Aktuality


20. 7. 2016
Dvouleté dítě se vážně poleptalo louhem
Záchranáři pražské záchranky společně s lékařem vyjeli v úterý odpoledne do Košíř v páté městské části, odkud byla na tísňovou linku 155 hlášena otrava granulovaným čističem odpadů, tzv. Krtkem, u teprve dvouletého dítěte.
Vlivem požití hydroxidu sodného u něj došlo k závažnému, pravděpodobně nevratnému poleptání dutiny ústní a zažívacího traktu. Na místě byl chlapeček zdravotníky ošetřen a následně transportován v život ohrožujícím stavu k další odborné péči do dětského traumacentra Fakultní nemocnice v Motole.
Apelujeme proto na rodiče, ať nenechávají tyto a ostatní nebezpečné, agresivní chemikálie v dosahu dětí. Otevřít láhev i přes bezpečnostní uzávěr, není bohužel nijak náročné i pro dvouletého chlapečka. Pokud se tomu nepodaří zabránit a dojde byť jen k minimálnímu pozření louhu či kyseliny, nikdy se nesnažte vyvolat zvracení. Podejte postiženému větší sklenici čisté vody, která po vypití sníží koncentraci pozřené látky v trávícím ústrojí a neprodleně povolejte zdravotnickou záchrannou službu.

 

12. 7. 2016
U všech červnových zástav oběhu Pražané pomáhali. Děkujeme vám.
Ojedinělého úspěchu dosáhly operátorky pražské tísňové linky 155 v měsíci červnu – u telefonátů, kdy volající oznámil náhlý kolaps a později se ukázalo, že jde o zástavu oběhu, se jim tento kritický stav podařilo rozpoznat a zahájit telefonicky vedenou resuscitaci ve 100 procentech případů. Je přitom potřeba upřesnit, že pro operátorky jde o něco jako „hledání jehly v kupce sena“ – případů „kolapsu“ je měsíčně na tísňovou linku hlášeno několik stovek, a úkolem operátorek je najít mezi nimi těch cca 20 – 30 „opravdových zástav“.
Umění operátorek by ale nebylo nic platné, kdyby Pražané dlouhodobě nevynikali v ochotě uposlechnout jejich pokynů a skutečně resuscitaci zahájit. Díky tomu se Praha dlouhodobě pohybuje v absolutní světové špičce, co se první pomoci u zástav oběhu týče. Zatímco v Praze je laicky resuscitováno 80 – 85% pacientů se zástavou oběhu,  Evropská rada pro resuscitaci uvádí, že v nejlepších světových systémech je to 60 – 80%, ale ve většině zemí světa je tento podíl hluboko pod 20%.
To má samozřejmě zásadní význam pro osud pacientů postižených zástavou oběhu.  Díky pozorné a vstřícné veřejnosti (a samozřejmě i díky velmi dobře navazujícímu systému akutní přednemocniční i nemocniční péče) je tak naděje na přežití náhlé zástavy oběhu v Praze již řadu let jednou z nejvyšších na světě.
V prvním pololetí letošního roku evidujeme 290 pacientů se zástavou oběhu, 144 z nich bylo po úspěšném obnovení vitálních funkcí předáno na specializovaná oddělení pražských nemocnic.

 

11. 7. 2016
První prázdninový víkend byl plný rozmanitých zásahů
Naše výjezdové skupiny zasahovaly o prvním prázdninovém víkendu u mnoha rozmanitých případů.
Kryštof 01 vzlétl do Středočeského kraje k několika dopravním nehodám, při kterých došlo například ke zranění parašutisty v tandemu na Kolínsku. Muž utrpěl vážná vícečetná poranění a po akutním ošetření na místě byl předán do střešovické ÚVN. Do stejné nemocnice putoval i muž zraněný při dopravní nehodě v obci Pozdeň, kdy byl nepřipoutaný katapultován z vozidla. Z obce Bezno Kryštof 01 transportoval na vinohradské popáleniny ročního chlapečka opařeného kávou. Vrtulník musel letět také do Ústeckého kraje, kde se v obci Cítoliby střetl motorkář s osobním automobilem a utrpěl sdružená poranění, se kterými byl předán taktéž na Emergency ÚVN. Dalším místem zásahu Kryštofa 01 byla obec Sulice. Zde si pětatřicetiletý muž po pádu do bazénu způsobil poranění páteře. Po ošetření byl předán do motolské nemocnice. Naše letecká výjezdová skupina zasahovala i v pondělí ráno, a to ve Vinařicích u Kladna, u pádu cyklisty. S vážným zraněním byl po ošetření transportován do střešovické vojenské nemocnice.
Pozemní posádky zasahovaly např. na dálnici D10 a jejím druhém kilometru, tam došlo ke střetu osobního automobilu a motocyklu. Motorkář utrpěl vážná zranění končetin, po ošetření byl předán na ortopedii vinohradské nemocnice.
V neděli vyjely posádky ZZS HMP na Císařský ostrov s výzvou „ÚRAZ++“. Na muže (*1997) tam spadlo lešení. Pacient utrpěl kontuzi zad a kyčlí a po nezbytném ošetření byl transportován na Emergency ÚVN. Jen o pár hodin později byla další výzva na výjezd „ÚRAZ++“, tentokrát do Uhříněvsi, kde spadla 17ti letá slečna z koně a přivodila si zlomeninu dolní končetiny a otřes mozku. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byla předána na dětskou chirurgii Thomayerovy nemocnice. Místem našeho zásahu byl i Štefáníkův most, odkud měl spadnout do vody muž, který byl bez zjevných zranění převezen k preventivnímu vyšetření do Nemocnice Na Františku.

 

7. 7. 2016

Díky spolupráci se podařilo najít pacienta v bezvědomí
Dnes krátce po sedmé hodině ranní přijala dispečerka pražské záchranky tísňové volání, ve kterém volající muž (*1971) stačil pouze sdělit své jméno a zdravotní obtíže a dále přestal komunikovat. Dispečerka muže následně nalezla v databázi pacientů, ošetřených a transportovaných naší sanitkou do nemocnice. Spojila se tedy s příslušným zdravotnickým zařízením,  kterým byla v tomto případě Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. Ve spolupráci s ní se podařilo zjistit adresu, kterou muž nahlásil při předešlé hospitalizaci. Jak se vzápětí ukázalo, tak tento údaj byl sice správný, ale vedl pouze na úřad městské části. Hledání adresy začalo nanovo. Lékařka v ÚVN zjistila, že muž uvedl kromě trvalého bydliště také přechodný pobyt. Dispečink záchranné služby na tuto adresu vyslal výjezdové skupiny a o pomoc požádal Policii ČR. Její hlídka v daném místě nalezla muže v bezvědomí. Do péče si ho následně převzaly posádky záchranářů s lékařem. Po provedení nezbytných úkonů byl postižený předán ve važném stavu k další odborné péči do střešovické vojenské nemocnice, která má veliký podíl na jeho záchraně už tím, že zjistila, kde skutečně bydlí.

 

4. 7. 2016
Zničené vybavení sanitky. Na vině je alkohol.
Dnes po půlnoci přijeli pražští záchranáři pomoci cizinci, který pod vlivem alkoholu spadl do kolejiště na Hlavním nádraží Praha. Společně s policejní hlídkou muže naložili do sanitky. Při náhlém afektu pacient napadl záchranáře, který mu právě ošetřoval zraněné dolní končetiny. S pomocí policisty se záchranářům podařilo útok odvrátit, aniž byl někdo zraněn. Škoda na vnitřním vybavení sanitního vozu se však vyšplhala  na několik desítek tisíc korun. Pacient byl předán k ošetření do Všeobecné fakultní nemocnice, napadení a zničené vybavení bude řešit policie.

 

1. 7. 2016
Po vysvědčení se opilo pět školáků
Během včerejšího dne byly výjezdové skupiny pražské záchranky přivolány k pěti opilým nezletilcům, kteří slavili na různých místech Prahy konec školního roku. S intoxikací organismu alkoholem byli tři chlapci a dvě dívky ve věkovém rozmezí 12 – 16 let po akutním ošetření předáni do následné péče nemocnic. Smutným rekordmanem byl 12letý chlapec z Uhříněvsi, který policejní hlídce nadýchal 1,8 promile. Počet je shodný s loňským rokem, pohled do statistik předešlých let prozrazuje i počet dvojnásobný.

