Záchranáři spouštějící se na laně? Z vrtulníku? Dvakrát za víkend? I to se může stát. A my jsme na to připravení…

Když jdou do akce Kryštof a Florián, budou znalci vědět, že je řeč o dvojici vrtulníků. Oba pilotují kolegové od Letecké služby Policie ČR. V případě Kryštofa mají na palubě nás jako záchranáře, posádku Floriána pak tvoří hasiči. A někdy se stane, že k pacientovi letí oba vrtulníku najednou.

Typicky jde o  situaci, kdy se pacient nachází v nepřístupném terénu. Takových lokalit najdeme v Praze a ve Středočeském kraji docela dost. Už takovou klasikou se stal bohužel lom Velká Amerika.

„Hasičský“ vrtulník je vybavený jeřábem, s jehož pomocí se dokážou hasiči a záchranáři spustit ze vzduchu přímo k pacientovi. Když vyhodnotíme, že bude rychlejší se na místo dostat ze vzduchu, protože to po zemi prostě nejde, trvalo by to dlouho nebo je to moc nebezpečné, dostane tahle varianta zelenou…

Vrtulníky vedle sebe dosednou, záchranáři si obléknou speciální postroje a nastoupí na palubu Floriána. Hasiči je pak spustí na laně přímo k pacientovi. Toho vyšetříme, zajistíme a v nosítkách vytáhneme jeřábem zpět do vrtulníku. Potom ho dáme na palubu Kryštofa a letí se do nemocnice.

Podobné zásahy nejsou zrovna obvyklé, ale shodou okolností jsme minulý víkend měli dva takové po sobě!

V prvním případě jsme zasahovali u muže po pádu z výšky asi 15 metrů právě v lomu Velká Amerika. Zrovna tohle byl případ, kdy by cesta k pacientovi po zemi znamenala kvůli příkrým skalám neakceptovatelné nebezpečí. A tak přišla řada na spuštění po laně.

Napodruhé jsme pak  v neděli zasahovali u pacienta se zraněním hlavy po pádu na zřícenině hradu. Záchranáři se spouštěli na laně ze 70 metrů, což už je tedy slušná výška.

Tyhle zásahy jsou možné díky tomu, že společně s kolegy od Policie ČR a Hasičského záchranného sboru takové situace opakovaně nacvičujeme. Na zemi i ve vzduchu. Třeba desetkrát za sebou, aby se vše dostalo člověku pod kůži a při ostrém zásahu fungoval v podstatě automaticky.

„Je to tak rychlé a profesionální, že člověk ani nemá čas se bát. Celé je to postavené na důvěře, že všichni odvedou svou práci na jedničku. A přesně to se stalo,“ říká náš lékař Honza Vítek, který oba tyto zásahy o víkendu absolvoval.

Skvělá práce! Děkujeme všem, díky kterým jsou nejen tyto zásahy možné.