Sanitka převážející pacienta naráží do stěny v tunelovém komplexu Blanka. Na místě jsou dva zranění a zaklínění záchranáři – oblečení v infekčních setech. Důvod jejich mimořádného ustrojení? Pacient uvnitř vozu, který zemřel následkem úrazu utrpěného při dopravní nehodě, trpěl vysoce nakažlivou nemocní – plicní formou antraxu, což výrazně komplikuje následný zásah. Na místo vyrážejí vedle záchranářů také hasiči, policie a pracovníci Hygienické stanice hl. m. Prahy i Zdravotního ústavu.

Takový byl námět cvičení integrovaného záchranného systému, které se v Praze uskutečnilo v noci ze středy na čtvrtek. Zasahující posádky nacvičovaly vzájemnou koordinaci při poskytnutí přednemocniční neodkladné péče za ztížených podmínek, kdy bylo nutné mimo jiné obléknout i speciální infekční sety pro ochranu před možnou nákazou. Proběhla také dekontaminace všech zasahujících a zasažených osob, které se nacházely v nebezpečné zóně.

Cvičení se zúčastnily všechny složky IZS. Za pražskou záchranku se zapojila posádka rychlé zdravotnické pomoci spolu s inspektorem a krizovým manažerem.

Podobná pravidelná cvičení pomáhají složkám IZS zachovat na vysoké úrovni jejich krizovou připravenost pro mimořádné situace, jako je i zásah u pacienta s podobně vysoce nakažlivou a nebezpečnou chorobou.

ZZS HMP