 

24. 6. 2016
Varování před nebezpečím otravy oxidem uhelnatým při extrémních vedrech
Používáte-li k ohřevu vody plynovou karmu nebo kotel, hrozí v nedostatečně větraných prostorách nebezpečí smrtelné otravy oxidem uhelnatým (CO)! Naléhavě Vás vyzýváme: při napouštění vany, při samotném koupání i sprchování zajistěte dostatečné větrání koupelny otevřenými dveřmi a bytu otevřenými okny! K osvěžení a očistě využívejte studenou sprchu, koupel v teplé vodě vynechte. Pokud jste doma sami, nezamykejte se v koupelně. Usnadníte tak záchranářům přístup.
Pokud po pobytu v koupelně začnete pociťovat bolesti hlavy, pocit na zvracení nebo závratě a zvláště když postihnou více obyvatel domácnosti, ihned otevřete okna a dveře a intenzivně větrejte a volejte zdravotnickou záchrannou službu – linku 155.
Během včerejšího horkého večera zasahovaly naše posádky u tří intoxikovaných žen. K prvnímu případu došlo kolem 17.hodiny v ulici Pernerova v Karlíně (1974+1968), třetí pacientkou byla 67letá žena z Bubenče.
Přitom prevence těchto tragédií spočívá v jednoduchých opatřeních: v pravidelné kontrole spalinových cest a plynových spotřebičů odborníky, případně v instalaci čidla, které monitoruje množství oxidu uhelnatého v bytě. Jde o zákeřný plyn, který není cítit, otrava probíhá nenápadně. Z tkání vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, takže pacienti často umírají později v nemocnicích nebo jsou postiženi doživotními následky otravy. Máte spalinové cesty v pořádku?

 

22. 6. 2016
Čekají nás tropické dny
Na tropické venkovní teploty není náš středoevropský organismus zvyklý a snadno může dojít ke zdravotním potížím nejen chronicky nemocných, ale i zcela zdravých jedinců. Neměli bychom zapomínat na dodržování jednoduchých preventivních zásad, které dokáží toto riziko snížit na minimum:
-          dodržování pitného režimu (dítě minimálně 2l, dospělý 3,5l tekutin)
-          maximálně omezit pobyt na slunci mezi 11.-15. hodinou
-          omezit fyzickou námahu
-          ochrana hlavy pokrývkou
-          ochrana očí brýlemi s UV filtrem
-          ochrana kůže opalovacími krémy s vysokým faktorem
-          oblečení z lehkých vzdušných materiálů
Dosud se počty výjezdů našich posádek pohybují na průměrných hodnotách, tj. 350 událostí za 24hodin. Pohled do statistik minulých tropických dnů prozrazuje nárůst práce pražských záchranářů až o 40 procent.

 

17. 6. 2016
Na Den s policií přijede do Letňan i Golem
V neděli se koná na letišti v Praze-Letňanech IX. Den s policií. V rámci prezentace jednotlivých složek integrovaného záchranného systému nebude ani tentokrát pražská záchranka chybět.
K vidění budou ukázky vozového parku pražských záchranářů – skříňová sanita výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci i osobní vůz ML, využívaný posádkami s lékařem. Kromě této standardní techniky, si budou moci zájemci prohlédnout také záchranářský kamion Golem, určený k likvidaci následků mimořádných událostí a vůz Atego, který je uzpůsoben pro hromadnou přepravu až 11 pacientů najednou a díky vyššímu podvozku se může pohybovat i ve středně těžkém terénu. Pro děti jsou připraveny doprovodné a edukační programy, proběhne i tradiční simulace společného zásahu. Těšíme se na setkání s vámi.

 

15. 6. 2016
Bezvadná spolupráce přinesla úspěch, díky všem
Informaci o muži v bezvědomí převzalo zdravotnické operační středisko v 9.45h. Do Klimenské ulice v Praze 1 byl v setkávacím systému ihned vyslán vůz s lékařem, výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci a inspektorka provozu. Do jejich příjezdu prováděla duchapřítomně laickou resuscitaci dle telefonických pokynů dispečerky rodina. Inspektorka provozu a lékařka dorazily k pacientovi za rekordní necelé 2 minuty(!) a ihned navázaly odbornou pomocí. Po prvním výboji debribrilátoru se podařilo srdeční činnost 63letého muže obnovit. Po zajištění dýchacích cest a za použití chlazení organismu (hypotermie) byl pacient převezen do IKEMu.
Velké poděkování patří každému článku záchranného řetězce – rodině, dispečerce ZOS, zasahujícím posádkám, i zdravotníkům odborného pracoviště.

 

14. 6. 2016
Nepodceňujte zdravotní rizika dlouhých cest
Dnes ráno byli záchranáři přivoláni ke 40leté ženě, kterou v plaveckém bazénu v Hlubočepích postihly silné bolesti krční páteře a nevolnost. Po příjezdu výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci byla pacientka při vědomí, po základním vyšetření měla být  s blokádou páteře směrována do odborné péče nemocničních specialistů. V sanitním voze náhle nastaly křeče, pacientka ztratila vědomí a došlo k zástavě oběhu. Neprodleně zahájenou resucitací se záchranářům podařilo obnovit její vitální funkce a během několika minut byla převezena na ARO Fakultní nemocnice v Motole. Ještě při vědomí stačila záchranářům zmínit, že včera absolvovala 20ti hodinovou cestu z dovolené autobusem. Není vyloučeno, že dlouhodobá poloha vsedě byla příčinou zástavy.
Dlouhé cesty mají svá zdravotní rizika. Je důležité nepodcenit přípravu, myslet na dostatečný příjem tekutin, během cesty autem dělat přestávky a protahnout se. Při cestě hromadnou dopravou je dobré se alepoň občas projít nebo hýbat nohama. V rámci prevence tromboembolického onemocnění mají svůj význam stahovací punčochy, chroničtí pacienti by neměli zapomenout na rady svého lékaře, který může případně upravit medikaci.

 

Vážná nehoda motorkáře a mladé ženy
V dopoledních hodinách vyjížděly posádky do Štúrovy ulice ve Lhotce, odkud byla hlášena dopravní nehoda s vážným zraněním. 25letá žena sražená motorkářem byla po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče a stabilizaci vitálních funkcí předána do následné péče zdravotníků ARO Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Tragický pád z výše ve Stodůlkách
Před polednem převzala operátorka na tísňové lince 155 volání o pomoc při pádu z výše v ulici Mohylova ve Stodůlkách. 44letá žena utrpěla po pádu z 12.patra smrtelná zranění. Přes maxilnální snahu všech zúčastněných zemřela na místě události.

 

10. 6. 2016
Veteráni pražské záchranky podpoří Legendy
O víkendu se koná v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice autosalon LEGENDY, na kterém si bude možné prohlédnout i veterány vozového parku pražské záchranky. Vystaveny budou dva vozy BONNA, Mercedes-Benz 310, MB-G a přijede se ukázat i speciální vůz ATEGO, který je aktuálně využíván při transportu nebo zajištění většího počtu pacientů a jeho vyšší podvozek je uzpůsoben do středně těžkého terénu.

 

8. 6. 2016
Dopravních nehod motorkářů přibývá, včera 8 zraněných
K dopravním nehodám motorkářů vyjíždějí záchranáři téměř denně. Včerejší den drží letošní smutný rekord – výjezdové skupiny zasahovaly u 8 případů. Šest mužů ve věkovém rozmezí 36-58 let utrpělo zhmožděná zranění končetin, páteře nebo kyčle. Vážně zraněná byla 20letá dívka, která na skútru narazila v Zadní Kopanině do stromu. Krátce před půlnoci došlo k nehodě osobního vozu a motorky v Uhříněvsi. Přes maximální snahu zasahujících posádek 39letý motorkář svým vážným zraněním na místě podlehl.
Od začátku dubna evidujeme 78 ošetřených motorkářů, 10 z nich bylo předáno do následné péče nemocnic ve vážném zdravotním stavu, 2 motorkáři utrpěli smrtelná zranění.

 

30. 5. 2016
Na 20. ročníku Rallye Rejvíz byla pražská záchranka úspěšná
Na 20. ročníku mezinárodní odborné soutěže zdravotnických záchranných služeb se výjezdové skupiny pražské záchranky umístily na velmi pěkných místech. V mezinárodní soutěži s lékařem přivezly z Jeseníků do  metropole stříbro, v národní kategorii výjezdových skupin RZP a v soutěži dispečerů ZOS obsadily čtvrtá místa, v národní kategorii RLP – RV se umístily na místě jedenáctém. Mezi deseti úlohami, které museli záchranáři plnit, byla například hromadná intoxikace dětí chlórem, zásah u psychiatrického pacienta se sebevražednými sklony, dítě v bezvědomí, vyšetření muže po kolapsu bez možnosti použití moderní techniky. V soutěži změřilo své síly celkem 85 výjezdových skupin ze tří kontinentů (USA, Asie, Europa)a rozdíly byly těsné. Motto soutěže trefně vystihl  hlavní rozhodčí Viliam Dobiáš v rozhovoru pro ČT: „I ten, kdo skončí jako poslední, je lepší než ti, kteří nenašli odvahu se zúčastnit.“ Velký dík za skvělou reprezentaci!

