Konflikt na pracovišti, útok nožem či střelnou zbraní, zranění zaměstnanců. To je námětem součinnostního cvičení Ochranné služby PČR, dalších policejních složek, Magistrátu hl. m. Prahy a Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, které se uskuteční ve čtvrtek 14. října v budově Ministerstva vnitra ČR.

Během cvičení se odehrají tři scénáře, ve kterých vždy figuruje útočník, který v budově ministerstva napadne zaměstnance nebo se bude snažit o zajetí chráněné osoby. V rámci jednotlivých scénářů bude v budově pět až dvacet figurantů představujících zraněné osoby, které budou vyžadovat péči zdravotníků.

Soustavně se připravujeme na všechny potenciální hrozby, mezi které patří i události s aktivním ozbrojeným útočníkem. Naše posádky budou nacvičovat postupy třídění a ošetřování pacientů podle zásad medicíny katastrof a také posilovat součinnost s policejními složkami, které rozhodují o tom, kdy je pro zdravotníky za těchto situací bezpečné vstoupit na místo,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Do cvičení se za pražskou záchranku zapojí jedna lékařská a pět záchranářských posádek, inspektor v roli vedoucího zdravotnické složky a speciální vozidlo Fénix, které slouží mimo jiné k poskytování péče a transportu vyššího počtu pacientů. Pro potřeby cvičení zřídí záchranná služba na blízké Letenské pláni předsunutou stanovou základnu, která bude sloužit jako zázemí pro zasahující a mimo jiné bude simulovat příjmové pracoviště zdravotnických zařízení.

Běžný provoz ZZS HMP není kvůli cvičení žádným způsobem omezen. Cvičení bude probíhat od 14. hodiny a v souvislosti s ním dojde v okolí budovy Ministerstva vnitra ČR na Letné k dopravním omezením. Děkujeme všem Pražanům za pochopení.

Tisková zpráva ke stažení v PDF