Aktuality 2016


23.12. 2016
Žehnání novým sanitkám pražské záchranné služby
Na Hradčanském náměstí se ve čtvrtek, 22. 12. 2016 odpoledne, rozezněly sirény deseti nových sanitek, které budou společně s novým automobilem supervizora již brzy sloužit pražským záchranářům. Požehnání jim dal kardinál Dominik Duka. Záchranářům i případným pacientům popřál, ať jim nové sanitky v případě potřeby slouží co nejlépe.
Samotnému slavnostnímu aktu předcházel proslov ředitele ZZS HMP, MUDr. Petra Koloucha, MBA, kterému následně předal klíčky od nových sanitek pražský radní Ing. Radek Lacko, do jehož působnosti spadá i oblast zdravotnictví. Ten si nedávno na vlastní kůži vyzkoušel, jak náročná je práce pražských záchranářů v rámci stáže na výjezdovém stanovišti Pražský Hrad.

19.12.2016

Předávání nových sanitek
Dne 22. 12. 2016 se uskuteční na Hradčanském náměstí za účasti kardinála Dominika Duky, radního Radka Lacka a našeho ředitele Petra Koloucha, slavnostní předání nových sanitek pro pražskou záchrannou službu. Akce odstartuje ve 14. hodinvšichni jste srdečně zváni!
 
8.11. 2016
Movember 2016
Prvním listopadem začala charitativní kampaň Movember. Během tohoto měsíce si muži po celém světě nechávají narůst knír na podporu výzkumu a prevence rakoviny prostaty a varlat. Akci podporuje i pražská záchranka, zapojit se může úplně každý.
 
27.10. 2016
Již sto tisíc událostí, řešených pražskou záchrankou za necelých 10 měsíců letošního roku

Neděle, 23. října 2016, zaznamenala ve statistice ZZS HMP zásadní údaj. V ten den byla pražskou záchrankou řešena událost s pořadovým číslem 100.000. Došlo k tomu čtyři minuty po šesté hodině večerní a „jubilanti“ jsou záchranáři z posádky rychlé zdravotnické pomoci č. 207 ze základny Braník.

Shodou náhod a okolností byla stotisící řešená událost zaznamenána ve stejný den, jako v roce 2015, tedy také 23. října, kdy k ní došlo jen o hodinu a půl později.

A aby byl statistický výčet úplný, zde jsou data o události pořadového čísla 100.000 za posledních 5 let:

2012: 6.12.

2013: 20.11.

2014: 12.11.

2015: 23.10.

2016: 23.10.
Loňský rok byl opravdu hodně „rušný“, což dokládá skok v datu, kdy byla 100.000 událost řešena. Rozdíl činil téměř 20 dní. Letošek se s minulým rokem srovnal, což se stalo poprvé, ale je samozřejmě možné, že napřesrok se čísla posunou opět vpřed, vzhledem k celorepublikové tendenci nárůstu řešených událostí záchrannou službou.
 
16.10. 2016

Hromadná otrava oxidem uhelnatým v hlavním městě
Výjezdy záchranné služby k otravám oxidem uhelnatým jsou bohužel poměrně běžné, a to jak v zimních měsících, tak i v letním období. Zatím poslední takový zásah jsme zaznamenali v sobotu odpoledne, kdy naše výjezdové skupiny rychlé lékařské i zdravotnické pomoci byly povolány do Kbel, kde došlo k intoxikaci šesti osob najednou, včetně malého dítěte.

Přítomnost nebezpečného plynu záchranářům ihned signalizoval detektor, kterým jsou všechny posádky vybaveny. Po ošetření na místě byly všechny intoxikované osoby transportovány do zdravotnických zařízení k další nezbytné péči. U některých postižených se jednalo o velice vážný stav, proto prosíme, věnujte pozornost následujícím řádkům:

Oxid uhelnatý (CO) je zákeřný jedovatý plyn, který není rozpoznatelný čichem. V lidském těle blokuje přenos kysliku z plic do tkání, tímž nejvíce trpí mozek, což může vést k jeho nevratnému poškození. Otrava tímto plynem má velmi rychlý průběh. Mezi její příznaky patří bolesti hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.

