Řidič autobusu zachránil 80 cestujících. Přestože jej během řízení postihla cévní mozková příhoda, dokázal s plným autobusem bezpečně zastavit.

Ve středu po půl druhé odpoledne volal na Zdravotnické operační středisko pražské záchranky cestující linkového autobusu kvůli řidiči, kterému se udělalo špatně a s autobusem zastavil u krajnice. Padesátiletý muž, který celý profesní život strávil za volantem, podle vlastních slov pocítil během řízení „divný pocit“. Nejdříve si myslel, že se mu jen poškodila odpružená sedačka, ale nezvyklý pocit sílil. Ještě před blížícím se prudkým kopcem proto s téměř plně obsazeným autobusem zastavil na kraji silnice.

Při příjezdu záchranářů už muž nemohl hýbat celou polovinou těla. Kdyby pokračoval v jízdě, je téměř jisté, že by s autobusem nedokázal zastavit. Podle zasahujících záchranářů se řidič zachoval s obrovskou mírou profesionality a zodpovědnosti. Posádka muže po důkladném vyšetření a zajištění žilního vstupu převezla na iktové centrum ÚVN.

Cévní mozkové příhody, tzv. mrtvice, jsou velmi zákeřná onemocnění. Přicházejí znenadání a lidé prvotní příznaky velmi často podcení. Následky ale mohou skončit i smrtí nebo ochrnutím. Při záchraně života rozhodují minuty. K typickým příznakům patří náhlé postižení řeči, pohybu a koordinace, pokles koutku úst, necitlivost tváře, porucha vidění, zmatenost.

Při podezření na cévní mozkovou příhodu neváhejte s přivoláním záchranné služby na čísle 155. Tísňovou linku volejte i tehdy, pokud si nejste jistí, zda se o mrtvici jedná – naši zkušení dispečeři jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří vám díky přesným instrukcím pomohou situaci rychle posoudit a případně k vám pošlou pomoc.

U člověka postiženého mrtvicí postupujte dle instrukcí operátora linky 155 a kontrolujte především vědomí a dýchání. Při zhoršení stavu pacienta během čekání na příjezd záchranné služby volejte znovu na linku 155. Včasná pomoc rozhoduje o co nejmenších následcích a zachování šance na kvalitní život!

Děkujeme zasahující posádce, že na tento příběh upozornila, a panu řidiči přejeme brzké uzdravení a spoustu naježděných kilometrů.