Seznamte se, tohle je Honza. Honza je náš záchranář. To, co Honza drží v levé ruce, je inzulinová pumpa. Honza má totiž cukrovku.

Lidem trpícím cukrovkou dokáže dnes zdravotnictví naštěstí poskytnout účinnou léčbu, ale i tak není tato nemoc žádná legrace. Při zanedbání může poškodit oči, ledviny, nervy i cévy a vyústit až v amputaci končetin, nebo dokonce smrt.

Cukrovka je zjednodušeně onemocnění, kdy tělo nedokáže správně štěpit cukry, k čemuž pomáhá hormon inzulin. Prevencí cukrovky (není-li vrozená) a základním doporučením, pokud už tuto nemoc máte, je dodržování diety a obecně zdravého životního stylu.

Kolega Honza má cukrovku, u které je potřeba inzulin tělu dodávat, proto ta pumpa. Lidé, kteří pumpu nemají, si musí inzulin pravidelně píchat, úplně největší množství lidí pak užívá léky formou tablet.

Lidé s cukrovkou bývají našimi častým pacienty, typicky při tzv. hypoglykemii, tedy nízké hladině cukru v krvi.

Jak takový stav poznat a poskytnout účinně první pomoc? Pokud u diabetika pozorujete například, že je zmatený, bledý, neklidný, slabý, opocený, třese se nebo má závrať či ztrácí vědomí, pravděpodobně se jedná právě o hypoglykemii.

Je-li takový člověk při vědomí, velmi často stačí podat mu k pití nebo jídlu něco sladkého – limonádu či jiný slazený nápoj, sušenku, poslouží i obyčejný rohlík. Dotyčný ale musí být schopný si jídlo a pití sám vzít a sníst či vypít. A tady pozor. Pokud to schopný udělat není, nic mu do pusy sami nedávejte – mohlo by dojít ke vdechnutí a dušení. V takovém případě volejte linku 155 a naši operátoři a posádky vám pomohou. To platí i pro případy, kdy u člověka, o kterém nevíte, že cukrovkou trpí, pozorujete výše zmíněné příznaky. Na lince 155 vám kolegyně a kolegové jasně řeknou, jak se máte v konkrétní situaci zachovat.

Honza a dalších 537 MILIONŮ lidí na celém světě trpí touhle zákeřnou nemocí. Honza ji ale nebere na lehkou váhu, a tak může naplno pomáhat ostatním. Buďte jako Honza!