První pomoc spočívá v rychlém přísunu čerstvého vzduchu – otevřít okna a důkladně větrat – přičemž je nutno dávat pozor na riziko otravy zachránce. Postiženého vynést z uzavřeného prostoru na vzduch a okamžitě zavolat tísňovou linku 155, kde vám dispečerka poradí další postup.

Když už je popsáno, co může nebezpečný plyn CO způsobit lidskému organismu, musíme dodat také to, jak se jeho účinkům bránit a předcházet otravě. Pro domácnosti je to snadné, základem jsou pravidelné revize plynových spotřebičů, dobré odvětrání a pořízení detektoru, akusticky signalizujícího jeho přítomnosti ve zvýšené koncentraci. Není to nikterak drahá záležitost, nejlevnější takový přístroj, napájený výměnnou tužkovou baterií, stojí 400 – 500 korun.

Nepodceňujte tedy účinky tohoto nebezpečného plynu, nejen váš život může být oxidem uhelnatým skutečně velice snadno ohrožen.

 

13.10. 2016
Cvičení Záchrana 2016
Tento tým reprezentuje na Slovensku pražskou záchranku na právě probíhajícím cvičení Záchrana 2016, které každoročně pořádá místní provozovatel ZZS firma Falck. Děkujeme za vzornou reprezentaci v zahraničí!

 

7.10. 2016

Stanovisko vedení ZZS HMP k události z úterý 5.10.2016,

kdy vlivem upadlého kola sanitky pražské záchranky došlo, během transportu pacienta v ohrožení života, k dopravní nehodě.

Ihned po události byla zavedena nadstandardní preventivní opatření a kontrola všech vozidel. Nehodu, včetně jejích příčin, šetří v tuto chvíli Policie České republiky, která bude vyhodnocovat možnou technickou závadu a pravděpodobně bude přibrán soudní znalec. Z informací, které máme k dispozici, nelze vyloučit ani cizí zavinění, či úmysl. Další postup ZZS HMP bude vycházet z výsledků vyšetřování PČR i vnitřního šetření, včetně trestního oznámení, pokud trestní řízení nezahájí PČR sama na základě výsledků vyšetřování.

MUDr. Jaroslav Valášek v.r.

náměstek ředitele

 

29.9. 2016

Ženy ve výjezdových skupinách pražské záchranky

V provozu pražské záchranky byly až dosud ženy zastoupeny lékařkami ve výjezdových skupinách rychlé lékařské pomoci (RLP), inspektorkou provozu a dispečerkami zdravotnického operačního střediska na tísňové lince 155. Nyní dochází k historickému mezníku, kdy bude něžné pohlaví standardně sloužit i ve velkých sanitních vozech, v posádkách rychlé zdravotnické pomoci (RZP). V srpnovém výběrovém řízení bylo přijato na pozici zdravotnický záchranář šest zájemců, z toho dvě ženy. Všichni úspěšně absolvovali vstupní test, pohovor před komisí, i praktickou část spočívající v poskytnutí kvalifikované přednemocniční neodkladné péče zraněnému figurantovi. Souběžně probíhal i test jízdy se sanitním vozidlem. Úspěšní absolventi budou nyní zařazeni do adaptačního procesu a následně posílí výjezdové skupiny. Před dvěma dny proběhlo další výběrové řízení a mezi jeho účastníky bylo šest žen. Výsledky budou známy během několika dnů.

 

19.9. 2016

Pražská záchranka nechyběla na prezentačních akcích v parku na Pankráci ani na Výstavišti Holešovice

Čtvrteční prezentační akci složek IZS v Centralním parku Pankrác podpořila pražská záchranka vystavením unikátního Golema. Malé i velké návštěvníky tento modul, primárně určený pro likvidaci následků hromadných událostí, tradičně zaujal, posádka zodpověděla mnoho zvídavých dotazů.

