Pražská záchranka nemohla chybět 23. září už při 8. ročníku Dne hrdinů, který tradičně pořádá ve svém areálu Výstaviště Praha. Společně s dalšími složkami IZS jsme zde veřejnosti představili naši techniku, práci záchranářů v terénu i operátorů na dispečinku a se zájemci si prošli i zásady poskytování první pomoci, včetně resuscitace.

Z techniky IZS si návštěvníci mohli prohlédnout modul pro mimořádné události Golem, kterému už dělaly společnost po splnění úspěšné mise v Řecku „parťáci“ ze speciálního vozového parku – terénní čtyřkolka Polaris a evakuační speciál Fénix. Stejně tak jsme měli připravené k prohlídce plně vybavené sanitní vozy záchranářské a lékařské posádky. Vůbec poprvé jsme veřejnosti předvedli také zcela nový vůz naší vlastní Zdravotnické dopravní služby, kterou jsme zavedli do provozu v letošním roce. ZDS řeší některé z případů nižší naléhavosti (typicky transporty do zdravotnických zařízení), a ulevuje tak vytíženým záchranářským posádkám.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také práci dispečera zdravotnického operačního střediska u jednoho ze cvičných dispečerských pultů. Velký zájem byl tradičně o nácvik resuscitace nepřímou srdeční masáží na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků.

Premiéru měl během Dne hrdinů také videoklip Důležitá čísla od hudebního dua Karol a Kvído, který dětem pochopitelnou formou připomíná zásady správného volání na tísňové linky. Společně s dalšími složkami IZS jsme vznik klipu rádi podpořili, aby si děti dokázaly poradit, když budou potřebovat pomoct.

Děkujeme všem, kteří nás během Dne hrdinů přišli navštívit, a doufáme, že si odnesli užitečné informace. Velké díky také všem našim kolegyním a kolegům, kteří byli návštěvníkům ochotně k ruce. Těšíme se na příště.