Zdravotníci pražské záchranky zasahovali spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému v neděli a v pondělí u dvojice požárů. I přes trvající zátěž, kterou pro běžný provoz představuje pandemie covid-19, dokázala ZZS HMP v krátkém čase vyčlenit značné množství posádek, jež poskytly potřebnou péči zasaženým osobám a transportovaly je do nemocnic v režimu tzv. traumatologického plánu.

V neděli 11. dubna zasahovali záchranáři u požáru bytu v Černokostelecké ulici. Zdravotníci vyšetřili celkem 14 osob, do nemocnic transportovali deset pacientů, z toho šest dětí. Dva pacienti utrpěli závažná poranění, sedm středně těžká a jeden lehká poranění, ve většině případů šlo o popáleniny a nadýchání se zplodin hoření. Pacienti byli po ošetření a zajištění transportováni do Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Vzhledem k počtu nasazených sil a prostředků i počtu zasažených osob aktivovala záchranná služba traumatologický plán, tedy speciální postup pro mimořádné situace s vysokým počtem pacientů.

U požáru zasahovalo speciální vozidlo Atego, pět posádek zdravotnických záchranářů, posádka leteckých záchranářů, dvě lékařské posádky, inspektor a tři zástupci vedení zdravotnické záchranné služby.

V pondělí 12. dubna vyrážely posádky pražské záchranky k rozsáhlému požáru haly v Modřanské ulici. Zdravotnické operační středisko na místo vyslalo preventivně opět speciální vozidlo Atego, záchranářskou posádku a inspektora. Naštěstí se nepotvrdilo, že by byly nějaké osoby požárem zasaženy. V opačném případě byla záchranná služba připravena vyslat další síly a prostředky.

Poslední dvě události potvrzují, že je pražská záchranka díky svým krizovým plánům, i přes aktuálně ztížené podmínky, schopna vyslat na místo události velmi rychle dostatečné množství posádek, aby poskytly péči pacientům,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Záchranná služba děkuje kolegům z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Policie České republiky za tradičně vynikající spolupráci na místě události a poděkování patří také personálu nemocnic, kam posádky transportovaly pacienty po prvotním ošetření.

Tisková zpráva ke stažení v PDF