O dva dny později, tj. v sobotu 17. září, probíhalo zábavné a poučné odpoledne s názvem Den IZS na Výstavišti Holešovice. Tady byli pražští záchranáři zastoupeni nejen technikou – kromě Golema byl k vidění i jeho menší bratr Atego, velká sanitka RZP i osobní vůz lékaře – zajímavá byla i možnost prohlídky mobilního pracoviště dispečinku a ukázky první pomoci. Této akci předcházela celotýdenní edukativní dopoledne pro žáky základních škol.

 

12.9. 2016

Víkend pražských záchranářů

Během uplynulého víkendu zasahovaly výjezdové skupiny pražské záchranky u 609 událostí. Vážný zdravotní stav 32 pacientů si vyžádal předání na avizovaná lůžka JIP nebo ARO pražských nemocnic. Mezi těmito pacienty byl, kromě obvyklých diagnóz, jako jsou cévní mozkové příhody (8x), akutní infarkt myokardu (1x), srdeční arytmie (4x), epileptický záchvat nebo intoxikace (3x), také například vážně zraněný 29letý muž po napadení nebo tři vážná zranění po pádech. Cévní mozková příhoda byla příčinou tonutí 61letého muže na koupališti Džbán v Praze 6. Záchranářský vrtulník z Prahy-Ruzyně byl v sobotu vyslán do Mělníka k 35letému muži sraženému vlakem a do Krhanic k 31letému cyklistovi s vážným zraněním hlavy; na popáleninové centrum vinohradské nemocnice byla letecky transportována popálená mladá žena a opařený roční chlapeček. V neděli pomáhala letecká výjezdová skupina například u vážného pracovního úrazu v obci Plazy, u pádu ze střechy v Kutné Hoře nebo u chodce sraženého osobním vozidlem v Brodcích. Kryštof 01 zasahoval také u nedělní nehody autobusu na Kolínsku, odkud transportoval do Ústřední vojenské nemocnice 74letou ženu se středně těžkým zraněním.

Od roku 1998 zajišťuje Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy maratonské seriály. Výjimkou nebyl ani sobotní běh Birell Grand Prix 2016, na kterém bylo ošetřeno 22 pacientů, 10 z nich bylo předáno do následné péče zdravotnických zařízení. Kromě kolapsů spojených s lehkými úrazy, se jednalo o 60letého běžce s akutním infarktem myokardu a tři pacienti byli převezeni do nemocnice z důvodu vyčerpání organismu, dehydratace a metabolického rozvratu.

 

7.9. 2016

Pražská záchranka si pořídila zásahové zástěny

Zásahy záchranářů bývají lákadlem pro kolemjdoucí, amatérských video záznamů a fotografií, prezentovaných na sociálních sítích, přibývá. Jako reakci na tyto nepříjemné situace si v srpnu pražská záchranka pořídila dvě zásahové zástěny, které primárně ochrání pacienta před nežádoucími diváky a zajistí klid pro práci zasahujících týmů. Jednu zástěnu má ve výbavě inspektor provozu, který ji v případě potřeby na veřejné místo doveze, druhá je nově součástí výbavy koronera. Cena zástěny je 7tis. korun, výška 1,8m a rozložena může být do dvou minut.

 

12.8. 2016

Popálené nebo opařené dítě – častý výjezd záchranářů

Pražští záchranáři ročně ošetří kolem 500 popálených nebo opařených pacientů. Téměř polovinu z nich tvoří děti. Nejpočetněji bývá zastoupena věková skupina 3-6let, těchto pacientů ošetřili vloni 174. Jedná se o velmi bolestivé a traumatizující poranění, často s celoživotními následky. Ve většině případů by tomuto nepříjemnému zážitku zabránil zvýšený dohled dospělých a větší opatrnost. Nejčastější příčinou je horká tekutina nebo pokrm, který na sebe děti zvrhnou. Dalším nebezpečím je oblíbené letní grilování nebo otevřený oheň.

K posledním dvěma případům vyjížděli záchranáři tento týden:

–          ve středu do Břevnova k roční holčičce opařené horkou vodou,

–          včera byl do Prahy letecky transportován 3letý chlapeček z Ústí nad Labem s popáleninami na 10% povrchu těla.

