Nelekejte se, „kosmonautské“ ochranné obleky se do naší běžné praxe naštěstí nevrací. Držíme se ale hesla „Kdo, je připraven, není překvapen“, a tak nacvičujeme všechny možné situace. Tentokrát to bylo pro případ, že by se v letadle přistávajícím na Letišti Praha vyskytl pasažér s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu.

To je situace jako dělaná pro naši skupinu speciálních činností. Důkladně vyškolené záchranáře, kteří jsou schopni zasahovat u podobných mimořádných událostí v režimu 24/7. Do cvičení se za pražskou záchranku zapojili inspektor, dvě záchranářské posádky, speciál Fénix a také náš dispečink koordinující komunikaci. Nebyli jsme na to samozřejmě sami. A už na počtu níže uvedených organizací je vidět, jak komplexní takový zásah je.

V rámci cvičení bylo nutné z letadla transportovat dva pacienty na specializovanou nemocniční kliniku. A to bez kontaktu s okolím. Z fotek je jasné, že to není jen tak. Do akce proto šly přímo na letištní ploše mimo jiné speciální ochranné obleky, dekontaminační stanice nebo biovak, který dokáže při transportu hermeticky oddělit pacienta od okolí, aby neměla nákaza šanci šířit se dál.

Cvičení jsme „dohráli“ skutečně až do konce a „pacienty“ jsme při všech nutných opatřeních předávali Fakultní nemocnici Na Bulovce. Následně proběhla na naší základně Kundratka také důsledná dekontaminace zapojených vozů.

Všem děkujeme za vynikající spolupráci. Je skvělé, že po covidových letech můžeme zase společně naplno cvičit na situace, u nichž si přejeme, aby nikdy nenastaly. Kdyby se tak ale stalo, i díky takovým cvičením nebudeme zaskočeni.

Cvičení se účastnili kolegové z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, Hasičského záchranného sboru Letiště Praha, Policie ČR, Celní správy ČR, Stálé lékařské služby Letiště Praha, Zdravotního ústavu, Hygienické stanice hl. m. Prahy, Infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce, Letiště Praha a společnosti Smartwings.