Prohlášení FTV Prima k pořadu Tísňová linka 112 nutí zdravotnické záchranné služby k další společné odezvě.
V reakci na tiskovou zprávu FTV Prima, ve které obhajuje pořad Tísňová linka 112, bychom chtěli za zdravotnické záchranné služby ČR jednotně a jasně sdělit, že:
1., Pořad hrubým způsobem zkresluje účel a možnosti využití linky 112 i práci operátorů, kteří zde pracují. Operátor linky 112 není zdravotnickým pracovníkem a nemůže zpracovávat tísňovou výzvu zdravotního charakteru ani vysílat zásahové prostředky, jak je v seriálu prezentováno. Tato vysoce odborná činnost přísluší pouze operátorům tísňové linky 155. Kdo může tuto profesi vykonávat v České republice přímo ukládá Vyhláška č. 99/2012 Sb. O požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb. Může jim být zdravotnický záchranář způsobilý k výkonu povolání bez odborného dohledu, sestra pro intenzivní péči způsobilá k výkonu povolání bez odborného dohledu nebo všeobecná sestra způsobilá k výkonu povolání bez odborného dohledu s absolvovaným certifikovaným kurzem „Operační řízení přednemocniční neodkladné péče“.
Divák dostává nepravdivé informace.
2., Pokud televize Prima skutečně věří, že pořadem přispěje k šíření osvěty mezi veřejností při poskytování první pomoci, jak uvádí, svědčí to o naprosté neznalosti problematiky a principů nejen první pomoci, ale i fungování operačních středisek složek integrovaného záchranného systému. V představených příbězích se vyskytují opakovaně závažné chyby medicínského charakteru. Diskutabilní jsou rovněž záměry i postupy autorů pořadu, v němž chtějí prezentovat „náhled do denní práce všech složek IZS“, aniž by o tom dotčené složky vůbec informovali nebo s nimi prezentované postupy konzultovali.
V ČR neexistuje žádné operační středisko linky 112, které by fungovalo tak, jak seriál ukazuje. Svým pořadem Prima uvádí diváky v omyl.
3., Na tvorbě pořadu se nepodílela žádná ze ZZS, a pokud se v pořadu angažují profesionální operátoři ZZS, jak Prima uvádí, vystupují jako soukromé osoby, nikoliv jako pracovníci zdravotnické záchranné služby. V jejich postupech při komunikaci s volajícími se dopouštějí řady chyb i profesně nepřijatelných kroků.
Tvrzení Primy, že pořad dává realistický pohled na práci operátorů ZZS je nepravdivé.
4., Ke srovnání pořadu Linka 112 s pořadem BBC, který FTV Prima uvádí jako příklad sdělujeme, že seriál BBC zachycuje reálnou práci operátorů EMS na lince 999 a pak reálné výjezdy posádek pomocí minikamer v sanitce a jednoho kameramana na palubě vozidla. Ztvárnění pořadu v podání FTV Prima naproti tomu ukazuje nepochopení základních principů práce operátorů a neznalost rozdílů mezi linkou 112 a národní linkou tísňového volání 155.
5., Domněnka televize Prima, že reakce ZZS z celé České republiky je vyvoláno pouhým nedorozuměním, je politováníhodná. Od pořadu se již ve svých prohlášeních distancovaly všechny tři základní složky integrovaného záchranného systému – zdravotnické záchranné služby, Hasičský záchranný sbor i Policie České republiky.
Zástupci zdravotnických záchranných služeb v České republice znovu důrazně sdělují:
Pořad Linka 112 vysílaný FTV Prima vede diváky k hrubě zkreslenému pohledu na práci operátorů linky 112 a prezentuje jim informace, které pro ně mohou být nebezpečné. Zcela pomíjí nezastupitelnou roli dispečerů ZZS na linkách 155 a tím uvádí diváka v omyl. V případech, kdy je ohroženo lidské zdraví nebo život, je nutné vždy volat primárně na číslo 155. Nedochází tak ke zdržení při přepojování hovoru z linky 112 a profesionální zdravotníci poskytnou volajícímu i účinné rady pro první pomoc.