Mimořádné události, zásahy s vysokým počtem zraněných nebo jiné specifické situace. Při takových případech uplatní Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy novou kameru, kterou v pilotním projektu vybavila vůz vedoucího zdravotnické složky. Kamera zajistí online přenos obrazu z místa události. Přímý přenos zásahu přispěje k ještě lepšímu vyhodnocení aktuální situace a odpovídající reakci pražské záchranky v počtu a typu vyslaných posádek či aktivizaci specializovaných záchranářských i nemocničních týmů.

Naši lidé odvádějí při mimořádných událostech vynikající práci v terénu i na dispečinku. Díky očím navíc v podobě této kamery bude mít záchranná služba ještě lepší přehled o probíhající situaci a bude na ni moct doslova v přímém přenosu reagovat vysláním adekvátního počtu a typu posádek,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Přenos je určen pouze pro jasně vymezené členy vedení záchranné služby, kteří odpovídají za její zdravotnické sekce, případně jsou určeni pro daný den jako tzv. dosahový manažer. Z přenosu nevzniká žádný záznam, který by se archivoval. Jde čistě o operativní prostředek a je zaručena ochrana osobních údajů pacientů či dalších osob v souladu s platnou legislativou, což potvrzuje i pověřenec GDPR záchranné služby.

Kameru veřejnost uvidí na vozech inspektorů pražské záchranky, kteří jsou podpůrnou složkou výjezdových skupin a jsou vysíláni právě k vážným či neobvyklým zásahům a mimořádným událostem, u nichž inspektoři v červené vestě za záchranku přebírají velení.

Otočná kamera s magnety, kterou inspektor jednoduše umístí na kapotu či střechu svého vozu, umožňuje přenášet záběry okolí v rozsahu 360 stupňů, a to ve dne i v noci. Zařízení je vybaveno odolným krytem, který ho ochrání i při využití v náročných povětrnostních podmínkách v terénu.

Přejeme si, aby takovýchto událostí bylo co nejméně, ale díky podpoře zřizovatele nadále zvyšujeme operační schopnost pražské záchranky. Přesně v duchu našeho hesla: Jsme tam, kde nás potřebujete,“ dodává Petr Kolouch.

Tisková zpráva ke stažení v PDF