto případě Fakultní nemocnice Motol. V reálné situaci by byli pacienti distribuováni do všech zdravotnických zařízení tak, aby nebylo zahlceno jen to nejbližší. To vše v režimu nejvyššího stupně traumatologického plánu. Specifické bylo, že mezi zraněnými bylo přes 40 figurantů představujících děti.

Cvičení se za nás a spolupracující soukromé poskytovatele zdravotnických služeb (Pragomedika plus, SOSAN, Asociace dobrovolných záchranářů, PM medical a Meditrans) účastnilo 69 zdravotníků a 28 kusů techniky, včetně speciálů Atego a Golem a speciálně pro tento zásah zřízeného zdravotnického operačního střediska, které celý zásah na místě řídilo. Náš zásah na místě trval méně než dvě hodiny, za tuto dobu se podařilo všechny pacienty transportovat do nemocnice. To je v takto náročné situaci skvělý výkon. A i když šlo jen o cvičení, naprostá většina kolegů se shodla, že to byla pěkná dřina. Velmi dobře zafungovala i spolupráce s ostatními kolegy z IZS. A to je přesně důvod, proč se takových cvičení účastníme, abychom byli sehraný tým, až nás bude veřejnost v krizové situaci potřebovat.

Děkujeme všem za neuvěřitelné nasazení, FNM za to, že se rozhodla si s námi taky zatrénovat a přijmout všech 109 pacientů, kterým se skutečně pečlivě věnovali! Mimo jiné i vynikajícím figurantům a nesmíme zapomenout ani na naše ostatní kolegy, kteří drželi běžný provoz a to jak ve výjezdu, tak na dispečinku. Dáváme palec nahoru za náročnou organizaci všem, co se na ní podíleli.

ZZS HMP