Každý dokáže zachránit život a občas člověku dojdou slova, kterými by za to vyjádřil svůj vděk. Třeba jako mamince, jejíž dcera by se před časem utopila, nebýt duchapřítomných kolemjdoucích. Tento pátek se žena i s čtyřletou dívkou s trojicí zachránkyň potkaly a bylo to skutečně mimořádné setkání. Celý příběh, který je i přes svůj šťastný konec určitě noční můrou každého rodiče, mimo jiné ukazuje, jak to vypadá, když perfektně zafunguje tzv. řetězec přežití, tedy spolupráce mezi laiky i zdravotníky od nahlášení tísňové výzvy až po převoz pacienta do nemocnice.

Odpoledne pátého června přijalo naše zdravotnické operační středisko tísňovou výzvu, kdy volající oznámil tonutí dívky v parku Stromovka. Na místo okamžitě vyjely dvě posádky – záchranářská a lékařská. Ve Stromovce zatím sváděli boj o dívčin život náhodní kolemjdoucí, kteří vytáhli její bezvládné tělo z vody, kde se před tím koupala s ostatními dětmi.

Za telefonické asistence dispečerky poskytli svědci dívence nepřímou srdeční masáž a po chvíli její srdce začalo skutečně znovu bít. Naše posádky byly na místě během několika minut a holčičku po zajištění životních funkcí transportovaly do Fakultní nemocnice Motol na oddělení ARO s již obnovenou srdeční činností.

Statečnost zachránců v pátek ocenili starosta MČ Prahy 7 Jan Čižinský a ředitel ZZS HMP Petr Kolouch, který byl jako službu konající lékař členem posádky, která do Stromovky vyjížděla.

Znovu se potvrdilo, jak nesmírně důležité je pro záchranu života včasné poskytnutí první pomoci veřejností. Praha je díky svým obyvatelům v tomto ohledu na světové špičce. Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, začnou svědci resuscitovat ještě před příjezdem posádek záchranky. Světový průměr je pouze 20 procent.

Naši záchranáři a lékaři sice na místo u nejnaléhavějších případů dojedou do osmi minut, ale už od páté minuty člověku bez krevního oběhu začínají nenávratně odumírat mozkové buňky. Včasně zahájená resuscitace tomu dokáže zabránit. Není se čeho bát, díky radám a podpoře našich zkušených dispečerek dokáže poskytnout resuscitaci opravdu každý. Je to snazší, než si myslíte.
Ještě jednou bychom chtěli poděkovat nejen všem zachráncům z toho příběhu, ale každému, kdo neváhá poskytnout pomoc druhým ve chvílích, kdy jde o každou vteřinu.