Do rozsáhlého cvičení Démon 2018 se zapojilo celkem pět desítek zdravotníků Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a spolupracujících poskytovatelů přednemocniční neodkladné péče – Pragomedika, Meditrans a Asociace dobrovolných záchranářů. Za pražskou záchranku na místě zasahovaly posádky rychlé zdravotnické pomoci, lékařské posádky, inspektor a koroner. Pro událost bylo vyčleněno také předsunuté zdravotnické operační středisko. Ke Kongresovému centru Praha vyjela rovněž speciální vozidla Atego a modul pro hromadná neštěstí Golem, která slouží k ošetření vysokého počtu zraněných. Běžný provoz ZZS HMP nebyl cvičením nijak omezen.

Cvičení se přímo účastnilo přes 2000 figurantů, z čehož bylo, v rámci scénáře po teroristickém útoku, přes šest desítek zraněných a mrtvých. Maskéři pražské záchranky věrně ztvárnili zranění figurantů, aby co nejvíce simulovala reálnou situaci. Pro některá fatální poranění použili také figuríny, se kterými se natáčejí filmové scény.

Do hodiny posádky záchranné služby ošetřily všechny figuranty a do 100 minut byl poslední figurant transportován do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kam posádky převezly dvě desítky „pacientů“.

Podobná cvičení přispívají vedle kontinuální analytické a plánovací činnosti k tomu, že ZZS HMP neustále udržuje svou krizovou připravenost na vysoké úrovni. Posádky zdravotnické záchranné služby mají takový výcvik a prostředky, aby byly akceschopné i během takto specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízený vysoký počet pacientů. Zásadní je rovněž propracovaná koordinace s ostatními složkami IZS,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Podrobnosti o cvičení Démon 2018 naleznete také v tiskovém sdělení Policie ČR na tomto odkazu.

Tisková zpráva ke stažení v PDF