Pražská záchranka nemohla chybět na nedávném 13. kongresu Evropské společnosti urgentní medicíny (EuSEM), který se konal v hlavním městě. Vedle řady posterů v mezinárodní části od našeho Vzdělávacího a výcvikového střediska týkajících se poskytování přednemocniční péče, vystoupili v rámci národní části s přednáškami také naši kolegové Jaroslav Pekara a Ondřej Franěk. Jejich společný abstrakt na téma dlouhodobého sledování závislosti implementace telefonicky asistované resuscitace na osud pacientů se zástavou oběhu pro komorovou fibrilaci byl pak zařazen mezi 10 nejlepších z celého kongresu. Gratulujeme! V Sekci mladých lékařů urgentní medicíny nás zastupovala Katarína Veselá. Velmi úspěšný poster o intoxikaci lithiem představil Vladimír Nedvěd.

Jaroslav Pekara také v těchto dnech reprezentuje pražskou záchranku, jako jediný zástupce z České republiky, v Norsku na evropském kongresu zaměřujícím se na násilí v klinické psychiatrii. Mimo jiné se zde účastní i workshopů pro hledání bezpečné polohy při nutném omezení agresivního pacienta. „Snažíme se nezaostávat za světem a přinášet humánní přístupy při ochraně pacientů i našich kolegů,“ píše Jarek z Norska.

Děkujeme všem našim kolegyním a kolegům za skvělou reprezentaci a za jejich podíl na zvyšování úrovně urgentní medicíny.