Oba malí pacienti byli po akutním ošetření předáni do péče specialistů popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

8.8. 2016

Z dnešních výjezdů

U tramvajové zastávky Koh-i-noor ve Vršovicích došlo dnes ráno k dopravní nehodě, při které byl sražen osobním vozidlem 54letý chodec. Po akutním ošetření byl pacient se zhmožděným zraněním hlavy převezen do vinohradské nemocnice.

Do stejné nemocnice byl dopoledne letecky transportován 23letý motorkář, který havaroval v Benátkách nad Jizerou. Při pádu utrpěl středně těžká poranění. Neodkladnou přednemocniční péči mu poskytla letecká výjezdová skupina ve spolupráci s pozemními složkami.

V odpoledních hodinách byl Kryštof 01 vyslán do obce Charvátce k vážnému zranění po pádu ze stromu. Po stabilizaci vitálních funkcí byl 80letý pacient předán do následné péče zdravotníků Fakultní nemocnice v Motole.

 

4.8. 2016

Další případ intoxikace oxidem uhelnatým

K dalšímu případu intoxikace oxidem uhelnatým vyjížděli záchranáři v ranních hodinách do ulice Kolbenova ve Vysočanech. Podle informace policie měla být v jednom z bytů žena, která se známým neozývala. K otevření bytu byli přivoláni hasiči a již při vstupu potvrdil detektor našich posádek hlasitým alarmem zvýšenou koncentraci CO. Po stabilizaci vitálních funkcí byla 33letá žena převezena s intoxikací organismu do Nemocnice Na Bulovce.

 

Pražský Kryštof letěl do Chrášťan

Kryštof 01 z Prahy-Ruzyně byl dopoledne vyslán do obce Chrášťany, kde došlo k výbuchu plynového rozvaděče. Na místě ošetřila výjezdová skupina společně s pozemními složkami  23letého muže, který při výbuchu utrpěl popáleniny na 70 procentech těla. Po zajištění přednemocniční neodkladné péče byl pacient v umělém spánku letecky transportován na popáleninové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

3.8. 2016

Každý článek záchranného řetězce je důležitý

Když v pondělí 25. července ve 13.02 hodin převzala operátorka na tísňové lince 155 informaci o muži v bezvědomí, rozjel se standardní scénář záchrany života. Na tenisové kurty do ulice Na Topolce v Nuslích, kde muž zkolaboval, byl ihned vyslán lékař a výjezdová skupina  rychlé zdravotnické pomoci. Souběžně s tím zahájil ochotný volající podle pokynů operátorky laickou resuscitaci 71letého muže. První posádka dorazila k pacientovi za rekordních 8 minut a navázala odbornou pomocí. Jedním výbojem defibrilátoru se podařilo obnovit jeho srdeční činnost a pacient se probral z bezvědomí. Po stabilizaci vitálních funkcí a podání medikace byl pacient s akutním infarktem myokardu předán přímo na katetrizační sál Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Ideální průběh záchrany – okamžitá laická pomoc, rychlá a kvalitní přednemocniční neodkladná péče záchranné služby, specializované oddělení nemocnic – přinesl ovoce. Zdravotní stav pacienta je dobrý, bez neurologických následků.

 

1.8. 2016

Skvělé umístění na TRIEXPERT TRIPRAGUE

V sobotu 30. 7. 2016 se konal 2. ročník triatlonového festivalu TRIEXPERT TRIPrague, kterého se ve štafetovém závodě zúčastnil i tým pražské záchranky ve složení Evžen Šulc (plavání), Petr Faltýnek (kolo) a Zdeněk Vrána (běh). Závodníci museli uplavat 1,9 km, zdolat na kole 90 km a uběhnout půlmaraton v délce 21,1 km. V horkém letním dni se našemu týmu podařilo vybojovat skvělé 8. místo. Gratulujeme a velký dík za bezvadnou reprezentaci!

 

20.7. 2016

Dvouleté dítě se vážně poleptalo louhem

Záchranáři pražské záchranky společně s lékařem vyjeli v úterý odpoledne do Košíř v páté městské části, odkud byla na tísňovou linku 155 hlášena otrava granulovaným čističem odpadů, tzv. Krtkem, u teprve dvouletého dítěte.