 

Uplynulý víkend byl pro záchranku náročný
Pohled do statistiky posledních tří dnů prozrazuje, že pražská záchranka měla plné ruce práce. Od pátku do neděle byly výjezdové skupiny přivolány k 1034 událostem, 96 z nich proběhlo za účasti lékaře. Zdravotní stav 52 pacientů vyžadoval předání na avizovaná lůžka oddělení JIP nebo ARO. Kromě zhoršení zdravotního stavu chronických pacientů, jako jsou například lidé s oběhovými problémy, s poruchami srdečního rytmu, epileptici, diabetici, evidujeme 8 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody, 2 případy akutního infarktu myokardu, 8 vážných zranění u dopravních nehod, 8 intoxikací alkoholem nebo neznámou látkou, letecká výjezdová skupina pomáhala u dvou opařených dětí.

 

27. 5. 2016
Pražská záchranka včera odjela na Rallye Rejvíz
V Koutech nad Desnou se ve dnech 27. – 29. května 2016 koná 20. ročník mezinárodního odborného zaměstnání a soutěží pro posádky zdravotnických záchranných služeb. Své zástupce vyslala i pražská záchranka. Bude zastoupena ve třech kategorích: Národní RZP, Národní RLP – RV, Mezinárodní kategorie s lékařem a v soutěži operátorů zdravotnických záchranných středisek Zlaté sluchátko. Držme jim všechny palce!

 

26. 5. 2016
Na vojenském letišti byla vyhlášena tíseň – složky IZS cvičily součinnost
Včera odpoledne cvičily složky integrovaného záchranného systému na vojenském letišti v Kbelích společný zásah při letecké havárii. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vyslala do Kbel jednu výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci, inspektora provozu a speciální modul Golem, určený právě pro likvidaci zdravotnických následků mimořádných událostí. Zraněno bylo 45 osob, 8 osob zemřelo na místě. Na základě aktivace traumaplánu cvičili záchranáři třídění zraněných podle závažnosti, odsun pacientů do Golema a následný transport do nemocnic. Rozsáhlé cvičení se připravovalo několik měsíců a zúčastnilo se ho přes 200 lidí.

 

25. 5. 2016
Výbuch a požár v Michli
K výbuchu drogové varny a následnému požáru vyjížděli záchranáři po 14. hodině do Jihlavské ulice v Praze 4-Michli. Na místě poskytli přednemocniční neodkladnou péči 33letému muži, který utrpěl popáleniny na 25 procentech povrchu těla. Pacient byl následně předán do péče specialistů Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

24. 5. 2016
Pražská záchranka se zúčastnila cvičení MERS
Zajištění pasažérů nakažených vysoce infekční virem bylo tématem dnešního taktického cvičení, které proběhlo na Letišti Václava Havla. Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy byla zastoupena inspektorem provozu a výjezdovou skupinou ve voze Atego. Vysoce nakažlivého pacienta převážela ve speciálním sanitním voze Záchranná služba ASČR, Atego zajistilo hromadný transport dalších 7 osob, u kterých byl silný předpoklad nákazy. Pacienti byli předáni na infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Zasahující záchranáři byli chráněni speciálním infekčním setem – kombinéza s kapucí, brýle, rukavice, rouška. Nácvik spolupráce a koordinace jednotlivých zasahujících složek při mimořádných událostech probíhá na Letišti Václava Havla pravidelně, bez omezení standardního provozu.

 

23. 5. 2016
Požár ubytovny v Řepích
Informaci o požáru ubytovny v Mrkvičkově ulici v Praze 6-Řepy převzalo naše zdravotnické operační středisko krátce před 11.hodinou. Operátorka na místo události vyslala inspektora provozu, výjezdovou skupinu rychlé zdravotnické pomoci a speciální vůz ATEGO, ve kterém lze převézt až 11 pacientů najednou a součástí jeho vybavení je 12 přípojek k inhalaci kyslíku. Záchranáři změřili hladinu CO u 8 osob, dvě z nich byly následně převezeny do péče Fakultní nemocnice Motol. Jejich zdravotní stav nebyl vážný.

 

20. 5. 2016
Na Zličíně havaroval kamion
U dopravní nehody kamionu na Zličíně zasahoval lékař a dvě výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci. Na místě poskytli přednemocniční neodkladnou péči dvěma zraněným. 32letý muž byl následně s podezřením na vnitřní zranění převezen do Fakultní nemocnice Motol. 20letou dívku, která utrpěla vážná víčetná poranění, předali záchranáři, po stabilizaci vitálních funkcí, do péče zdravotníků Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

 

Tragický pád mladého muže na Žižkově
V dopoledních hodinách byli záchranáři přivoláni k pádu z výše do Slavíkovy ulice na Žižkově. 21letý mladík utrpěl při pádu ze 4.patra zranění neslučitelná se životem, kterým podlehl ještě před příjezdem našich výjezdových skupin.

 

18. 5. 2016
Z dnešních výjezdů
V ranních hodinách byli záchranáři přivoláni do Gutovy ulice ve Strašnicích, k bodnému poranění 42letého muže. Po poskytnutí  přednemocniční neodkladné péče byl pacient předán na ARO vinohradské nemocnice.
Na ortopedické oddělení téže nemocnice převezla výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci po akutním ošetření 49letého motorkáře. Středně těžké zranění dolní končetiny pacient utrpěl při střetu s osobním vozem v ulici Průmyslová.
Letecká výjezdová skupina byla po poledni vyslána do Zadní Třebáně, kde se po pádu ze schodů vážně zranil 75letý muž. Po stabilizaci vitálních funkcí byl v umělém spánku letecky transportován do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.
Výjezdová skupina rychlé lékařské pomoci zasahovala v rámci výpomoci středočeským kolegům v obci Nehvizdy u 10ti měsíčního chlapečka, který se opařil polévkou. S vážným zraněním byl následně předán do péče odborníků popáleninového centra vinohradské nemocnice.

 

16. 5. 2016

Dvojčátka se narodila za pomoci záchranářů doma
Před 5.hodinou ranní převzala operátorka tísňové linky 155 žádost o pomoc 40leté ženě z Hlubočep, na kterou přišly ve 33. týdnu těhotenství porodní bolesti. Nastávající maminka dvojčátek cítila kontrakce po 4 minutách a bolesti se rychle stupňovaly. Dispečerka do Werichovy ulice ihned vyslala v setkávacím systému lékaře a posádku rychlé zdravotnické pomoci. Po chvíli se za pomoci našich výjezdových skupin narodila šťastné maminkce zdravá dvojčátka – první chlapeček, druhá holčička. Po akutním ošetření byli všichni tři předáni do péče odborníků gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní nemocnice Motol.

 

12. 5. 2016

Zvyšují se venkovní teploty i počty ošetřených motorkářů
Od začátku dubna ošetřily  výjezdové skupiny pražské záchranky přes 40 zraněných motorkářů. Pět z nich bylo předáno do následné péče nemocnic v kritickém stavu a 36letý motorkář utrpěl při nehodě v obci Medonosy smrtelná zranění.
K dosud posledním zásahům vyjížděli včera záchranáři do Libušské a Záběhlické ulice. V obou případech se jednalo o srážku osobního vozidla a motocyklu. Z Prahy 4 byl po akutním ošetření na místě převezen do Fakultní nemocnice Motol 22letý pacient s úrazem končetin,  do vinohradské nemocnice byl předán s bolestmi zad 53letý motorkář ze Záběhlic.

 

6. 5. 2016
Včerejší den na pražské záchrance
Výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy včera řešily 354 událostí. Zdravotní stav 25 pacientů vyžadoval následnou péči zdravotníků JIP nebo ARO pražských nemocnic. Na avizovaná lůžka těchto oddělení jsou tradičně předáváni pacienti s poruchami srdečního rytmu a vědomí, s příznaky cévní mozkové příhody nebo akutního infarktu myokardu, pacienti s intoxikací organismu nebo s vážným úrazem.
Včerejší den přinesl nezvykle vysoký počet opilých mladistvých. Z různých míst Prahy převáželi záchranáři  do zdravotnických zařízení dvě dívky a dva chlapce ve věku 14-16 let. Organismus tří z nich byl intoxikován alkoholem (3x) a v jednom případě byla příčinou zdravotních potíží nadměrná konzumace léků.
Evidujeme také zvýšený počet výjezdů k dokonaným sebevraždám. Koroner včera provedl ohledání těl 42letého muže z Hostivaře, 69leté ženy z Černého Mostu a 49letého muže z Malešic. V prvním případě se jednalo o dobrovolné  ukončení života oběšením, ve zbylých dvou byla příčinou úmrtí intoxikace léky.

