Nejen jako zdravotníky, ale i jako občany, rodiče nebo prostě „jen“ jako obyčejné lidi nás dění na Ukrajině nenechává chladnými. Řada našich kolegyň a kolegů se do pomoci Ukrajincům zapojila v hlavním městě v záchranářské uniformě, ale i nad rámec každodenní práce ve volném čase. Těší nás, že nyní můžeme díky Magistrátu hl. m. Prahy pomoct i jinak. Na Ukrajinu pošleme několik automobilů, které doposud spolehlivě sloužily v metropoli. Teď pomohou ukrajinským kolegům poskytovat péči válkou zasaženým pacientům. Co na Ukrajinu zamíří?

Tři terénní osobní vozy
Na Ukrajinu zamíří tři terénní SUV Mercedes Benz 280 CDi, neboli „EmElka“. V Praze s nimi jezdí lékařské posádky. Pokud potřebujete rychle dostat někam zdravotníky v obtížném terénu, s tímhle autem neuděláte chybu. S vozy jsme jezdili loni například i v tornádem zničených vesnicích na Moravě.

Dva repatriační vozy
Říkáme jim „bydlíky“, protože by se v nich klidně dalo bydlet. Tyto vozy jsou koncipované tak, aby sloužily při převozu pacientů na delší vzdálenosti nebo poskytovaly zázemí zdravotníkům při různých akcích. V posledních letech s nimi jezdily po Praze hlavně týmy, které prováděly odběr vzorků pro testování na covid-19.

Atego-Dakar
Naše srdcová záležitost, bez přehánění je to ikona našeho vozového parku. Za těch deset let, co ho máme, bylo Atego snad u všech mimořádných událostí, ať to byly dopravní nehody, nebo požáry. Poradí si s kdejakým terénem, pamatujeme třeba jak projelo rozoraným polem při autobusové havárii u Horoměřic. Zvládne jistě i troskami pokrytá ukrajinská města. Transportovat se jím dá navíc hned několik pacientů najednou. Kolegům, kteří s Ategem jezdí, se s jejich parťákem na obřích kolech neloučí vůbec lehce, ale všichni si uvědomujeme, že teď ho prostě na Ukrajině potřebují víc. Pro náš provoz máme v záloze delšího bráchu Fénixe, a navíc počítáme s jeho nahrazením.

K tomu všemu přidáváme ještě 20 elektrocentrál, které poslouží pro výrobu elektrického proudu pro případ výpadků v běžné síti.
Všechno, co zamíří na Ukrajinu, je plně provozuschopné a spolehlivé. Jsme přesvědčení, že vliv této pomoci na poskytování péče našim pacientům bude v Praze zcela minimální a počítáme s tím, že automobily budou ve vozovém parku postupně nahrazeny. Vozy převezeme ve spolupráci s Českým červeným křížem, za což jsme velmi vděční.

A milá auta, nejen v Praze jste si svou službou udělala skvělé jméno. Nemáme pochyb, že v tom budete na Ukrajině pokračovat. Šťastnou cestu a díky! Jestli jste někdy pohladili auto po volantu nebo přístrojové desce, když vás dovezlo do cíle, tak ty předchozí řádky určitě chápete…