Vlivem požití hydroxidu sodného u něj došlo k závažnému, pravděpodobně nevratnému poleptání dutiny ústní a zažívacího traktu. Na místě byl chlapeček zdravotníky ošetřen a následně transportován v život ohrožujícím stavu k další odborné péči do dětského traumacentra Fakultní nemocnice v Motole.

Apelujeme proto na rodiče, ať nenechávají tyto a ostatní nebezpečné, agresivní chemikálie v dosahu dětí. Otevřít láhev i přes bezpečnostní uzávěr, není bohužel nijak náročné i pro dvouletého chlapečka. Pokud se tomu nepodaří zabránit a dojde byť jen k minimálnímu pozření louhu či kyseliny, nikdy se nesnažte vyvolat zvracení. Podejte postiženému větší sklenici čisté vody, která po vypití sníží koncentraci pozřené látky v trávícím ústrojí a neprodleně povolejte zdravotnickou záchrannou službu.

 

12.7. 2016

U všech červnových zástav oběhu Pražané pomáhali. Děkujeme vám.

Ojedinělého úspěchu dosáhly operátorky pražské tísňové linky 155 v měsíci červnu – u telefonátů, kdy volající oznámil náhlý kolaps a později se ukázalo, že jde o zástavu oběhu, se jim tento kritický stav podařilo rozpoznat a zahájit telefonicky vedenou resuscitaci ve 100 procentech případů. Je přitom potřeba upřesnit, že pro operátorky jde o něco jako „hledání jehly v kupce sena“ – případů „kolapsu“ je měsíčně na tísňovou linku hlášeno několik stovek, a úkolem operátorek je najít mezi nimi těch cca 20 – 30 „opravdových zástav“.

Umění operátorek by ale nebylo nic platné, kdyby Pražané dlouhodobě nevynikali v ochotě uposlechnout jejich pokynů a skutečně resuscitaci zahájit. Díky tomu se Praha dlouhodobě pohybuje v absolutní světové špičce, co se první pomoci u zástav oběhu týče. Zatímco v Praze je laicky resuscitováno 80 – 85% pacientů se zástavou oběhu,  Evropská rada pro resuscitaci uvádí, že v nejlepších světových systémech je to 60 – 80%, ale ve většině zemí světa je tento podíl hluboko pod 20%.

To má samozřejmě zásadní význam pro osud pacientů postižených zástavou oběhu.  Díky pozorné a vstřícné veřejnosti (a samozřejmě i díky velmi dobře navazujícímu systému akutní přednemocniční i nemocniční péče) je tak naděje na přežití náhlé zástavy oběhu v Praze již řadu let jednou z nejvyšších na světě.

V prvním pololetí letošního roku evidujeme 290 pacientů se zástavou oběhu, 144 z nich bylo po úspěšném obnovení vitálních funkcí předáno na specializovaná oddělení pražských nemocnic.

 

11.7. 2016

První prázdninový víkend byl plný rozmanitých zásahů

Naše výjezdové skupiny zasahovaly o prvním prázdninovém víkendu u mnoha rozmanitých případů.

Kryštof 01 vzlétl do Středočeského kraje k několika dopravním nehodám, při kterých došlo například ke zranění parašutisty v tandemu na Kolínsku. Muž utrpěl vážná vícečetná poranění a po akutním ošetření na místě byl předán do střešovické ÚVN. Do stejné nemocnice putoval i muž zraněný při dopravní nehodě v obci Pozdeň, kdy byl nepřipoutaný katapultován z vozidla. Z obce Bezno Kryštof 01 transportoval na vinohradské popáleniny ročního chlapečka opařeného kávou. Vrtulník musel letět také do Ústeckého kraje, kde se v obci Cítoliby střetl motorkář s osobním automobilem a utrpěl sdružená poranění, se kterými byl předán taktéž na Emergency ÚVN. Dalším místem zásahu Kryštofa 01 byla obec Sulice. Zde si pětatřicetiletý muž po pádu do bazénu způsobil poranění páteře. Po ošetření byl předán do motolské nemocnice. Naše letecká výjezdová skupina zasahovala i v pondělí ráno, a to ve Vinařicích u Kladna, u pádu cyklisty. S vážným zraněním byl po ošetření transportován do střešovické vojenské nemocnice.