 

4. 5. 2016

Praha 9 ocenila složky IZS
Patron hasičů svatý Florian slaví dnes svůj svátek. Městská část Praha 9 při této příležitosti ocenila práci všech složek integrovaného záchranného systému a starosta Ing. Jan Jarolím v obřadní síni Radnice předal dvěma zástupcům každé složky medaili „Za zásluhy o Městskou část Praha 9“. Za pražskou záchranku převzali ocenění zdravotničtí záchranáři Bc. Jan Moravský a Bc. Miroslav Bača. Gratulujeme!

 

 

30. 4. 2016

Poslední dubnová noc a nezletilí opilci

Upalování čarodějnic o Filipojakubské noci, setkávání u ohňů a popíjení alkoholu přináší záchranářům každoročně zvýšený počet výjezdů k nezletilým opilcům. Mladý organismus spaluje alkohol daleko pomaleji, nezletilí velmi snadno překročí únosnou míru a místo u májky se probouzí na detoxikačním oddělení. V loňském roce ošetřily naše posádky během této čarodějné noci 9 mladistvých, kteří byli intoxikováni alkoholem. Nejmladším byl 15letý chlapec, převezený do krčské nemocnice z cyklostezky v Modřanech. Víte, kde budou zítra večer vaše děti?

 

21. 4. 2016

Máme dalších pět absolventů specializačního vzdělávání

Před odbornou komisí ukončilo včera ve střešovické nemocnici specializační vzdělávání v oboru urgentní medicína dalších pět záchranářů, tentokrát všichni z Prahy.

Jedná se o cca 600 hodinové několikaleté specializační studium, které prohlubuje odborné znalosti, dovednosti a organizační schopnosti zkušených záchranářů s dlouholetou praxí. Úspěšné složení atestační zkoušky těmto specialistům umožňuje poskytovat přednemocniční neodkladnou péči s větší samostatností a rozšiřuje jejich kompetence. Od června 2015, kdy byl ukončen první běh tohoto vzdělávání, absolvovalo celkem 18 záchranářů, z toho 14 z Prahy. Gratulujeme!

 

20. 4. 2016

Popálené nebo opařené děti ošetřují záchranáři téměř každý den

Výjezdové skupiny pražské záchranky zasahovaly v loňském roce u 466 popálených nebo opařených pacientů. Téměř polovinu (227) z nich tvořily děti. Nejpočetněji bývá zastoupena věková skupina 3-6let, těchto pacientů ošetřili záchranáři vloni 174. Jedná se o velmi bolestivé a traumatizující poranění, často s celoživotními následky. Ve většině případů by tomuto zážitku zabránil zvýšený dohled dospělých a větší opatrnost. Nejčastější příčinou je horká tekutina nebo pokrm, který na sebe děti zvrhnou. Dalším nebezpečím je oblíbené grilování nebo otevřený oheň.

Jen během včerejšího dne byli po akutním ošetření předáni na popáleninové centrum vinohradské nemocnice tři pacienti:

-          5letá holčička z Ústecké kraje byla letecky transportována do Prahy s popáleninami ohněm na 15 procentech povrchu těla,

-          8letý chlapec ze Záběhlic si opařil horkou polévkou dolní končetinu,

-          3letá holčička ze Slivence se opařila na hlavě.

 

18. 4. 2016

Statistika posledních tří dnů a novinka na pražské záchrance

Od pátku do neděle řešila pražská záchranka 1058 událostí. Ke 129 z nich byl kromě výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci vyslán i lékař a vážný zdravotní stav 47 pacientů si vyžádal předání na avizované lůžko JIP nebo ARO jedné z pražských nemocnic. Koroner provedl ohledání těla 24 zemřelých osob, letecká výjezdová skupina zasahovala u popálené ženy v České Lípě, u vážně zraněného muže po pádu ze čtyřkolky v Milovicích a v Kolíně, u pádu osobního vozu do řeky a následného tonutí 32leté řidičky.

V sobotu došlo v historii pražské záchranky k významného mezníku, když do své první služby nastoupila jako zdravotnická záchranářka a řidička vozu rychlé lékařské pomoci první žena v historii. Jedná se o inspektorku provozu, která v rámci změny interní metodiky absolvuje služby ve výjezdové skupině. Po měsíci ji vystřídá další z našich pěti inspektorů provozu.

 

13. 4. 2016

Dva sražení chodci během dopoledne

Sražené chodce ošetřují výjezdové skupiny pražské záchranky téměř každý den. Střet s vozidlem či tramvají často končí vážným zraněním nebo úmrtím. K posledním případům došlo dnes dopoledne:

-          V Opatovské ulici v Praze 4 ošetřili záchranáři vážně zraněného 94letého seniora, sraženého osobním vozem. Ve stavu umělého spánku byl předán do péče zdravotníků ARO Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

-          U zastávky MHD Bazovského v Praze 6 srazil autobus 75letého muže. Po zajištění přednemocniční neodkladné péče byl pacient ve vážném stavu převezen na ARO Fakultní nemocnice v Motole.

K dalšímu případu chodce sraženého osobním vozem byla v nočních hodinách vyslána letecká výjezdová skupina do obce Kadaň ve Středočeském kraji. Vážně zraněný 26letý muž byl po stabilizaci vitálních funkcí letecky transportován do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

 

7. 4. 2016

Z dnešních výjezdů

V dopoledních hodinách zasahovala výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci na nábřeží u Palackého mostu. 62letý muž skočil do Vltavy a volal o pomoc. Lidé z okolo plujících lodiček muže z vody vytahli a předali záchranářům. Podchlazený pacient byl bez zjevných zranění převezen do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

Před polednem vyjížděly naše posádky do Hostivařské ulice k chodkyni sražené tramvají. 82letá žena utrpěla vážná vícečetná poranění. Po akutním ošetření na místě byla předána do následné péče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Záchranářský vrtulník z Prahy-Ruzyně byl vyslán do Uhlířských Janovic k dopravní nehodě vlaku a osobního vozu. Do Ústřední vojenské nemocnice transportoval ženu ročník 1948 se středně těžkým poraněním.

Do stejné nemocnice byl předán i vážně zraněný 64letý chodec po střetu s tramvají u zastávky Drinopol.

Koroner provedl ohledání těla 64letého muže z Petrovic, který se rozhodl ukončit svůj život střelnou zbraní.

 

1. 4. 2016

Pád cyklistky na tramvajových kolejích

Před 9.hodinou vyjížděli záchranáři do ulice Bělehradská v Praze 2 k cyklistce zraněné po pádu na tramvajových kolejích. 30letá žena byla po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče a stabilizaci vitálních funkcí převezena s vážným zraněním hlavy na ARO Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

30. 3. 2016

Včera se záchranáři nezastavili

Statisticky nejvytíženějším dnem pražských záchranářů je pondělí. Vzhledem ke čtyřdennímu velikonočnímu volnu převzalo tentokrát štafetu úterý a záchranáři se prakticky nezastavili. Celkový počet řešených událostí stoupl oproti průměru o více než 30 procent – během včerejších 24 hodin zasahovaly výjezdové skupiny u 395 případů (!)

Nezvykle vysoký byl i počet 23 vážných pacientů předaných na avizovaná lůžka nemocnic.

Kromě tradičních výjezdů k chronicky nemocným a k osobám se závažným postižením zdraví nebo v přímém ohrožení života, evidujeme i několik nestandardních zásahů:

-          dva vážně zranění chlapci, sražení osobním vozem (10letý ve Vršovicích a 16letý v Modřanech),

-          vážně zraněná žena, zavalená stromem v Petrovicích,

-          dvě smrtelná střelná zranění v Klánovicích,

-          nález kojence-holčičky v baby boxu na náměstí Míru v Praze 2.

Další novorozeně, tentokrát chlapec, bylo dnes v časných hodinách nalezeno v baby boxu v Hloubětíně. Zatímco včerejší holčička byla předána do péče vinohradské nemocnice, chlapeček byl převezen na porodnické oddělení Nemocnice Na Bulovce. V obou případech se jednalo o fyziologicky zdravé jedince.

