Ve čtvrtek večer v Praze ukázkově zafungoval tzv. řetězec přežití. Díky pohotové reakci svědků a následné práci posádek Policie České republiky, zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a personálu Všeobecné fakultní nemocnice se podařilo zachránit život pětapadesátiletému otci dvou dětí. Muž, který s ratolestmi vyrazil na Vinohradech na mikulášskou procházku, zkolaboval kvůli náhlé zástavě oběhu.
Svědkyně události, kolemjdoucí žena, ihned vytočila tísňovou linku 155 a podle rad dispečerky na telefonu začala poskytovat muži nepřímou srdeční masáž. Operátorky a operátoři na místo vyslali záchranářskou a lékařskou posádku a také požádali přes operační středisko Policii ČR o možnost výjezdu hlídky s automatizovaným externím defibrilátorem. Policisté muži podali jeden výboj z automatického defibrilátoru (AED), díky čemuž se pacient probral k plnému vědomí.
Posádky pražské záchranky na místě muže vyšetřily, zjistily, že prodělal akutní infarkt myokardu, zajistily ho a následně transportovaly do Všeobecné fakultní nemocnice na katetrizační jednotku. O mužovy děti bylo mezitím postaráno v přilehlé restauraci.
Tento příběh je příkladem skvělé spolupráce všech součástí řetězce přežití, počínajícího příkladnou reakcí svědků události, kteří začali muži poskytovat ihned pomoc podle rad dispečerky pražské záchranky.
Právě rychlá laická první pomoc je pro přežití pacientů se zástavou oběhu zásadní. Díky ochotě Pražanů pomáhat je metropole v tomto ohledu dlouhodobě na špičce i v rámci celosvětového srovnání. Osm z deseti lidí, kterým se v hlavním městě zastaví srdce, resuscitují kolemjdoucí ještě před příjezdem záchranářských posádek podle rad dispečerek zdravotnického operačního střediska. Každý rok tak zásadním způsobem přispívají k záchraně desítek životů.