Pozemní posádky zasahovaly např. na dálnici D10 a jejím druhém kilometru, tam došlo ke střetu osobního automobilu a motocyklu. Motorkář utrpěl vážná zranění končetin, po ošetření byl předán na ortopedii vinohradské nemocnice.

V neděli vyjely posádky ZZS HMP na Císařský ostrov s výzvou „ÚRAZ++“. Na muže (*1997) tam spadlo lešení. Pacient utrpěl kontuzi zad a kyčlí a po nezbytném ošetření byl transportován na Emergency ÚVN. Jen o pár hodin později byla další výzva na výjezd „ÚRAZ++“, tentokrát do Uhříněvsi, kde spadla 17ti letá slečna z koně a přivodila si zlomeninu dolní končetiny a otřes mozku. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byla předána na dětskou chirurgii Thomayerovy nemocnice. Místem našeho zásahu byl i Štefáníkův most, odkud měl spadnout do vody muž, který byl bez zjevných zranění převezen k preventivnímu vyšetření do Nemocnice Na Františku.

 

7.7. 2016

Díky spolupráci se podařilo najít pacienta v bezvědomí

Dnes krátce po sedmé hodině ranní přijala dispečerka pražské záchranky tísňové volání, ve kterém volající muž (*1971) stačil pouze sdělit své jméno a zdravotní obtíže a dále přestal komunikovat. Dispečerka muže následně nalezla v databázi pacientů, ošetřených a transportovaných naší sanitkou do nemocnice. Spojila se tedy s příslušným zdravotnickým zařízením,  kterým byla v tomto případě Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. Ve spolupráci s ní se podařilo zjistit adresu, kterou muž nahlásil při předešlé hospitalizaci. Jak se vzápětí ukázalo, tak tento údaj byl sice správný, ale vedl pouze na úřad městské části. Hledání adresy začalo nanovo. Lékařka v ÚVN zjistila, že muž uvedl kromě trvalého bydliště také přechodný pobyt. Dispečink záchranné služby na tuto adresu vyslal výjezdové skupiny a o pomoc požádal Policii ČR. Její hlídka v daném místě nalezla muže v bezvědomí. Do péče si ho následně převzaly posádky záchranářů s lékařem. Po provedení nezbytných úkonů byl postižený předán ve važném stavu k další odborné péči do střešovické vojenské nemocnice, která má veliký podíl na jeho záchraně už tím, že zjistila, kde skutečně bydlí.

 

4.7. 2016

Zničené vybavení sanitky. Na vině je alkohol.

Dnes po půlnoci přijeli pražští záchranáři pomoci cizinci, který pod vlivem alkoholu spadl do kolejiště na Hlavním nádraží Praha. Společně s policejní hlídkou muže naložili do sanitky. Při náhlém afektu pacient napadl záchranáře, který mu právě ošetřoval zraněné dolní končetiny. S pomocí policisty se záchranářům podařilo útok odvrátit, aniž byl někdo zraněn. Škoda na vnitřním vybavení sanitního vozu se však vyšplhala  na několik desítek tisíc korun. Pacient byl předán k ošetření do Všeobecné fakultní nemocnice, napadení a zničené vybavení bude řešit policie.

 

1.7. 2016

Po vysvědčení se opilo pět školáků

Během včerejšího dne byly výjezdové skupiny pražské záchranky přivolány k pěti opilým nezletilcům, kteří slavili na různých místech Prahy konec školního roku. S intoxikací organismu alkoholem byli tři chlapci a dvě dívky ve věkovém rozmezí 12 – 16 let po akutním ošetření předáni do následné péče nemocnic. Smutným rekordmanem byl 12letý chlapec z Uhříněvsi, který policejní hlídce nadýchal 1,8 promile. Počet je shodný s loňským rokem, pohled do statistik předešlých let prozrazuje i počet dvojnásobný.