 

29. 3. 2016

Během čtyř volných dnů řešeno 1262 událostí

Zatímco pro mnohé bylo čtyřdenní sváteční volno možností příjemného relaxu a odpočinku, objem práce pražských záchranářů se držel ve standardních hodnotách všedních dnů. Výjezdové skupiny řešily celkem 1262 událostí, což představuje průměrně 315 událostí za 24 hodin. U 147 z nich zasahoval společně s výjezdovou skupinou rychlé zdravotnické pomoci také lékař, k 11 událostem byla vyslána letecká výjezdová skupina. Na oddělení JIP nebo ARO pražských nemocnic bylo předáno 58 pacientů. Kromě tradičních vážných stavů – kardiální potíže, cévní mozkové příhody, infarkty, intoxikace, stavy bezvědomí, dýchací potíže – evidujeme 3 případy opaření, 2  chodce sražené osobním vozem, vážný úraz po zavalení betonovým svodidlem, úrazy po pádu z výše. V sobotu ošetřovali záchranáři také vážně zraněného 9letého chlapce po srážce na bobové dráze na Proseku a do motolské nemocnice byla z Kolína letecky transportována 8letá dívka s vážným zraněním po pádu z kola. Do stejné nemocnice byl po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče předán ve vážném stavu také 38letý motorkář, který havaroval u stanice metra Radlická.

 

22. 3. 2016

Další náročné pondělí pražských záchranářů

Pondělí je nejvytíženějším dnem pražských záchranářů. Pohled do včerejších statistik tuto informaci jednoznačně dokládá. Výjezdové skupiny řešily včera během 24 hodin 352 událostí. Při srovnání s průměrem představuje tento počet navýšení o 17 procent. Vážný zdravotní stav 26 pacientů vyžadoval předání na JIP nebo ARO pražských nemocnic. Kromě cévních mozkových příhod, akutních infarktů myokardu, kardiálních a dýchacích potíží, intoxikací a úrazů, byly předány na popáleninové centrum vinohradské nemocnice dvě opařené děti (ročník 2014). Jeden malý pacient byl letecky transportován z Mladé Boleslavi, druhý z Ústeckého kraje.

 

18. 3. 2016

Dobrovolné ukončení života skokem z výše

V dopoledních hodinách byli záchranáři přivoláni na sídliště v Radotíně k vážně zraněnému 68letému muži, který se rozhodl ukončit svůj život skokem ze 3.patra. Pacient podlehl svým vážným zraněním ještě před příjezdem našich výjezdových skupin.

 

17. 3. 2016

Tragická dopravní nehoda na Zahradním Městě

K vážné dopravní nehodě ve Švehlově ulici vyjížděli záchranáři po 14.hodině. 92letá žena při střetu s tramvají utrpěla zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehla. U chodců sražených tramvají zasahují záchranáři téměř každý den. Příčinou fatálních zranění bývá často rizikové chování chodců. Stále u některých z nich přetrvává nesprávný názor, že chodec má před tramvají přednost.

 

16. 3. 2016

K dopravní nehodě na D5 letěl Kryštof 01

Tísňové volání o pomoc při dopravní nehodě osobního vozu a kamionu na 1.km dálnice D5 převzalo zdravotnické operační středisko v 9.30hodin. K nehodě byl vyslán záchranářský vrtulník, výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci a inspektor provozu. Po zajištění přednemocniční péče byl 52letý muž letecky transportován se zraněním ramene a hrudníku do Fakultní nemocnice v Motole.

Pomoc přivolali přes mobilní aplikaci Záchranka

K prvnímu případu „ostrého“ využití mobilní aplikace Záchranka došlo v Praze včera před 18.hodinou. V prostoru tramvajové točny Skalka v Praze 10 objevili kolemjdoucí ležícího seniora. Přes mobilní aplikaci Záchranka vyslali souřadnice místa události a přivolali záchranáře. Výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci a inspektor provozu dorazili za 6 minut a 85letého pacienta po akutním ošetření převezli s úrazem obličeje a podchlazením organismu do vinohradské nemocnice.

 

15. 3. 2016

U resuscitace v Satalicích pomáhali hasiči i strážníci

Po 7. hodině ranní vyjížděly naše výjezdové skupiny na okraj Satalic k muži po kolapsu. 53letého muže objevil na lavičce náhodný kolemjdoucí. Během krátkého okamžiku se zdravotní stav pacienta začal zhoršovat, následně došlo k zástavě jeho oběhu. Na místo byli přivoláni místní strážníci i hasiči, kteří za pomocí opakovaných výbojů automatického externího defibrilátoru a s naší operátorkou na telefonu poskytli pacientovi první pomoc do příjezdu záchranářů. Ti pacienta stabilizovali, napojili na přístroj Lucas, který zajišťuje mechanickou masáž srdce během transportu i během předání v nemocnici a za podpory umělé plicní ventilace ho předali do následné péče zdravotníků koronární jednotky Nemocnice Na Homolce. Díky za skvělou spolupráci!

 

14. 3. 2016

Během tří dnů řešili pražští záchranáři 858 událostí

Od pátečního rána do nedělní půlnoci zasahovaly naše výjezdové skupiny u 858 událostí. Z toho charakter 111 z nich vyžadoval přítomnost lékaře. Na avizovaná lůžka oddělení JIP nebo ARO pražských nemocnic bylo po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče předáno 44 pacientů ve vážném stavu. Kromě výjezdů ke standardně nejpočetnější skupině pacientů (70%), kterou představují chronicky nemocní a lidé s náhlým zdravotními komplikacemi, ošetřovali záchranáři například několik účastníků vážných dopravních nehod a pacienty s příznaky intoxikace alkoholem nebo omamnými látkami. Z našich víkendových výjezdů:

-          Do specializovaných center převezeno 10 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody a 9 osob s akutním infarktem myokardu.

-          Vážné zranění 45letého muže po střetu s tramvají v Řepích.

-          Do střešovické nemocnice byl předán ve vážném stavu 22letý chodec, sražený v Braníku řidičem osobního vozu.

-          Dvě páteční smrtelná zranění po srážce vlakem: zemřela 60letá žena v Horních Měcholupech a 41letý muž v Libni.

-          V neděli letěl záchranářský vrtulník do Kolína, kde utrpěl po střetu s vlakem vážné zranění 83letý chodec.

-          Nejmladším pacientem intoxikovaným alkoholem byl 13letý chlapec z Kyjí, který byl po akutním ošetření předán do péče zdravotníků Nemocnice Na Bulovce.

-          Na oddělení plastické chirurgie vinohradské nemocnice byl letecky transportován 43letý muž z obce Lipovec s devastujícím úrazem horní končetiny, způsobeným kotoučovou pilou.

-          80letá žena ze Žižkova ukončila svůj život skokem ze 7.patra.

 

9. 3. 2016

Ranní dopravní nehoda u Panenského Týnce – Praha vyslala Atego a lékaře

U dopravní nehody autobusu s dětmi, ke které došlo u Panenského Týnce, vypomáhala pražská záchranka speciálním vozem Atego (pojme až 11 pacientů) a výjezdovou skupinou rychlé lékařské pomoci. Po zásahu na místě události doprovázel lékař i Atego autobus HZS se 17 dětmi (ročníky 2005-2006) na cestě do Fakultní nemocnice v Motole. Dvě z těchto dětí utrpěly středně těžká poranění, ostatní byly převezeny k preventivnímu vyšetření. Později byl počet převážených pacientů v autobuse doplněn o další 2 dospělé pacientky se středně těžkým zraněním.

 

Úspěšná resuscitace na Vinohradech

Tísňové volání o pomoc muži v bezvědomí přijalo naše zdravotnické operační středisko v 7.01 hodin z ulice Na Švihance v Praze 2. Na místo ihned vyjel lékař, výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci, inspektor provozu a za rekordní 4 minuty byli u pacienta. Do jejich příjezdu prováděla laickou masáž srdce podle instrukcí naší operátorky příbuzná pacienta. Záchranáři navázali odbornou pomocí a během krátké doby se podařilo obnovit vitální funkce pacienta. 47letý pacient byl následně převezen přímo na koronární jednotku Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. V těchto případech ideálního scénáře záchrany, spočívající v okamžité laické pomoci do našeho příjezdu, v navazující rychlé a profesionální pomoci záchranářů a následné specializované péči nemocnic, se velmi výrazně zvyšují šance pacienta k jeho návratu do plnohodnotného života.

