Dovolte nám trochu se pochlubit, máme opravdu čím. Tým našich kolegyň a kolegů ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (Ondřej Franěk, Jarek Pekara, Michaela Pohlová, Petra Sukupová) dosáhl významného úspěchu na nedávném kongresu o přednemocniční péči „EMS 2019“ v Madridu.

Jejich text na téma našich patnáctiletých zkušeností se zaváděním programu telefonicky asistované resuscitace v Praze odborná porota vybrala mezi  „TOP TEN“ nejlepších prací. Jde o ocenění nejen autorů, ale zejména celé záchranné služby, která je v této oblasti dlouhodobým lídrem. Práce prezentovaná v Madridu je součástí analýzy dlouhodobých, světově unikátních datových řad, kdy se mimo jiné podařilo prokázat a kvantifikovat nejen vliv implementace TANR na počet reálně prováděných laických resuscitací, ale i dlouhodobě udržitelný vliv na zvýšení absolutního počtu úspěšně resuscitovaných osob.

Mimochodem, 80 procent lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují laici podle rad operátorů po telefonu ještě před příjezdem našich posádek. Víme, že to číslo zmiňujeme často, ale je to skutečně mimořádný výsledek. A svědčí vedle velké ochoty Pražanů pomáhat i o tom, že celý záchranný řetězec v Praze funguje velmi dobře.

Děkujeme, ZZS HMP