Zákeřná mrtvice – jak poznáte prvotní příznaky?
Za třemi písmeny CMP se skrývá jedna z nejzákeřnějších a nejčastějších příčin úmrtí nezpůsobených úrazem. Cévní mozkové příhody či také mrtvice jsou onemocnění, která přicházejí znenadání, neprojevují se bolestí a jejich prvotní příznaky lidé velmi často podcení. Dnes je světový den tohoto závažného onemocnění.
Mrtvici způsobuje sraženina, která brání průtoku krve do části mozku. Následkem může být ochrnutí, či dokonce smrt. Denně takto v Česku zemřou téměř tři desítky lidí. Při záchraně pacienta rozhodují minuty a zásadní je včasné rozpoznání příznaků a kontaktování zdravotnické záchranné služby na lince 155.
K typickým projevům mrtvice patří náhlé postižení a zhoršení řeči, pohybu (typicky jedné poloviny těla) a koordinace, pokles koutku úst, necitlivost tváře, porucha vidění, zmatenost.
Při podezření na cévní mozkovou příhodu neváhejte s přivoláním záchranné služby. Tísňovou linku volejte i tehdy, pokud si nejste jistí, zda se o mrtvici jedná – naši zkušení dispečeři jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří vám díky přesným instrukcím pomohou situaci rychle posoudit a případně k vám pošlou pomoc.
U člověka postiženého mrtvicí postupujte dle instrukcí operátora linky 155 a kontrolujte především vědomí a dýchání. Při zhoršení stavu pacienta během čekání na příjezd záchranné služby volejte znovu na linku 155.
Včasná pomoc rozhoduje o co nejmenších následcích a zachování šance na kvalitní život. Většina pacientů (až 70 procent) se po prodělané mrtvici zcela zotaví, pokud jim je léčba poskytnutá do jedné hodiny. Záchrana pacienta je tedy souboj s časem, který pomůžete vyhrát vaší rychlou reakcí.
Děkujeme, že nejste lhostejní! ZZS HMP