 

8. 3. 2016

Detektor oxidu uhelnatého záchranáře opět varoval

Včera po 19.hodině přijala operátorka tísňové linky 155 žádost o pomoc ženě po kolapsu z restaurace v Rokycanově ulici na Žižkově. Při vstupu záchranářů do domu se hlasitě rozhoukal detektor CO, který je od konce minulého roku součástí jejich výbavy a svou funkci plní znamenitě. Kromě 45leté ženy, přiotrávil unikající oxid uhelnatý také dva zaměstnance restaurace. Záchranáři na místě přeměřili ještě 11 hostů s negativním výsledkem. Všichni tři intoxikovaní byli předáni do následné péče  zdravotníků vinohradské a Všeobecné fakultní nemocnice.

 

Napadený záchranář nastoupil do pracovní neschopnosti

V neděli večer byla výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci přivolána k muži po kolapsu do ulice Pod Krocínkou ve Vysočanech. Zkolabovaným pacientem byl značně opilý cizinec, který se během ošetřování v sanitním voze náhle vymrštil z nosítek a udeřil pěstí do brady jednoho ze záchranářů. Na místo byla přivolána policie, která muže zajistila. S policejním doprovodem byl agresivní pacient převezen na Protialkoholní záchytnou stanici v Praze 8. Napadený záchranář po lékařském ošetření pokračoval ve službě. Druhý den z důvodu silných bolestí absolvoval neurologické vyšetření a nastoupil do pracovní neschopnosti. Incident šetří policie.

V loňském roce došlo v metropoli k 10 případům fyzického napadení záchranářů, z toho tři skončili v pracovní neschopnosti. Před dvěma lety evidujeme 9 napadení a shodný počet pracovních neschopností. V naprosté většině bývá útočník pod vlivem návykových látek. Jedná se o velmi demotivující zkušenost záchranářů, kteří jsou za svou snahu pomoci a ulevit od bolesti odměněni fyzickým útokem.

 

2. 3. 2016

V metropoli to klouzalo, během dopoledne záchranáři ošetřili 19 úrazů

Zatímco za celý včerejší den se v Praze zranili při pádu na kluzkých zasněžených ulicích tři lidé, dnes dopoledně vyjížděli záchranáři k 19 úrazům. Spektrum bylo tradičně široké – od zhmožděnin přes tržné rány a otřesy mozků až ke zlomeninám kostí. I když nejčastěji dochází ke zranění seniorů se zhoršenou pohyblivostí, byly mezi dnešními pacienty zastoupeny všechny věkové skupiny.

 

22. 2. 2016

Z dnešních dopravních nehod

Kolem poledne vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě dvou osobních vozidel do Malešic, na křižovatku ulic Černokostelecká a Sazečská. Na místě poskytli akutní ošetření muži ročník 1988, kterého následně se zhmožděným zraněním hrudníku a hlavy předali do péče zdravotníků chirurgického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

O necelou hodinu později převáželi záchranáři do stejné nemocnice 50letého chodce sraženého tramvají u stanice MHD Albertov v Praze 2. Pacient při střetu utrpěl úraz hlavy a horní končetiny. Oba pacienti byli při vědomí, jejich zranění nebyla vážného charakteru.

 

16. 2. 2016

Vážně zraněná chodkyně u metra Lužiny

V dopoledních hodinách byla zdravotnickému operačnímu středisku hlášena dopravní nehoda osobního vozu a chodkyně nedaleko stanice metra Lužiny. Na místo byl v setkávacím systému ihned vyslán lékař a výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci. 74letá seniorka utrpěla při střetu s osobním vozem vážné zranění hlavy. Po akutním ošetření a stabilizaci vitálních funkcí byla předána do následné péče zdravotníků ARO Fakultní nemocnice v Motole.

 

11. 2. 2016

Sebevražedný skok pod vlak

Krátce před polednem byly naše posádky přivolány k osobě sražené vlakem u Ostrčilova náměstí v Nuslích. 56letý muž při střetu utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým podlehl ještě před příjezdem záchranářů. Ohledání těla zemřelého muže provedl koroner. Podle indícií z místa události se jednalo o způsob dobrovolného ukončení života. Podrobnosti případu řeší policie.

Ranní výjezd ke dvěma mladíkům ve Vltavě

Na nábřeží Kpt.Jaroše byla dnes ráno vyslána lékařka a 2 výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci. Na místě posádky ošetřily dva mladé muže. Po pobytu ve Vltavě byli podchlazení, zároveň jevili příznaky intoxikace neznámou látkou. 25letý mladík, u kterého došlo ke krátkodobé poruše vědomí, byl následně předán do střešovické nemocnice.O dva roky mladšího muže, kterého se podařilo zklidnit až ve spolupráci se strážníky, převezli záchranáři do nemocnice v Motole.

 

9. 2. 2016

Pondělí – nejvytíženejší den záchranářů

První den v týdnu znamená pro pražské záchranáře nejvíce práce, počty řešených událostí se standardně pohybují nad průměrem 300 za 24 hodin. Nad příčinou této skutečnosti můžeme polemizovat. Možná si nechtějí Pražané kazit víkend řešením zdravotních potíží, navíc ordinace praktických lékařů jsou o víkendu uzavřeny. Nebo se zprvu mírné zdravotní potíže citelně zhorší právě se začátkem pracovního týdne? Stejně tomu bylo i včera, kdy naše výjezdové skupiny řešily celkem 345 událostí, u 46 z nich zasahoval lékař. Na avizovaná lůžka ARO nebo JIP bylo do pražských nemocnic předáno 14 pacientů. Jednalo se o pacienty s příznaky cévní mozkové příhody, o akutní infarkty myokardu, vážné úrazy, srdeční arytmie, dýchací potíže.

Výběr z našich včerejších událostí:

-          Intoxikace alkoholem 14leté dívky ze Stodůlek, po akutním ošetření byla předána do Fakultní nemocnice v Motole.

-          Vážné zranění hlavy 22letého mladíka po pádu ze schodů na diskotéce v Praze 1.

-          Vážná vícečetná poranění utrpěl 40letý chodec sražený osobním vozem v Horních Měcholupech.

-          Letecká výjezdová skupina byla vyslána k dopravní nehodě dvou kamionů v Bavoryni a k vážnému zranění 20letého chodce sraženého vlakem v Lysé nad Labem.

 

5. 2. 2016

Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody, rozhodují minuty

Ročně ošetří výjezdové skupiny pražské záchranky téměř 3000 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody. Jen během včerejšího dne zasahovaly u 4 pacientů. Dva muži a dvě ženy ve věkovém rozmezí 38 – 95 let byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče převezeni na specializovaná oddělení pražských nemocnic.

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. V důsledku uzávěru mozkové tepny dochází u postiženého k nedokrvení části mozkové tkáně, asi u 20% nemocných se prudce rozvíjí krvácení. Hrozí doživotní postižení. Mezi příznaky patří nevolnost, malátnost, bolesti hlavy, ochrnutí poloviny obličeje, kdy padá oční víčko nebo ústní koutek, ochrnutí končetiny, porucha řeči, porucha zraku.

Mozkovou příhodu nedoprovází většinou žádná bolest a tak pacient a jeho okolí mají často tendenci podceňovat závažnost tohoto onemocnění. Rychlost reakce je přitom zcela zásadní, o záchraně života rozhodují doslova minuty. Nejdůležitější je okamžitý transport do specializovaných (tzv. iktových) center zdravotnických zařízení.

V případě podezření na mozkovou příhodu ihned volejte tísňovou linku 155 zdravotnické  záchranné služby. Do jejího příjezdu uložte postiženého do polohy se zvednutou horní polovinou těla nebo alespoň hlavou, přiložte studený obklad na hlavu, zajistěte čerstvý vzduch. Dejte pozor na riziko vdechnutí zvratků. Ležící pacienty položte na bok.

 

3. 2. 2016

Pád muže u metra Kobylisy skončil tragicky

Na základě přijetí tísňového volání vyjížděli záchranáři dnes po 13.hodině k metru Kobylisy, odkud byl náhodnou kolemjdoucí hlášen pád muže s následným krvácivým úrazem hlavy. Po příjezdu na místo ztratil asi 45letý muž vědomí a záchranáři zahájili oživování. Přes okamžitou resuscitaci se vitální funkce pacienta záchranářům nepodařilo obnovit. Zasahující lékař stanovil úmrtí z neznámé příčiny, kterou by měla objasnit až nařízená pitva.

Požár rodinného domu v Břevnově

V dopoledních hodinách zasahovala výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci a inspektor provozu u požáru rodinného domu v ulici Pod Motolskou nemocnicí v Břevnově. Při požáru došlo ke zranění 68letého muže, který utrpěl popáleniny 2.stupně na horní polovině těla. Po akutním ošetření na místě byl předán do péče specialistů popáleninového centra vinohradské nemocnice.

