Konečně velké cvičení. Poprvé po dvou letech. Ne že bychom se snad v uplynulých měsících nudili, ale máme radost, že jsme se včera mohli s kolegyněmi a kolegy z dalších organizací zapojit do společného nácviku zásahu u letecké nehody. Podobné akce jsme museli kvůli pandemii pozastavit.

Námětem cvičení na 24. základně dopravního letectva Praha-Kbely byl pád vojenského dopravního letadla Casa C-295. Na místě bylo v rámci scénáře 41 zraněných osob, z toho 7 zemřelých. Mimochodem, díky našim šikovným maskérům nebyl na figuranty skutečně pěkný pohled.

K „nehodě“ jsme vyslali 2 lékařské posádky, 5 záchranářských, inspektora a také posádky dvou speciálních vozidel Atego-Dakar a Fénix. Operační řízení zajišťoval náš dispečink v Korunní ulici. Naším úkolem bylo pacienty dle zranění a zdravotního stavu roztřídit, ošetřit, zajistit a připravit na transport do zdravotnických zařízení.

Vše bedlivě pozorovali naši krizoví manažeři, abychom si ze cvičení odnesli co nejvíc zkušeností. Všichni si přejeme, abychom je nemuseli v reálu u takové události využít, ale lepší je připravovat se na všechno.

V duchu „těžko na cvičišti“ to včera nebylo vůbec snadné, ale to je dobře. Děkujeme za perfektní organizaci a za to, že jsme se mohli opět společně potkat na cvičení s kolegy z HZS, PČR, AČR a Vojenské policie. A velké díky také všem kolegyním a kolegům ze záchranky, kteří zajistili běžný provoz, který jsme kvůli cvičení nemuseli nijak omezovat.