Česká republika má před sebou tropické dny, kdy mají podle předpovědí teploty přesáhnout 30 stupňů Celsia. Pražská záchranná služba od začátku týdne eviduje zvýšený počet  výjezdů k lidem se zhoršeným chronickým onemocněním, což může být právě důsledkem vysokých venkovních teplot. Dodržováním základních pravidel lze riziko zhoršení zdravotního stavu snížit.

Vedro ohrožuje především seniory, děti do 4 let věku, těhotné a kojící ženy či chronicky nemocné pacienty, typicky se srdečními či dechovými obtížemi, vysokým tlakem či nadváhou, případně i ty, kteří užívají léky na depresi či nespavost.

Děti a senioři patří k ohroženým skupinám i z důvodu horších termoregulačních mechanismů a posunutého prahu žízně. Hrozí jim proto větší riziko dehydratace. Je tedy nutné jim pití neustále nabízet a připomínat. Nemocní lidé stejně jako netrénovaní jedinci by se neměli fyzicky přetěžovat.

Absolutně nepřijatelné – a to kdykoliv – je ponechávat děti či domácí mazlíčky zavřené v automobilech, byť by se měl člověk vzdálit od vozu jen na pár minut! Teplota v autě může velmi rychle vystoupat a způsobit život ohrožující přehřátí organismu.

Ve zvýšené míře hrozí úpal a úžeh. V prvním případě jde o přehřátí organismu, které se projevuje nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, celkovou malátností, únavou a někdy i zvýšenou teplotou. Úžeh je přehřátí organismu způsobené přímým pobytem na slunci. Projevy jsou obdobné jako u úpalu s tím rozdílem, že zdravotní komplikace mohou nastat až po několika hodinách a doprovází je i spáleniny od slunce.

V obou případech je třeba snížit teplotu postiženého – přesunem do chladné místnosti, studenými obklady a podáváním tekutin. Zbavte pacienta také přebytečného oblečení, které může bránit ochlazení. Podávejte dostatečné množství tekutin – čistou vodu či minerálku. Případně ošetřete popálenou kůži s pomocí volně prodejných přípravků obsahujících kyselinu panthothenovou. Případné bolesti hlavy či bolest způsobující popáleniny od slunce tište pomocí léků obsahujících látku ibuprofen či paracetamol.

Pokud si nebudete s některými zdravotními komplikacemi vědět rady, vytočte tísňovou linku 155, kde vám naši zkušení operátoři a operátorky ochotně pomůžou.

Pitný režim, stín a klid – ideální prevence

  • Člověk by měl po celý den pít tak, aby vůbec neměl pocit žízně. Ten se dostavuje ve chvíli, kdy už má tělo nedostatek tekutin.
  • Pít bychom měli čistou, případně minerální vodu a neslazené bylinkové čaje. Vyhněte se většímu množství alkoholu a slazeným nápojům.
  • Obzvlášť v případě většího pocení je třeba doplnit minerály a ionty, například právě minerálními vodami.
  • Lidé by se měli vyhýbat přímému pobytu na slunci, zejména přes poledne. Je vhodné používat pokrývku hlavy a ochranné krémy.
  • Noste vzdušný oděv, ideálně světlé barvy.
  • Chronicky nemocní lidé, především kardiaci a lidé s respiračními chorobami by se neměli fyzicky přetěžovat. Na zvýšenou fyzickou námahu by si měli dát pozor i netrénovaní jedinci.
  • Ozvěte se svým blízkým, zejména o samotě žijícím starším příbuzným, zda jsou v pořádku.

Tisková zpráva ke stažení v PDF