V rámci včerejší vydařené akce „Be happy s epi“ pořádané městskou částí Praha 3 jsme představili videoukázku správného postupu první pomoci u záchvatu křečí. Níže naleznete i fotogalerii ze zmíněné akce.
- Bezpečnost zachránců je na prvním místě.
- Pokud jste svědky záchvatu křečí, volejte linku 155. Nejdůležitější je nahlásit správnou polohu. Pokud volající neví, kde je, skvělým pomocníkem může být použití mobilní aplikace Záchranka, která polohu určí pomocí GPS a odešle smskou na dispečink záchranné služby.
- Postiženého zkuste hlasitě oslovit, pokud nereaguje, zatřeste mu rameny. Když ani tehdy nereaguje, je v bezvědomí.
- U člověka v bezvědomí s probíhajícími křečemi je důležité zamezit poraněním hlavy. Odstraňte nebezpečné předměty z dosahu postiženého, zamezte tomu, aby si postižený poranil hlavu.
- Nesnažte se bránit záchvatu křečí. Nesahejte postiženému do úst, nesnažte se „vytáhnout“ jazyk!
- Po skončení záchvatu, při přetrvávajícím bezvědomí, je potřeba dostat dotyčného do polohy na zádech a zaklonit mu hlavu, což uvolní dýchací cesty. Zároveň ale hlavu ani krk ničím nepodkládejte. Když se hrudník postiženého v pravidelných intervalech zvedá a klesá, tak dýchá. Musí se však nadechnout dvakrát až třikrát za deset vteřin. Pozor na takzvané lapavé dechy, které vypadají, jako když ryba lape po vzduchu. Tyto lapavé dechy jsou známkou zástavy oběhu. Pokud tedy člověk nedýchá, nebo nedýchá normálně, je nutné postupovat podle instrukcí operátora a zahájit nepřímou srdeční masáž, a když se postižený nijak nebrání, pokračovat v oživování až do příjezdu záchranky.
- Volající by měl u postiženého vydržet až do příjezdu sanitky a kontrolovat jeho stav, především dýchání. Pokud by se cokoliv do příjezdu sanitky zhoršilo, je nutné znovu zavolat na tísňovou linku 155, než záchranáři dorazí na místo. Přijíždějící záchranáře je vhodné na sebe upozornit například máváním.