Za červenec a srpen řešily operátorky a posádky Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy 21 832 událostí, což je meziroční nárůst o 1500 událostí. Více jak 900 pacientů transportovali záchranáři po ošetření na jednotky intenzivní péče. Ze statistického pohledu se složení „prázdninových pacientů“ oproti minulosti výrazněji nezměnilo, až na dvě výjimky – záchranáři poskytovali péči téměř třem stům pacientů s potvrzenou diagnózou covid-19 a o více jak polovinu se zvýšil počet pacientů ošetřených po bodnutí hmyzem.

I během prázdnin zasahovali pražští záchranáři ve zvýšeném stupni ochrany kvůli pandemii covid-19. Zdravotníci poskytli péči při různých typech událostí 272 pacientům, kteří měli tuto nemoc diagnostikovanou. Pražská záchranka nadále zajišťuje provoz a koordinaci vozů, jejichž posádky odebírají vzorky pro testování na covid-19. Za poslední dva měsíce provedly posádky 2200 odběrů. Zdravotníci v terénu jsou vybavení dostatkem ochranných pomůcek, jako jsou celoobličejové masky a polomasky s dýchacími filtry s vysokým stupněm ochrany. V provozu zůstává i nově zřízený tým speciálních činností, jehož členové jsou vybaveni opakovatelně použitelnými celotělovými obleky a filtroventilačními jednotkami.

Jsme připravení, abychom i na podzim a v dalších měsících byli vždy včas tam, kde nás budou naši pacienti potřebovat. Bude-li to situace ohledně pandemie covid-19 vyžadovat, aktivujeme znovu i ‚létající‘ krizový tým, který poskytuje asistenci ohroženým zařízením, jako jsou například domovy seniorů,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Záchranáři ošetřili v červenci a srpnu 132 pacientů, kteří potřebovali zdravotnickou péči po bodnutí včelou, vosou či sršní. Je to více jak poloviční nárůst oproti loňsku. Bodnutí hmyzem u některých jedinců může vyvolat život ohrožující alergickou reakci – anafylaxi. Lidé, u kterých se taková reakce v minulosti projevila, u sebe mívají injekci obsahující dávku adrenalinu – například tzv. adrenalinové pero, jehož použití je velmi snadné.

Během prázdnin provedli zdravotníci ZZS HMP přes 80 resuscitací, poskytli péči více jak 1700 pacientům s dušností a 50 lidem, kteří zkolabovali kvůli vysokým teplotám. Záchranáři zasahovali také u sedmi případů tonutí, kdy čtyřikrát na místo letěla posádka letecké záchranné služby. Letečtí záchranáři vzlétli během prázdnin celkem 124krát.

Tisková zpráva ke stažení v PDF