Příjem tísňových volání na dispečinku, výjezdy posádek k zásahům nebo návštěva základny leteckých záchranářů. To absolvovala náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija při své návštěvě pražské záchranné služby v ostrém provozu.

Těší nás, že se paní náměstkyně zajímá o práci záchranářů takto zblízka. Bereme to jako příležitost, jak představit detailněji každodenní nasazení našich zaměstnanců v terénu i na dispečinku,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Den v záchranářské uniformě zahájila Alexandra Udženija na dispečinku záchranné služby, kde si vyslechla příjem několika tísňových výzev od kolapsů, psychicky vypjatých situací, nebo zhoršení stavu chronicky nemocných pacientů.

Je neskutečné, jak lidé, kteří přijímají na dispečinku volání, dokáží nejen pomoct při zdravotních komplikacích, ale používají svou empatii a pracují s volajícími, aby je uklidnili, zjistili od nich potřebné informace a spolupracovali s nimi,“ říká Alexandra Udženija.

V doprovodu inspektora záchranné služby vyrazila následně na návštěvu záchranářské základny v ulici 28. pluku. Shodou aktuálních okolností ale zamířili jinam, protože inspektora povolal dispečink k úniku plynu v Měcholupech, kde zasahovali také příslušníci Hasičského záchranného sboru a Policie ČR. Událost se obešla bez vážnějších zranění, lehčí úraz dolní končetiny utrpěl jeden muž.

Klobouk dolů před všemi složkami integrovaného záchranného systému. S opravdovou pokorou a nadšením jsem sledovala, jak desítky záchranářů, policistů a hasičů zasahovali v naprosté profesionální i lidské souhře, která by si nic nezadala s přesností švýcarských hodinek,“ uvedla Alexandra Udženija.

Navštívila také základnu leteckých záchranářů v Ruzyni, kteří v České republice spoluvytvářejí jednu z nejhustších sítí letecké záchranky. Na vlastní oči pak náměstkyně viděla předání pacienta leteckou výjezdovou skupinou pozemní posádce záchranářů k odvozu na popáleninovou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jsem z práce záchranářů nadšená a na úroveň nejen záchranné služby můžeme být v Praze právem hrdí. Mám vůči záchranářům nyní ještě větší respekt, pokoru a obdiv, než jsem si mohla přestavit. Jako náměstkyně primátora, která má zdravotnictví na starost, udělám vše pro to, aby měla záchranná služba ty nejlepší podmínky,“ dodává Alexandra Udženija.

Záchranná služba ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a městskými částmi aktuálně pracuje na rozšíření sítě výjezdových základen. V září bude rovněž vyhlášen vítěz architektonické soutěže na nové sídlo záchranné služby, které by mělo stát do roku 2030 na Proseku.

Tisková zpráva ke stažení k PDF