Opotit se během uplynulých horkých dní nebylo nic výjimečného, když ale začal jeden z našich pacientů (42letý muž) pociťovat po delší dobu i bolesti na hrudi, rozhodl se konečně zavolat linku 155. Zmínil, že podobný stav už asi před rokem zažil a prodělal tehdy akutní infarkt myokardu. Na místo jsme proto vyslali posádku záchranářů-specialistů pro urgentní medicínu.

Kolegové pánovi „natočili“ EKG a příčina obtíží byla záhy jasná, křivka ukázala naprosto učebnicový stav při probíhajícím a zhoršujícího se infarktu. (*Pro zájemce a kolegy zdravotníky doplňujeme popis jednotlivých snímků v komentáři pod příspěvkem). V sanitce došlo u pacienta k náhlé zástavě oběhu, našim záchranářům se ale během okamžitě zahájené resuscitace a dvou podaných výbojích z defibrilátoru podařilo srdeční činnost obnovit a pán se dokonce probral do plného vědomí. Do nemocnice ho pak transportovali po podání léků, na kyslíkové terapii a spolu s přivolaným lékařem už bez komplikací. To je příklad úspěšné resuscitace jako z příručky.

A ještě jeden vzorový příklad do třetice. Náš pacient nakonec naštěstí nepodcenil vzhledem k dříve prodělanému onemocnění svůj zdravotní stav a volal linku 155, když pociťoval podobné příznaky. Kdyby nad svým stavem ale přemýšlel jen o pár minut déle nebo se na linku 155 ostýchal zavolat, mohly pro něho být následky této události fatální. Doma byl sám a v případě dřívější zástavy by mu pomoc už nikdo pravděpodobně nezavolal.

Máte-li proto vy nebo někdo z vašich blízkých akutní zdravotní potíže, se kterými si nevíte rady, neváhejte zavolat na linku 155. Profesionální operátorky a operátoři vám zde pomohou.