Viděli jste na výjezdu naše záchranáře nebo lékaře s tabletem a přemýšlíte, k čemu ho mají? Pražská záchranka přešla po několikaměsíčním testování v lednu na ostrý provoz Elektronické zdravotnické dokumentace, zkráceně EZD. Díky tomuto systému efektivně zaznamenáváme údaje o pacientech, předáváme ještě přehlednější informace pro následnou péči ve zdravotnických zařízeních a našemu personálu ulevujeme od administrativy a papírování.

 

V terénu pracují naše posádky se třemi částmi – tabletem, do kterého se zaznamenávají potřebné údaje o výjezdu a pacientovi, tiskárnou v sanitce, kde tiskneme dokumentaci pro předání ve zdravotnickém zařízení, a tzv. tokenem, který vypadá jako USB paměťová karta a slouží jako přístupový klíč zdravotníků pro bezpečné přihlášení. Právě zabezpečení celého systému, a především údajů o pacientech, byla zásadní podmínka při vývoji aplikace. EZD tak splňuje nejpřísnější pravidla Evropské unie o spravování osobních údajů.

Do tabletů zaznamenávají posádky stejné údaje, které dříve zapisovaly do papírových formulářů o výjezdu. Řada dat se dnes ale vyplní rychleji a některé informace se do tabletu přenášejí i přímo z přístrojů v sanitce. Tablet pomáhá také v tom, že si můžeme zobrazit historii předchozích výjezdů. Když se tedy s pacientem nevidíme poprvé, najdeme rychle v záznamech, jaké měl předchozí obtíže nebo zda není například alergický na některé léky.

Nic se nemění na tom, že při výjezdu má absolutní přednost záchrana pacienta. Když jde o život, není na vyplňování kolonek čas – ať už na papíru, nebo elektronicky. Z EZD máme ale velkou radost a věříme, že nám pomůže při péči o zdraví Pražanů a návštěvníků hlavního města. A pokud se ptáte, co bychom dělali, kdyby nám náhodou technika vypověděla službu, tak papírové formuláře ze sanitek úplně nezmizely, v každé jich vozíme několik pro jistotu s sebou.

Tisková zpráva ke stažení v PDF