Na jaře v roce 2019 se rodině Černých obrátil život naruby. Jejich nejmladší dcerka Šošana tehdy málem utonula v zahradním jezírku, pod jehož hladinou byla téměř deset minut. Noční můra každého rodiče, mimořádně náročný zásah pro pražské záchranáře. Díky 1,5 hodiny dlouhé resuscitaci, kterou prováděla nejprve maminka, následně posádky ZZS HMP a personál nemocnice, se podařilo Šošanin život zachránit. Dívka ale bohužel utrpěla vážné následky. Cesty Šošany a pražských záchranářů se po dvou letech opět potkávají. Zaměstnanci záchranky se stali patrony sbírky, ve které se rodina snaží vybrat prostředky na rehabilitační péči.

Od začátku pandemie covid-19 vnímají zaměstnanci pražské záchranky mimořádnou podporu od veřejnosti. Nyní se zase pražští záchranáři rozhodli pomoci druhým nad rámec své běžné práce. Podpoří sbírku pro Šošanu, kterou spustila platforma znesnáze21 provozovaná Nadačním fondem pomoci (NFP). V minulosti už pražská záchranka s NFP spolupracovala například na pořádání sbírky po malou pacientku Olivku, která při autonehodě přišla o oba rodiče. Tři zdravotníci se nyní stali přímo patrony sbírky pro Šošanu a spolu s dalšími kolegyněmi a kolegy ji i finančně podpoří.

Tři patroni

Na rozdíl od mnoha jiných jsme kvůli koronaviru o práci nepřišli a můžeme i v této nelehké době někomu pomoci,“ říká zdravotnický záchranář Petr Zvolský. Právě on byl jedním z těch, kdo iniciativu mezi záchranáři spustil, a stal se rovněž patronem sbírky. Do budoucna by rád nasměroval další pomoc také pro rodiny, které postihla pandemie covid-19.

 

Události, při kterých jde o život dětem, jsou obecně pro zdravotníky velmi náročné. Zásah u tonoucí Šošany nebyl výjimkou, záchranáři na něj vzpomínají i po letech. „I když jsou to už dva roky, vybavuje se mi řada detailů jako přelézání zdi s veškerou výbavou nebo kontinuální ruční stlačování hrudníku až do předání v nemocnici. Všichni tehdy udělali maximum. Šošana dostala neskutečnou šanci a je to malá bojovnice. Pro nás je takto náročný zásah jen chvilka času strávená v práci, kterou nám sice nikdo z paměti nevymaže, ale to, co si musí prožívat její maminka a blízcí, je nepředstavitelné,“ říká David Vávra, zdravotnický záchranář a inspektor ZZS HMP, který tehdy na místě zasahoval.

 

 

Malou Šošanu jsem před časem vezl do nemocnice kvůli neurologickým obtížím spojeným s těžkým poškozením mozku. I přes to, co je potkalo, je maminka Šošany neskutečně silná. Bylo vidět, že se všem svým dětem věnuje a že se o Šošanu stará na domácí podmínky mimořádně profesionálně a intenzivně,“ říká Dalibor Fabian, zdravotnický záchranář a třetí patron sbírky.

 

 

Sbírka uhradí rehabilitace

Byla jsem přesvědčená, že se do pár vteřin rozkašle a rozpláče. Namísto toho jsem pořád nemohla nahmatat pulz, neslyšela jsem tlukot jejího srdíčka,“ vzpomíná Šošanina maminka Alena Černá na chvíle beznaděje, kdy se nejmladší z jejích pěti dětí téměř utopilo.

I přes vážné následky se Šošanin zdravotní stav po krůčcích zlepšuje. „Začala sama polykat, dokáže se znovu usmát, otočit hlavičkou. Díky hodinám Bobathova i Vojtova cvičení a další terapii ustoupily i nechtěné svalové stahy, kvůli kterým bylo třeba i pokrčení kolínka extrémně bolestivé,“ dodává Alena Černá.

Výtěžek sbírky rodina věnuje na intenzivní terapii na neurorehabilitační klinice a další cvičení či hipoterapii, což by mělo Šošanin zdravotní stav dále pozitivně ovlivnit.

Přáním všech je, aby se vyplnilo motto sbírky a Šošana mohla znovu sama objevovat svět. Pražští záchranáři předem děkují všem, kdo s nimi tuto sbírku podpoří.

Tisková zpráva ke stažení zde