Po deseti dnech se z Řecka vrací první tým záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. V zemi zasažené nebývalou vlnou požárů je střídá druhý tým z pražské záchranky. Do Řecka přiletěl armádním letounem CASA v pátek společně s českými hasiči, jimž zde poskytuje zdravotnickou podporu a zázemí. Byť jsou podmínky na místě náročné, spolupráce na zahraniční misi probíhá hladce a podtrhuje skvělou souhru mezi oběma složkami IZS.

Jsem hrdá na naše pražské záchranáře za to, jak kryjí českým hasičům záda a jaký je na ně absolutní spoleh i v takto nestandardních podmínkách. Společně odvedli v Řecku velký kus práce a perfektně si poradili se všemi úkoly, které zde na ně čekaly. Opět se prokázalo, že pražská záchranná služba je připravena i na zcela mimořádné situace, jako je účast v zahraniční misi,“ říká náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandra Udženija.

Záchranná služba vyslala v první rotaci do místa působení v okolí města Alexandroupolis tým ve stejném složení jako před deseti dny. Tvoří ho znovu pět zdravotnických záchranářů a dva řidiči speciálních modulů. Na místě zůstávají k dispozici evakuační speciál Fénix, terénní čtyřkolka Polaris a dvě podpůrná vozidla. Krizového manažera ve velení zdravotnické složky plynule vystřídá inspektor záchranné služby.

Situace v Řecku zůstává náročná a já jsem velmi vděčný za to, s jakým nasazením zde naši kolegové v prvních dnech působili. Jsem přesvědčený, že ve stejném duchu naváže i druhý vyslaný tým. Kolegům na místě jsme doplnili vybavení a zdravotnický materiál. Jsme s nimi v neustálém spojení, a pokud by potřebovali cokoliv dalšího, jsme připraveni jim to zařídit. Zároveň velmi děkuji všem kolegyním a kolegům, kteří zajišťují standardní provoz záchranné služby v Praze,“ říká ředitel ZZS HMP Petr Kolouch.

Záchranáři jsou v neustálém těsném spojení se zasahujícími hasiči. Přímo do terénu vyjíždějí a transportují materiál či zraněné osoby pomocí čtyřkolky Polaris, zázemí pro odpočinek a ošetřování zraněných pak představuje speciál Fénix. Tým je rozdělený do skupin, aby měla vždy část záchranářů čas na načerpání nových sil. Na místě řešili doposud několik lehkých případů, zejména popálenin, drobných úrazů či alergických reakcí.

Tisková zpráva ke stažení v PDF