Překotný porod. Maminka sama doma. Nikdo na blízku… Takovou situaci před časem skvěle zvládl náš dispečink.

Překotný porod nedostal svůj název jen tak. Místo ani čas, kdy se miminko rozhodne přijít na svět, si při něm nevyberete. Jde o minuty. Maminka Ellen začala rodit, když byla doma úplně sama. Cesta do porodnice nebyla vůbec ve hře.

Na telefonu byla s maminkou naše dispečerka Petra, která na místo ihned odeslala záchranářskou i lékařskou posádku. U takto závažných situací býváme v Praze do osmi minut, ale pacientka potřebovala, aby byl někdo u ní nejlépe hned.

A tady zafungovala skvělá souhra mezi našimi dispečerkami. Zatímco Petra instruovala Ellen, ať nachystá ručníky nebo nechá ve dveřích rohožku, aby se k ní pomoc dostala, spustily další dispečerky detektivní práci.

Obvolaly čísla, z nichž v minulosti telefonovali na záchrannou službu lidé z okolí. Nikdo ale nebyl poblíž nebo k zastižení. Jedna mimořádně ochotná zdravotní sestřička se sice otočila zpět na cestě do práce, ale bylo jasné, že na místě budou naše posádky dřív. Do bytu už také spěchal nastávající tatínek, i on byla ale daleko.

Se sousedy to nevyšlo, ale klaplo to jinde. Dispečink se spojil s operačním řízením Policie ČR, které na místo okamžitě vyslalo nejbližší hlídku. Ta byla na místě během pár minut.

Policisté jsou trénování, aby jako tzv. first respondeři uměli zasáhnout v případě zástavy oběhu (a opakovaně dokazují, jak to umí). Porod pro ně byl ale naprostá novinka! Doběhli do bytu akorát ve chvíli, kdy miminku koukala ven hlavička. Podle Petřiných instrukcí pak policisté naprosto výborně přivedli na svět zdravé miminko…

To už byli na místě i naši záchranáři s lékařem a stihl to i tatínek, aby mohl dokonce přestřihnout pupeční šňůru.

Dnes se část aktérů tohoto příběhu znovu viděla a bylo to krásné setkání. Klobouk dolů před statečností maminky i kolegů policistů, protože tohle při službě asi jen tak nezažijí. Poradili si ale na jedničku.

Vedle toho, že jsme se opět ubezpečili, jak výborně nám v Praze funguje spolupráce s policií, tak se nám i potvrdilo, jak perfektní a duchapřítomné profíky, kteří si často rozumějí i beze slov a umí si poradit v nestandardních situacích, máme na našem dispečinku.

Skvělá práce a spolupráce, děkujeme!