Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyčlenila speciální vozidlo, které od středy slouží pro odběr vzorků u pacientů, u nichž je potenciální riziko nákazy novým koronavirem. Už během čtvrtka absolvovala posádka, kterou tvoří zdravotník ZZS HMP a pracovník infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, první výjezdy k pacientům.

Jako reakci na rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví a v koordinaci s naším zřizovatelem, Magistrátem hl. m. Prahy jsme operativně zavedli do provozu speciální vozidlo, abychom umožnili odebírat biologické vzorky pro testování na nákazu koronavirem, typicky přímo v domácnostech potenciálních pacientů. Hlavním cílem je minimalizovat případný přenos nákazy při kontaktu nemocného s dalšími osobami,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Speciální sanitní vozidlo vyjíždí k indikovaným pacientům po aktivaci Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a po domluvě s Nemocnicí na Bulovce. Vozidlo nevyjíždí na základě volání na tísňovou linku 155, ta je primárně určena pro volání v případě zdraví či život ohrožujících akutních stavů. Ačkoliv je vozidlo plně vybavené jako kterákoliv sanitka, nebudou v něm převáženi pacienti. Tento vůz (MERCEDES BENZ Sprinter 319 CDI FUT) pražská záchranka využívá například při asistencích na sportovních či kulturních událostech, kde zajišťuje zdravotnický dozor, nebo při cvičeních jako zázemí pro předsunuté zdravotnické operační středisko. Vůz disponuje neprodyšně oddělenou ambulantní částí od kabiny řidiče a také například sprchou.

Průběh odběru vypadá následovně: Posádka přijede na místo určení, kde si odborník provádějící testy oblékne ochranný celotělový oblek a další pomůcky jako brýle či rukavice a u pacienta provede odběr vzorků. Zatímco pacient zůstává doma, zdravotník se se vzorky vrací k vozu. Po uložení odebraného materiálu, svlečení a zapečetění použitých ochranných pomůcek v ambulantní části vozidla a důkladné desinfekci zdravotníka provádějícího odběry odjíždí posádka se vzorky do laboratoře a následně případně k odběru vzorků u dalších pacientů.

TZ_Speciální sanitka vyjela v Praze pro první vzorky od pacientů s podezřením na koronavirus