Pražští záchranáři koordinují ve čtvrtek dopoledne transport 15 covid pozitivních pacientů ze zatížené Fakultní nemocnice Brno do pražských zdravotnických zařízení.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyslala na Moravu zdravotníky ve speciálu Fénix, v němž převeze deset pacientů, kterým bude poskytována kyslíková terapie. Další pětici nemocných transportují v pěti vozech zdravotníci Asociace samaritánů ČR.  Spolu se sanitními vozidly jedou ještě koordinační a doprovodný vůz ZZS HMP, hladký průjezd kolony zajišťují příslušníci Pohotovostní motorizované jednotky a Ochranné služby Policie ČR. S transportem pomůže také dvojice členů Hasičského záchranného sboru.

Díky velmi dobré spolupráci a koordinaci složek integrovaného záchranného systému, zdravotnických zařízení a dalších organizací jsme připraveni pomoct kolegům v regionech, kde počty hospitalizovaných s covid-19 přesahují kapacity nemocnic,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

O převážené pacienty se v Praze postarají ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Bulovka a ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Posádky pražské záchranky registrují za uplynulé týdny výrazně vyšší počty ošetřených a transportovaných pacientů s covid-19. Za listopad to už je více jak 1 700 případů, což je více jak dvojnásobek oproti celému říjnu a trojnásobek oproti září. Za stejné období loni v listopadu poskytovali pražští záchranáři péči „jen“ přibližně 1 000 pacientů.

Aktuální počty transportů do nemocnic jsou vysoké, oproti předchozím vlnám je ale patrné, že u očkovaných pacientů je průběh onemocnění podstatně méně závažný. To nic nemění na tom, že nyní naši zdravotníci na každodenní bázi podávají opět mimořádný a obdivuhodný výkon, za který jim děkuji,“ dodává Petr Kolouch.

Poprvé vyrazili pražští záchranáři se speciálem Fénix k tzv. mezikrajským transportům před rokem, kdy 12. listopadu transportovali deset pacientů z Benešova do Prahy. Za první pololetí roku 2021 pak ZZS HMP uskutečnila sedm hromadných převozů covid pozitivních pacientů. Posádky leteckých záchranářů na jaře uskutečnily pět desítek transportů pacientů s tímto onemocněním ve vrtulníku.

Tisková zpráva ke stažení v PDF