Sedm hodin a 11 minut si dnes na Mariánském náměstí v Praze předávali dobrovolníci štafetu v resuscitaci. Pod dohledem zdravotníků pražské záchranky se tak podařilo vytvořit nový český rekord v délce nepřetržité resuscitace. Akci „Přilož ruce!“ pořádala ZZS HMP s podporou Magistrátu hl. m. Prahy v rámci Světového dne záchrany života s cílem, aby si co nejvíce lidí vlastnoručně vyzkoušelo poskytnout nepřímou srdeční masáž. Do štafety se zapojilo přes 200 lidí.

Neměli jsme dopředu domluvené žádné účastníky, v tom je tento výkon unikátní. Jako v reálné situaci vše záleželo na ochotě oslovených lidí. Dobrovolníci, kteří překonali prvotní zábrany a do štafety se zapojili, byli skvělí. Všem moc děkujeme. Nesmírně nás těší, že Pražené chtějí pomáhat druhým a také mají zájem o první pomoc, máme být na co pyšní. Mimořádné díky patří také zaměstnancům Magistrátu hl. m. Prahy, kteří se zapojili v hojném počtu, “ říká Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP. Akce začala v 8:00 hodin.

Chtěli bychom také ocenit mimořádné nasazení dvou dobrovolníků Filipa Telka a Šimona Kořínka, studentů Střední zdravotnické školy Ruská, kteří byli během celého dne připraveni zaskočit pro případ, že by se nedostávalo dalších zájemců. Každý z nich během dne resuscitací strávil dvě desítky minut.

Osm z deseti lidí, kterým se v hlavním městě zastaví srdce, resuscitují kolemjdoucí ještě před příjezdem záchranářských posádek podle rad profesionálních dispečerek zdravotnického operačního střediska. Každý rok tak zásadním způsobem přispívají ke kvalitnímu přežití mnoha pacientů, děkujeme!

Tisková zpráva ke stažení v PDF