Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyšetřila během sobotního zásahu při požáru hotelu v ulici Náplavní 34 lidí. Osm osob posádky transportovaly do nemocnic, dva lidé i přes veškerou péči na místě zemřeli. Podle informací Všeobecné fakultní nemocnice v neděli bohužel podlehli svým zraněním ještě další dva lidé, které sanitky převezly do zdravotnického zařízení. V krátké době se jednalo už o třetí případ, kdy pražská záchranka aktivovala tzv. traumaplán, tedy postup pro situace s vysokým počtem zraněných osob.

Velmi vážná zranění během požáru utrpělo pět osob, čtyři z nich posádky na místě resuscitovaly. U tří pacientů se podařilo zdravotníkům jejich srdeční činnost obnovit. Ačkoliv se jednalo o požár, mezi zraněnými nebyli žádní pacienti s popáleninami, dominovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře. Jeden člověk byl zraněn středně těžce a tři lehce. Každé z vyšetřovaných osob záchranáři změřili hladinu oxidu uhelnatého v krvi, aby vyloučili případnou otravu zplodinami hoření. Mezi zraněnými je i dvojice zasahujících hasičů, oba muži jsou mimo ohrožení života.

Na místě zasahovalo šest záchranářských posádek, dvě lékařské posádky, inspektor, koroner a speciální vůz Atego, který je vybaven i kyslíkovou terapií pro větší počet pacientů. U zásahu byl přítomný také ředitel Petr Kolouch, náměstek Sekce pro léčebně preventivní péči, náměstek Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků, krizový manažer a tisková mluvčí.

Potřetí krátce po sobě vyhlašovala pražská záchranka traumaplán pro mimořádné situace s vysokým počtem zraněných. Tento krok zahrnuje i oslovení spolupracujících dopravních zdravotních služeb a nemocnic, které operačnímu středisku sdělí, kolik pacientů a s jak závažnými zraněními jsou schopny přijmout. Záchranáři při vyhlášeném traumaplánu přecházejí na metodiku pro ošetření vysokého počtu zraněných na jednom místě.  V prosinci záchranka vyhlásila traumaplán při srážce autobusu s nákladním vozem na Kunratické spojce, kdy utrpělo zranění devět lidí. V polovině ledna byl aktivován traumaplán po dopravní nehodě osobního vozu a autobusu nedaleko Horoměřic, kdy posádky ošetřily 45 lidí, tři osoby na místě zemřely.

Pro mimořádné situace s vysokým počtem zraněných osob udržuje záchranná služba neustále na vysoké úrovni svou krizovou připravenost, což zahrnuje mimo jiné kontinuální vytváření traumatologického plánu a postupů, přípravu tematických cvičení a vybavování posádek takovými prostředky, aby byly akceschopné i během specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízený vysoký počet pacientů. Mezi takové prostředky patří například třídicí pásky a karty pro triáž zraněných, která určí pořadí ošetření na místě a prioritu transportu do zdravotnického zařízení, či kontrolní listy s postupy u konkrétních událostí. Důležitou součástí krizové připravenosti jsou i ochranné prostředky jako dýchací masky, balistické vesty, helmy, brýle, neprůřezné rukavice či detektory oxidu uhelnatého.

Vážíme si poděkování od ministra zdravotnictví a vedení Prahy za naše nasazení při této události. Záchranná služba velmi děkuje zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému, především pak Hasičskému záchrannému sboru hl. m. Prahy, a také všem zaměstnancům pražské záchranky, kteří se do zásahu zapojili.

Tisková zpráva ke stažení v PDF