Rozdíly mezi představami a realitou práce u záchranné služby. To je ústřední téma nové náborové kampaně Zachraňuj v Praze, kterou v úterý 22. září spustila pražská záchranka. Dvojici klipů natočil režisér Vít Klusák se svým týmem ze společnosti Hypermarket film. Filmaři sami nabídli, že budou pracovat bez nároku na honorář a zdarma zapůjčili i potřebnou techniku. Záchranka chce své řady rozšířit především o zdravotnické záchranáře a dispečery, kterým nabízí atraktivní zaměstnanecké benefity.

Metropole se rozrůstá a my plánujeme rozšiřovat síť výjezdových základen i posilovat zdravotnický tým, abychom i nadále dosahovali vynikajících dojezdových časů. Zároveň chceme poukázat i na realitu práce u záchranné služby, která se často rozchází s představami, které absolventi zdravotnických oborů mají,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Zdravotníci záchranné služby zasahují u vážných případů, kdy jde o život, ale podstatnou část jejich pacientů tvoří také například chronicky nemocní senioři, kteří se momentálně nemají na koho jiného obrátit. Jen v Praze tvoří lidé starší 60 let přibližně polovinu pacientů záchranné služby.

Česká populace stárne a musíme počítat s dalším nárůstem chronicky nemocných, kteří budou potřebovat naši péči. Ve spolupráci s vedením hlavního města pracujeme na řešeních, která nám v budoucnu pomohou. Osvědčil se nám ‚létající krizový tým‘, který zjara poskytoval pomoc například v domovech seniorů, a jednáme i o spuštění lékařské služby, která by za pacienty dojížděla domů. Další inspiraci pro péči o pacienty v domácím prostředí nabízejí například skandinávské země,“ dodává Petr Kolouch.

Během první vlny koronavirové pandemie prokázali zaměstnanci pražské záchranky obrovskou obětavost a flexibilitu a byli velkou oporou Pražanů, jejich fungování přispívalo ke zklidnění a zvládnutí situace. Pro zkvalitňování sítě výjezdových základen budou potřeba nové síly. Pevně věřím, že se najde dostatek zájemců, kteří rozšíří řady této profesionálně fungující organizace,“ říká radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová.

Mnozí absolventi zdravotnických škol se během studia připravují na zásahy u těch nejvážnějších událostí. Každodenní realita práce u záchranné služby pak může být často jiná než jejich představy, se kterými si toto povolání zvolili.

U některých kolegyň a kolegů se časem setkáváme s určitou frustrací. Roky se učili zasahovat u událostí se život ohrožujícím stavem, což při práci rozhodně využijí, ale setkají se i s množstvím méně závažných případů. Mnohdy jsme ale jediní, kdo v danou chvíli může pacientům pomoct a ulevit jim od bolesti nebo strachu. Právě to v nové kampani zdůrazňujeme,“ říká Zdeněk Křivánek, náměstek sekce nelékařských zdravotnických pracovníků ZZS HMP.

Stávajícím i novým kolegyním a kolegům nabízíme řadu zaměstnaneckých benefitů, včetně výjezdového příplatku v maximální výši 7 500 korun, možnosti ubytování v Praze a od podzimu bude díky spolupráci s městskou policií i možnost umístit děti našich zaměstnanců do dětské skupiny,“ vypočítává některé benefity Hana Kubánková, náměstkyně personální sekce ZZS HMP.

Velmi netradiční klipy k nové náborové kampani Zachraňuj v Praze vznikly díky režiséru Vítu Klusákovi a jeho týmu ze společnosti Hypermarket film. Záchranáři je nejdříve oslovili s prosbou o konzultaci námětu kampaně, načež filmaři nabídli, že klipy natočí a obstarají potřebnou techniku, a to vše bez nároku na honorář. Se stejnou ochotou se pražská záchranka setkala i u společností, které poskytly zdarma prostory k natáčení či rekvizity, nebo u obětavých figurantů.

„Vyhýbám se natáčení reklam, ale tohle nešlo odmítnout. Pražští záchranáři jsou totiž nevídaně schopná parta, a ačkoliv jsme disponovali rozpočtem blížícím se nule, pomohli nám dát dohromady natáčení, které by normálně stálo majlant. A navíc to byla nepopsatelná legrace,“ říká k natáčení režisér Vít Klusák.

Hlavní postavou kampaně je v roli roztržitého „super záchranáře“ herec, tanečník a choreograf Marek Zelinka. Vítěz jedné z řad taneční soutěže StarDance k celému natáčení přistoupil s mimořádným entuziasmem.

Z výsledku mám radost, doufám, že se bude líbit a že pomůže nalákat nové záchranáře. Během natáčení bylo vidět, že jsou skvělá parta, že je práce opravdu baví. Jejich zapálení pro věc bylo až neuvěřitelné, v podstatě nic nebyl problém. Byla radost s nimi spolupracovat,“ říká.

Vedle zdravotnických záchranářů a operátorů pražská záchranka přivítá ve svých řadách i lékaře nebo řidiče vozidel zdravotnické záchranné služby. Podrobnosti najdou uchazeči na stránce Zachraňuj v Praze, s případnými dotazy jim ochotně poradí pracovníci personálního oddělení pražské záchranky.

„Rádi bychom z celého srdce poděkovali všem, kteří nám s natáčením videoklipů ochotně pomohli. V posledních měsících cítíme velkou podporu veřejnosti, ale že pro nás někdo udělá něco takového, jsme vážně nečekali. Povedla se nám velká věc a jsme přesvědčení, že je z obou klipů cítit nadšení, se kterým jsme do toho všichni šli,“ dodává Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP.

Seznam těch, kteří se na natáčení podíleli, najdete zde.

Videoklipy:

Odkazy na fotogalerii (fotokredit Adam Hříbal): https://we.tl/t-PAq1ek1IPE

Tisková zpráva ke stažení v PDF