Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy po domluvě s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy přijala od minulého týdne preventivní opatření související s případným výskytem nákazy tzv. koronavirem.

Opatření se týká pouze pacientů, kteří mají horečnaté onemocnění a zároveň mají pozitivní cestovatelskou anamnézu, což znamená, že dotyčný pacient se v posledních 14 dnech vrátil z Číny nebo byl v osobním kontaktu s někým, kdo tuto zemi v posledních dvou týdnech navštívil. Pozitivní cestovatelská anamnéza je nutnou podmínkou pro přijetí preventivních opatření. V současném období, typickém pro šíření chřipky, nemají důvod běžní pacienti s horečkou ke zvýšeným obavám.

Při zásahu u pacientů splňujících výše uvedené podmínky použijí všichni zasahující zdravotníci ZZS HMP speciální ochranné sety. Tyto sety jsou standardní výbavou našich vozů a obsahují mimo jiné respirátor pro pacienta i zdravotníky, celotělové ochranné obleky či neprodyšné brýle. Všechny takové pacienty transportují posádky na specializované infekční oddělení Nemocnice na Bulovce k dalšímu vyšetření.

Podle výše uvedeného opatření postupovaly záchranářské posádky a inspektor i při dnešním zásahu v hotelu v ulici Sevřená, kdy zdravotníci transportovali šest osob s horečnatým onemocněním a pozitivní cestovatelskou anamnézou do nemocnice na Bulovce. Všechny osoby byly mimo ohrožení života a jedná se pouze o preventivní opatření. Není aktuálně potvrzeno, že by byl kdokoliv z pacientů nakažen koronavirem.