Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy ve čtvrtek převezla deset covid pozitivních pacientů z přetížené Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov do Fakultní nemocnice v Motole. Záchranáři k tomuto účelu použili speciální vozidlo Fénix, které při cestě doprovodila ještě lékařská posádka, dva policejní vozy a družstvo hasičů HZS hl. m. Prahy, kteří pomohli s transportem pacientů na nosítkách.

Jsme největší zdravotnické zařízení v ČR, a proto cítíme jako svou povinnost pomoci těm menším.
Přesto, že i naše zdravotníky zasáhl covid-19 a denně řešíme personální situaci, stále ještě jsme schopni nabídnout své kapacity
,“ říká Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Tato úspěšná akce potvrzuje skvělou spolupráci složek integrovaného záchranného systému. Těší mě, že jsme mohli pomoci a jsme připraveni nadále pomáhat na území hlavního města i mimo něj,“ uvedl Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Převezení pacienti z interního oddělení benešovské nemocnice mají ve většině případů středně těžký průběh onemocnění covid-19, u žádného z nich není nutné napojení na umělou plicní ventilaci. Trasu dlouhou přibližně 120 kilometrů spolu s přebráním a předáním pacientů absolvovali zdravotníci za tři hodiny. Kolona z FNM následně zamířila k dezinfekci na výjezdovou základnu Kundratka.

Pražští záchranáři a ostatní složky integrovaného záchranného systému jsou velkou pomocí při zvládání pandemie covid-19. Díky jejich nasazení a nasazení všech zdravotníků v hlavním městě můžeme pomáhat i daleko za hranicemi Prahy a ulevit tak přetíženým regionům. Obzvlášť v době covidové mají pražští záchranáři můj obdiv,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy.

K transportu pacientů použili zdravotníci nové speciální vozidlo Mercedes Benz Atego, které při této cestě absolvovalo svůj první „ostrý“ výjezd. Vůz pojmenovaný Fénix měří deset metrů a dokáže přepravit až 12 pacientů na nosítkách nebo až tři pacienty na nemocničních lůžkách, a to včetně nezbytných přístrojů pro podporu životních funkcí pacientů z oddělení ARO nebo jednotek intenzivní péče. Díky své kapacitě a vybavení může nové Atego sloužit jako evakuační vozidlo pro pacienty zdravotnických zařízení. Ve voze je možné poskytovat také kyslíkovou terapii většímu počtu osob, s využitím vozidla se počítá i při zásazích u požárů.

Bude-li třeba, vyšleme naše zdravotníky s Fénixem na pomoc kolegům do dalších zdravotnických zařízení. Transport s využitím tohoto vozu je efektivní pro převozy pacientů v počtu šesti a více osob,“ dodává Petr Kolouch.

Tisková zpráva ke stažení v PDF