Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů laici. Ročně tak veřejnost přispěje v hlavním městě k záchraně desítek lidí a v tomto ohledu patří Praha ke světové špičce. Při příležitosti Světového dne záchrany života se pražská záchranka ve středu 16. října pokusí společně s veřejností vytvořit nový český rekord v nepřetržité resuscitaci. Hlavním cílem akce „Přilož ruce“ je motivovat občany, aby se nebáli resuscitaci poskytnout. Událost se uskuteční za podpory Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí před hlavním vchodem do budovy magistrátu, oficiální zahájení ředitelem pražské záchranky Petrem Kolouchem je v 8:00 hodin.

K nejzávažnějším událostem naše posádky dojíždějí v Praze do osmi minut, což je i ve světovém srovnání excelentní čas. V případě zástavy oběhu ale dochází po pěti minutách k odumírání buněk v mozku, proto je laická resuscitace pro kvalitní přežití pacientů zásadní. Ačkoliv je ochota Pražanů pomoci v těchto případech mimořádná, chceme touto akcí všem ukázat, že poskytnout resuscitaci podle rad našich profesionálních operátorek dokáže skutečně každý,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Do „štafetové“ resuscitace prováděné na figuríně, která se používá i při výcviku zdravotníků, se bude moci ve středu na Mariánském náměstí zapojit každý, kdo bude mít zájem. Akce je otevřená pro širokou veřejnost. Na místě bude připravený vyhřívaný zdravotnický stan, dobrovolníci se budou při resuscitaci střídat přibližně po dvou minutách. Cílem je, aby si resuscitaci pod dohledem profesionálních zdravotníků vyzkoušelo co nejvíce zájemců.

Naše dispečerky a dispečeři v roce 2018 vedli přes 750 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Jsou vyškoleni, aby po telefonu poskytovali jasné a návodné rady, které každému zachránci pomohou resuscitaci účinně provádět do příjezdu posádek záchranné služby,“ uvádí Petr Kolouch.

Akce se uskuteční s podporou Magistrátu hl. m. Prahy. „Zvu všechny Pražany, aby si přišli resuscitaci vyzkoušet a zvládli ji pak v momentě, kdy mohou dostat příležitost zachránit lidský život. Stovky resuscitací provedených každý rok laiky ukazují, že Pražané jsou ochotní pomáhat a mám z toho opravdu radost. Cením si nesmírně také práce všech dispečerek a dispečerů, díky nimž může každý laik dostat přes telefon odbornou asistenci. Ve středu se zapojím hned ráno a budu se těšit, že nás bude ve štafetě celý den co nejvíc,“ říká Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Aktuální rekord v délce nepřetržité resuscitace dosahuje šesti hodin, pod dohledem Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje ho letos dosáhly děti z brněnských škol v rámci Dne linky 155 v květnu. Tato akce byla i inspirací pro její pražskou obdobu.

Chceme aktivně oslovovat i kolemjdoucí, aby se do resuscitace zapojili a překonali možné zábrany, podobně jako v případě, že by šlo o reálnou situaci. Právě překonání prvotního ostychu je pro účinné poskytnutí resuscitace nejdůležitější,“ dodává Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP.

Tisková zpráva ke stažení v PDF