 

1. 2. 2016

Intoxikace oxidem uhelnatým na Žižkově

Včera večer byly přivolány naše posádky do jednoho z bytů v Koněvově ulici na Žižkově, kde v koupelně zkolabovala 43letá žena. Po příjezdu první výjezdové skupiny odhalil příčinu zdravotních potíží detektor oxidu uhelnatého, který mají záchranáři od prosince ve výbavě. Hlasitým alarmem upozornil na vysokou koncentraci plynu, který unikal z vadného plynového kotle do bytu. S příznaky intoxikace organismu byla 43letá žena převezena k inhalaci kyslíku do barokomory v kladenské nemocnici. Její 26letý syn byl předán s mírnějším stupněm intoxikace na metabolickou jednotku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Kryštof 01 zasahoval v Kouřimi

K vážnému zranění hlavy po pádu z kola byl včera večer vyslán záchranářský vrtulník z Prahy-Ruzyně do obce Kouřim. Výjezdová letecká skupina ve spolupráci s pozemními složkami poskytla přednemocniční neodkladnou péči 45letému muži. Po stabilizaci vitálních funkcí byl pacient letecky transportován do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

 

28. 1. 2016

Pražská záchranka mění telefony pro výjezdové skupiny

Ve vybavení výjezdových skupin Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy jsou od ledna jiné mobilní telefony. Nový typ Samsung Galaxy Xcover 550 je určen pro práci v terénu a lze jej lépe čistit. Splňuje požadavky na vyšší odolnost proti vodě, prachu i malému pádu. Pořizovací jednotková cena byla cca 2500 korun, celkem bylo zakoupeno 45 kusů těchto tlačítkových telefonů.

 

27. 1. 2016

Dva sebevražedné skoky z výše

Během jedné hodiny vyjížděly naše posádky ke dvěma ženám, které se rozhodly ukončit svůj život skokem z okna. Krátce po poledni zasahovaly v Rumunské ulici na Vinohradech. 39letá žena utrpěla po pádu z 5.patra vážné zranění hlavy a byla po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče převezena v umělém spánku na ARO vinohradské nemocnice. O necelou hodinu později vyjížděl lékař a posádka rychlé zdravotnické pomoci do Pavlišovské ulice v Horních Počernicích, kde 38letá žena skočila z okna ve 12.patře. Žena utrpěla vážná vícečetná poranění, kterým podlehla ještě před příjezdem našich posádek.

 

22. 1. 2016

Tragická dopravní nehoda na Českobrodské

K vážně zraněnému chodci vyjížděly naše posádky několik minut před 6.hodinou ranní do ulice Českobrodská. 60letý muž utrpěl při střetu s osobním vozem velmi vážná zranění. Přes okamžitě zahájenou resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho vitální funkce a svým zraněním na místě podlehl.

Pád do divadelního propadla

V noci byli záchranáři přivoláni k vážnému úrazu do divadla v Praze 1. 63letý zaměstnanec spadl do třímetrového propadla. Po akutním ošetření byl s vážným úrazem hlavy převezen do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

 

20. 1. 2016

Včerejší den na pražské záchrance

Během včerejšího dne řešily posádky pražské záchranky 327 událostí, což představuje navýšení průměru o 9 procent. Zdravotní stav 17 pacientů vyžadoval předání do následné péče JIP nebo ARO v pražských nemocnicích. Jednalo se o 7 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody, o pacienty s kardiálními potížemi, o vážné úrazy. Čtyři zaměstnanci restaurace na Vinohradech byli z důvodu intoxikace oxidem uhelnatým převezeni ve večerních hodinách do vinohradské a Všeobecné fakultní nemocnice. Včerejší den je ve znamení tří úspěšných resuscitací:

-          75letý muž z Prahy 6 byl po 9.hodině převezen na ARO motolské nemocnice,

-          50letý muž zkolaboval při práci v areálu čističky v Podbabské ulici,

-          65letého muže postihla zástava oběhu v tramvaji na Strossmayerově náměstí.

U všech tří resuscitací pomáhali s oživováním postiženého dle telefonické instruktáže naší dispečerky na tísňové lince 155 ochotní svědci události, na které navázaly naše posádky.

V souvislosti s mrazivým počasím vyjížděli včera pražští záchranáři ke 14 úrazům po pádu na náledí (od víkendu téměř šest desítek) a do nemocnic předali 11 podchlazených osob.

 

15. 1. 2016

Ochotný laický zachránce zaslouží poděkování

Dnes ráno postihla v tramvaji zástava oběhu 74letého muže. Na konečné v Braníku si muže všiml řidič tramvaje a v domnění, že usnul, ho chtěl vzbudit. Jakmile zjistit vážnost situace okamžitě zavolal na tísňovou linku 155 a dle telefonických pokynů dispečerky zahájil nepřímou masáž srdce. Za osm minut dorazila na místo události první z našich posádek a pokračovala v resuscitaci. Přes maximální úsilí všech zúčastněných se životní funkce pacienta bohužel nepodařilo obnovit. Řidiči tramvaje patří velké poděkování. Svým ochotným a pohotovým přístupem dal pacientovi šanci. Okamžitá laická pomoc na místě události hraje zásadní roli v celém záchranném řetězci pacienta.

Díky ochotným Pražanům je v metropoli resuscitováno před naším příjezdem téměř 80% pacientů postižených zástavou oběhu, což je zcela unikátní výsledek. Děkujeme vám.

Oxidu uhelnatého se nadýchala celá rodina

Včera po 18. hodině byl hlášen našemu zdravotnickému operačnímu středisku kolaps dvou dětí v jednom z bytů v ulici Weberova v Motole. Na místo byl ihned vyslán lékař, inspektor provozu a posádka rychlé zdravotnické pomoci. Již v 1.patře domu varoval záchranáře hlasitým alarmem detektor CO, kterým je od konce roku vybavena každá posádka. Oxid uhelnatý, unikající z plynového kotle, byl příčinou zdravotních potíží celé rodiny. Rodiče i obě děti (15 a 9 let) byli následně předáni do péče zdravotníků Fakultní nemocnice v Motole.

Jednoduchá prevence intoxikace spočívá v pravidelných odborných kontrolách plynových spotřebičů a komínových průduchů, prospěšná je také instalace čidla, které ohlídá množství CO v bytě. Ročně vyjíždějí naše posádky ke stovce intoxikovaných osob, riziko celoživotních následků je vysoké.

 

7. 1. 2015

Mrazivá statistika

Od pondělního dne, kdy Prahu překvapil sníh, ošetřily naše posádky pět desítek osob, které se zranily při pádu na kluzkém povrchu pražských ulic. Celkový počet našich výjezdů se v pondělí zvýšil o 9 procent, další dny se pohybuje v průměrných hodnotách, tj. 300 událostí za 24 hodin. V souvislosti s mrazivým počasím byli záchranáři přivoláni k 8 podchlazeným osobám, které byly následně převezeny do pražských nemocnic. Riziko podchlazení se netýká pouze osob bez přístřeší. Nebezpečné je spojení většího množství alkoholu a následný odpočinek v parku na lavičce.

 

5. 1. 2016

Pražané padají na zasněžených ulicích

Prahu včera pokryla sněhová nadílka a záchranáři ošetřili 11 osob, které se zranily při pádech na kluzkých komunikacích. Nejčastěji dochází ke zranění končetin, hlavy, páteře. Spektrum zranění je široké – od zhmožděnin, tržných ran, otřesů mozku, luxací kloubů až ke zlomeninám kostí.

Celkem řešily naše posádky za včerejší den 327 událostí, tj. o 9% více než představuje dlouhodobý průměr.  Na avizovaná lůžka oddělení JIP nebo ARO bylo do pražských nemocnic předáno 18 pacientů. Mezi vážnými zdravotními stavy byly srdeční arytmie, příznaky cévní mozkové příhody, akutního infarktu myokardu, vážné úrazy. Ve večerních hodinách byl do motolské nemocnice převezen mladý pár z Prahy 1 z důvodu intoxikace organismu oxidem uhelnatým, který unikal do bytu z plynového spotřebiče.

 

1. 1. 2016

Silvestrovská noc očima pražských záchranářů

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy řešila během noční silvestrovské směny 275 událostí. To je o 37 méně než v loňském roce, ale jde o druhý největší počet v historii posledních let. V nejvíce kritickém období (00 – 04 hod.) byl počet řešených událostí prakticky stejný jako vloni (142 vs.143).

Významnou pomocí byla účast spolupracujících ZZS ASČR a Meditrans, jejichž posádky dohromady během noční směny realizovaly 30 výjezdů.

