Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) proškolila první turnus zdravotníků z čínské Šanghaje. Kurz s názvem HEMS Crew Training Course se zaměřuje na výcvik budoucích posádek letecké výjezdové skupiny. Během praktické výuky nacvičovali účastníci zásahy i přímo v pražských ulicích nebo na palubách vrtulníků. Kurzu se účastnila pětice čínských zdravotníků – lékař a sestra z urgentního příjmu a trojice ze záchranné služby. Na školení se podílí Ministerstvo zdravotnictví ČR a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). Část praktické výuky probíhá ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého a Ústeckého kraje.

Kurz je koncipován jako komplexní seznámení s problematikou letecké výjezdové skupiny (LVS) – od technických a teoretických téma, až po praktické nácviky nejen medicínských krizových situací. Celý kurz je završen stážemi s reálnými posádkami za běžného provozu a závěrečnými testy,“ říká David Peřan, koordinátor programu a vedoucí Výcvikového a vzdělávacího střediska pražské záchranky.

První turnus zahájený 11. října 2017 probíhal v prostorách Oddělení vědeckých informací IPVZ v hotelu ILF v Praze 4. Během celodenních školení se zdravotníci pod vedením lektorů seznamovali s obecnými technickými tématy jako bezpečnost, operační řízení, organizační aspekty LVS, radiokomunikace, ale také s odbornými medicínskými tématy, například popáleninovými traumaty, péčí o pacienta s mnohačetnými poraněními či rozšířenou neodkladnou resuscitací. Důležitým aspektem kurzu byl i nácvik koordinace mezi jednotlivými zasahujícími složkami včetně komunikace během zásahu či předání pacienta na urgentním příjmu nemocnice.

Odvážíme si mnoho zkušeností. Systém zdravotnické záchranné služby u nás a v Česku je v ledasčem podobný, ale v některých ohledech je Česká republika přeci jen vyspělejší. Naučili jsme se několik ‚triků‘ i běžných postupů, díky kterým můžeme zdokonalit praxi v Šanghaji. Zcela nový pro nás byl především systém managementu letecké výjezdové skupiny, včetně vybavení, které by se mělo na palubě vrtulníku používat. Na základě inspirace z České republiky budeme moci poskytnout úřadům několik návrhů, jak v budoucnu postupovat,“ uvedl lékař YuHua Zhou.

Cílem kurzu je předat zkušenosti a know-how z praxe českých zdravotníků tak, aby mohla v Šanghaji – nejlidnatějším čínském městě – vzniknout během dvou let letecká výjezdová skupina po vzoru pražské záchranky, která provozuje LVS už od roku 1987. Školení dalšího týmu šanghajských zdravotníků proběhne v listopadu, v příštím roce budou následovat další tři skupiny. Obdobnou smlouvu uzavřela letos v září ZZS HMP také s čínským hlavním městem Pekingem.

V rámci ukončení kurzu skládají účastníci závěrečné testy, které sestávají z fyzických testů, které jsou na LVS pražské záchranky povinné, písemného testu a praktické zkoušky. Úspěšní absolventi získají oficiální certifikát o absolvování tohoto školícího programu v celkové délce 180 hodin.

Tisková zpráva ke stažení v PDF