Když jednou na pelhřimovském náměstí zaparkovala posádka zdravotníků „úrazový vůz“ Škoda 1201, mezi jinými si ho prohlížel delší dobu i jeden sedmák. Nebylo by na tom nic zvláštního, ale tenhle kluk už pak nedostal pomáhání lidem z hlavy. Vystudoval medicínu, stal se lékařem, a protože mu práce v ordinaci moc neříkala, spojil svůj profesní život především se záchrannou službou.

František Ždichynec je živoucí legenda pražské záchranky, kterou jako ředitel mezi lety 1984 až 1990 pozvedl na evropskou úroveň. S jeho prací se pojí několik milníků pro urgentní medicínu a záchranu životů u nás. A dnes k tomu můžeme ještě dodat, že je to Anděl mezi zdravotníky.

V roce 1987 se zasloužil o vznik letecké záchranné služby, která v Praze zahájila provoz jako první v republice. Ve stejném roce zavedl v hlavním městě po francouzském vzoru tzv. rendez-vous systém, kdy lékař vyjíždí k pacientům v rychlém osobním voze a až na místě se setkává se sanitkou. Po ošetření pacienta pak lékař vyráží na další výjezd – zvládne tak poskytnout péči více lidem. O dva roky později se František Ždichynec podílel na vzniku Nemocnice záchranné služby na Malvazinkách. Ta už dnes sice neexistuje, ale bylo to první zdravotnické zařízení, které mělo v republice urgentní příjem.

I když by mohl klidně pověsit uniformu na hřebík, na mnohaleté zkušenosti Františka Ždichynce se můžeme spolehnout i dnes. Slouží u nás jako koroner a stále pomáhá svým žákům. A k tomu všemu je to správný chlap, se kterým je radost být.

Vlastně nás proto ani nepřekvapuje nynější Františkovo vítězství v projektu Anděl mezi zdravotníky, málokdo si ho zaslouží tak jako on. Gratulujeme k tomuto ocenění a děkujeme za všechno, co jsi pro záchranku udělal a na co dnes můžeme navazovat.