Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při očekávaném podzimním nárůstu chřipkových onemocnění.

Děláme vše pro to, abychom ochránili naše lidi a zajistili na území hlavního města poskytování péče pacientům bez omezení. Vedle zavedené distribuce ochranných pomůcek chceme nyní na podzim předejít očkováním i chřipkovým onemocněním zaměstnanců. Bude důležité, abychom minimalizovali riziko přenosu chřipkové nákazy v rámci záchranné služby, sám jsem se proto nechal očkovat mezi prvními,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Pražská záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o očkování projevili zájem, a to jak pro zdravotníky, tak administrativní pracovníky. Očkování proběhne z důvodu zamezení šíření covid-19 v několika etapách. Své kolegyně a kolegy očkují přímo lékaři zdravotnické záchranné služby, aniž by museli navštívit ordinace praktických lékařů.

Počet výjezdů záchranářských a lékařských posádek se v Praze pohybuje v posledních týdnech okolo 350 za den, tedy na horní hranici dlouhodobého průměru. Posádky denně poskytují péči přibližně 30 pacientům s onemocněním covid-19.

Naši zdravotníci zasahují od jara ve zvýšeném stupni ochrany za použití respirátorů nebo celoobličejových masek s dýchacími filtry, případně i v celotělových ochranných oblecích. Je to pro ně velmi náročné a vyžaduje to velké nasazení, ale díky tomu nemáme případ, kdy by se náš zaměstnanec nakazil nemocí covid-19 od pacienta,“ uvádí Petr Kolouch. Dodává, že záchranná služba přijala v posledních týdnech i zvýšená bezpečnostní opatření na všech pracovištích a výjezdových základnách, aby omezila riziko šíření nemoci mezi zaměstnanci.

Díky bezpečnostním opatřením a preventivním karanténám jsou nyní novým typem koronaviru nakaženy pouze jednotky zdravotníků ZZS HMP a záchranka poskytuje péči pacientům bez omezení.

Tisková zpráva ke stažení v PDF