Síly a prostředky dostupné v prostoru Václavského a Staroměstského náměstí byly dostatečné. Naopak na území města jako celku docházelo přechodně po půlnoci k úplnému vyčerpání zdrojů ZZS HMP v segmentu RZP. Závažné události byly řešeny bez prodlení, u výzev s nižší naléhavostí docházelo k prodloužení čekací doby. Celkově lze konstatovat, že za 12 hodin noční směny byl řešen téměř stejný počet událostí, jako jindy za 24 hodin průměrného dne, tj. provoz byl téměř o 100% silnější vůči průměru.

Tradičně nejčastějším důvodem výjezdů záchranné služby během silvestrovské noci byl opět alkohol a následné zdravotní potíže nebo úrazy, případně pády na kluzkém terénu. Počet úrazů způsobených pyrotechnikou byl shodný s loňským rokem, posádky opět ošetřily 9 pacientů, z toho 3 děti.

Některé řešené události:

18:30 Loď Európé – M 1959, NZO, úspěšná resuscitace

20:38 Chodov, Leopoldova – M 1998, ztrátové poranění prstu po výbuchu petardy

23:06 Nové Město, Revoluční – M 1996, ztrátové poranění prstu po výbuchu petardy

00:16 Modřany Ke Spofě – M 2002, devastující poranění HK od pyrotechniky

00:30 Nové Město Václavské nám. – Ž 1982 – těžký úraz oka od pyrotechniky

00:20 Nové Město Václavské nám. – M 2005 + Ž 2006 – popáleniny od pyrotechniky

00:47 Nové Město Václavské nám. – M 1980, devastující poranění HK od pyrotechniky

 

31. 12. 2015

Detektory CO ochránily záchranáře u zásahu v Nuslích

Dnes dopoledne zasahovaly naše posádky v ulici Na Jezerce v Nuslích, kde měla porucha srdečního rytmu postihnout starší ženu. Na místě události se ukázalo, že důvodem zdravotních potíží je intoxikace oxidem uhelnatým unikajícím z koupelnové karmy. Naštěstí detektor CO, který jsme z důvodu ochrany posádek v nedávné době pořídili do výbavy záchranářů, hlasitým alarmem varoval zasahující hned při vstupu do bytu.

Dvě starší ženy byly z důvodu intoxikace organismu předány do následné péče Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Dalším dvanácti evakuovaným jsme zajistili tepelný komfort a zázemí přistavením našeho vozu Atego, který pojme větší počet osob naráz a je v těchto případech naším velkým pomocníkem.

 

30. 12. 2015

Silvestr – náročná služba pražských záchranářů

Nejvytíženější službu v roce bude pražská záchranka zajišťovat cca 120 zaměstnanci. Kamion Golem tradičně poslouží záchranářům jako mobilní stanoviště v horní části Václavského náměstí. Na obou koncích náměstí budou rozmístěny další 4 výjezdové skupiny RZP,  stejný počet bude zajišťovat Staroměstské náměstí. V letošním roce budou tato stanoviště posílena o 3 posádky Asociace samaritánů ČR. Před půlnocí bude přistavena posilující posádka RZP na Křižovnické náměstí. V případě nutnosti bude využita posila připravená na výjezdové základně, posílena bude směna zdravotnického operačního střediska.

Současná mezinárodní bezpečnostní situace v Evropě si vyžádala větší pozornost ochrannému vybavení záchranářů, kteří by v případě mimořádné události byli, společně se složkami IZS, nasazeni v první linii. Díky pochopení a finanční podpoře Magistrátu jsme mohli pořídit zdravotnické mobilní boxy s obvazovým materiálem a prostředky k zástavě krvácení pro několik desítek osob. Záchranáři, sloužící poslední službu v roce, budou vybaveni kevlarovými rukavicemi, které poskytují větší ochranu proti protržení a ohni, a certifikovanou přilbou s ochranným štítem a čelovkou. Inspektoři provozu (vedoucí zdravotnické složky u mimořádných událostí) jsou již nyní chráněni vestou s balistickou ochranou. Plánujeme nákup vest do každého sanitního vozu.

Tradičně převažující příčinou silvestrovských výjezdů je alkohol a s ním spojené nevolnosti, intoxikace, úrazy, napadení, pády. Pozitivní vývoj jsme vloni zaznamenali u úrazů pyrotechnikou, kdy se počet meziročně snížil z 18 na 9 případů. Mějte na paměti zmíněná zdravotní rizika i mrazivou předpověď počasí a oslavte začátek nového roku s rozvahou.

 

28. 12. 2015

Omezení provozu Nemocnice Na Františku komplikuje práci záchrance

Od 18. prosince 2015 do 4. ledna 2016 omezila Nemocnice Na Františku v době 16.00-07.00 hod. provoz akutní interní a neurologické ambulance. V souladu s platnou legislativou jsou tak posádky Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy nuceny předávat pacienty do ostatních dostupných zdravotnických zařízení. V loňském roce bylo za shodné období (18. 12. 2014 – 4. 1. 2015) předáno do Nemocnice Na Františku 330 pacientů, jejichž zdravotní stav vyžadoval neurologické nebo interní vyšetření. Z tohoto počtu bylo převezeno 58 pacientů během poslední silvestrovské směny.

Postup Nemocnice Na Františku považujeme za zcela neadekvátní. Tímto rozhodnutím jsou ostatní zdravotnická zařízení na území Prahy vystavena vyššímu zatížení a prodloužení doby předání pacienta do jejich následné péče komplikuje náš provoz.

 

27. 12. 2015

Vánoční statistika pražské záchranky

Pražská záchranka řešila během tří vánočních dnů 743 událostí. Z toho zdravotní stav 37 pacientů vyžadoval následnou péči zdravotníků oddělení JIP nebo ARO. Jednalo se například o pacienty s příznaky cévní mozkové příhody (12x), o pacienty postižené akutním infarktem myokardu (3x), o kardiální potíže (6x), dušnosti, oběhové problémy, intoxikace, vážné úrazy při pádech. Na oddělení ORL byl na Štědrý den převezen s kostí v krku 1 pacient. Na 1. svátek vánoční byla přivolána letecká výjezdová skupina k požáru do Hradce Králové, odkud transportovala na popáleninové oddělení vinohradské nemocnice 73letého muže. Ve stejný den zasahovaly pozemní složky u požáru v Lupáčově ulici na Žižkově. Tentokrát byly do vinohradské nemocnice převezeny dvě osoby z důvodu intoxikace kouřovými zplodinami.

Počet vánočních výjezdů byl srovnatelný s předchozím rokem (746 událostí) a nižší než průměr všedních dnů, což představuje 300 událostí za 24 hodin.

 

22. 12. 2015

Záchranka přeje pohodové vánoční svátky

Způsob prožití vánočních svátků je v rukou každého z nás. Vzpomínky na sváteční chvíle plné pohody a porozumění, prožité s našimi nejbližšími, jsou bezpochyby příjemnější než vzpomínky na pobyt v nemocnici nebo na záchytce. Kromě standardních zásahů u chronicky nemocných patří mezi nejčastější příčiny vánočních výjezdů našich posádek nevolnosti, žlučníkové a žaludeční koliky z nadměrné konzumace tučných jídel, otravy alkoholem, následné úrazy při pádech, kolapsy z vyčerpání, požáry od zapálených svíček. Vloni jsme během vánočních svátků zasahovali u 749 událostí, z toho na oddělení JIP nebo ARO pražských nemocnic bylo předáno 42 pacientů. Buďte na sebe opatrní.

 

4. 12. 2015

Výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci ošetří přes 80% pacientů

V loňském roce ošetřila Zdravotnická záchranná služby hl. m. Prahy přes 110 tisíc pacientů. Z toho více než 80% tvořily zásahy výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Od roku 1987 využívá pražská záchranka ve svém provozu tzv. setkávací systém (rendez-vous), kdy se u vážných pacientů setkává osobní vůz s lékařem (RLP) a velký sanitní vůz se záchranáři (RZP). Tyto vážné stavy představovaly vloni necelých 12%. Výjezdové skupiny RZP disponují vybavením k ošetření širokého spektra všech běžných zdravotních příhod a úrazů – od těžkého poranění přes náhlé srdeční zástavy až například k překotnému porodu. Součástí vybavení je přístroj pro monitoraci EKG s defibrilátorem, přístroj pro umělou plicní ventilaci, komplexní lékárna pro léčbu kritických stavů, kyslíkové láhve, obvazový a infúzní materiál.

Tým RZP tvoří zdravotnický záchranář (absolvent specializovaného pomaturitního studia vyšší odborné nebo vysoké školy) a řidič vozidla ZZS (absolvent kvalifikačního ročního zdravotnického kurzu).