V terénu pracují naše posádky se třemi částmi – tabletem, do kterého se zaznamenávají potřebné údaje o výjezdu a pacientovi, tiskárnou v sanitce, kde tiskneme dokumentaci pro předání ve zdravotnickém zařízení, a tzv. tokenem, který vypadá jako USB paměťová karta a slouží jako přístupový klíč zdravotníků pro bezpečné přihlášení. Právě zabezpečení celého systému, a především údajů o pacientech, byla zásadní podmínka při vývoji aplikace. EZD tak splňuje nejpřísnější pravidla Evropské unie o spravování osobních údajů.
Do tabletů zaznamenávají posádky stejné údaje, které dříve zapisovaly do papírových formulářů o výjezdu. Řada dat se dnes ale vyplní rychleji a některé informace se do tabletu přenášejí i přímo z přístrojů v sanitce. Tablet pomáhá také v tom, že si můžeme zobrazit historii předchozích výjezdů. Když se tedy s pacientem nevidíme poprvé, najdeme rychle v záznamech, jaké měl předchozí obtíže nebo zda není například alergický na některé léky.
Nic se nemění na tom, že při výjezdu má absolutní přednost záchrana pacienta. Když jde o život, není na vyplňování kolonek čas – ať už na papíru, nebo elektronicky. Z EZD máme ale velkou radost a věříme, že nám pomůže při péči o zdraví Pražanů a návštěvníků hlavního města. A pokud se ptáte, co bychom dělali, kdyby nám náhodou technika vypověděla službu, tak papírové formuláře ze sanitek úplně nezmizely, v každé jich vozíme několik pro jistotu s sebou.
Součást projektu „Mobilita pro život“, jejímž předmětem je využití mobilní počítačové technologie při poskytování přednemocniční neodkladné péče. Využití počítačů při psaní lékařských zpráv zkracuje dobu předání pacienta do zdravotnického zařízení a minimalizuje počet chyb při přepisech zpráv. Informace o ošetřovaném pacientovi, dostupné z různých informačních systémů, mohou v časové tísni podpořit a ovlivnit rozhodování lékaře.
Naše posádky využívají různé typy tiskáren, které jsou uzpůsobené náročnému provozu a umístění v sanitních vozech, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak odolnosti. Posádky RZP jsou vybaveny robustní jehličkovou tiskárnou Tally MIP 480. Posádky RLP využívají lehkou přenosnou thermo tiskárnu Brother PocketJet PJ-763s. Umístěna je variantně v homologovaném přepravním boxu vozidla, případně v mobilním zavazadle v setu s elektronickými pomůckami pro zpracování a tisk záznamu o výjezdu. Obě tiskárny mají garanci čitelnosti tiskového výstupu po dobu zákonné archivace záznamů o výjezdu (10 let). Případně využívají posádky stacionární laserové tiskárny BROTHER HL-L5200DW, které jsou umístěny na příjmových místech vybraných zdravotnických zařízení.
Speciální navigační systém, který poskytuje zdravotnickému operačnímu středisku přehled o posádkách a výjezdovým skupinám zobrazuje informace o pacientovi a místě zásahu na zobrazovacím zařízení ve voze. Navíc umožňuje komunikaci mezi posádkou a zdravotnickým operačním střediskem, dopravním oddělením, provozem výjezdových skupin a se správci systémů.
Jedná se o záznamové zařízení, které kontinuálně snímá a zaznamenává obraz před sanitním vozidlem. V případě nestandardního pohybu vozu – náraz, prudké brzdění, výhybný manévr, pohyb mimo osu – je proveden záznam na paměťovou kartu, který poslouží jako důkazní materiál při vyšetřování dopravních nehod nebo poškození vozidla.